Brzanka rekina (rekinia)

Opis

Brzanka rekina - Balantiocheilos (Balantiocheilus) melanopterus. Na stary kontynent została sprowadzona w 1951 roku. W dosyć krótkim czasie zyskała uznanie licznych akwarystów. Gatunek ten nie jest drapieżnikiem, aczkolwiek może żywić się drobnymi żyjątkami np: rurecznikami. Brzanka rekina posiada wydłużone i bocznie ścieśnione ciało z wyraźnie odznaczającymi się srebrzystymi łuskami. Ma małą głowę oraz dosyć duże oczy. Ryby młode bywają mniej barwne niż osobniki dorosłych. Samice posiadają bardziej pełniejszy i wydatny brzuch. Jej wygląd dla niektórych osób może nieco przypominać rekina. Bardzo dobrze prezentuje się w akwarium wraz z sumami rekinimi oraz innymi gatunkami brzanek. Jest gatunkiem który można hodować z innymi mniejszymi rybkami ponieważ jej stosunek jest dosyć przyjazny. Jest rybą stadną, toteż najlepiej czuje się w większej grupie. W godzinach wieczornych potrafią wydawać słyszalne dźwięki.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Żyje w wolno płynących i stojących wodach Sumatry, Borneo, Tajlandii i Półwyspu Malajskiego. W ostatnim czasie zauważono poważny spadek populacji tych ryb. W niektórych zbiornikach wodnych coraz częściej należą do rzadkości.

Długość

W naturze do 35 cm, w akwariach do 30 cm

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy takie jak: rozwielitki, larwy komarów, pokarmy płatkowane. Zaleca się również dodawanie do diety pokarmów roślinnych

Temperatura

22-26 C, najbardziej optymalna temperatura to 25 C

Warunki hodowlane

Hodowla brzanki rekina wymaga dużego i długiego akwarium. Nie należy hodować pojedynczych osobników, ponieważ w takiej sytuacji bywają agresywne. Najkorzystniej wyglądają w stadzie. Wymaga szczelnej pokrywy, ponieważ może wyskoczyć z akwarium. Potrzebuje dużych i wolnych przestrzeni do pływania. Akwarium powinno być częściowo mocno zarośnięte. Optymalne pH wody mieści się pomiędzy 6,5 a 7. Ponadto powinna być ona lekko miękka. Zbiornik powinien być wyposażony w wydajny filtr z wkładem biologicznym. Nie należy zapominać o intensywnym napowietrzaniu, ponieważ ryby te lubią dobrze natlenioną wodę. Woda powinna być regularnie częściowo znacznie podmieniana, ponieważ produkują dosyć dużo metabolitów. Za podłoże może być zastosowany ciemny i drobny żwir. Jest gatunkiem wszystkożernym. Gatunek ten bardzo lubi przebywać w naturalnym świetle, a zbiornik najlepiej jest oświetlać światłem żarowo-jarzeniowym. Za elementy dekoracyjne posłużyć mogą kawałki drewna, korzenie, fragmenty bambusa oraz kamienie.

Rozmnażanie

Brzanka rekina do tej pory nie została rozmnożona w domowych akwariach. Głównym centrum hodowlanym jest obecnie Daleki Wschód.

158 komentarzy

  1. XcooL:

    Witam ja mam dwie(9cm obie) brzanki w 45l akwa wiecie moze jakie one odgłosy wydaja bo ja tak nie kiedy siedze przy akwarium wylaczam filtr i słucham ale one nic nie słysze. Prosze o szybka odpowiedz

  2. Karina:

    Ciechu: rekinki sa chodowane w Tajlandji i transportowane na caly swiat w straszliwych warunkach. Twoje musialy byc juz chore, jak je kupiles. Niektore choroby atakuja tylko ryby slabe i wycienczone a zdrowe i zadbane ryby sie nie zarazaja. DO WSZYSTKICH, KTORZY MYSLA O ZAKUPIE REKINKOW: odradzam- jak sa male to wygladaja jak rekiny, rosna bardzo szybko do ogromnych rozmiarow i wygladaja jak karpie. Ciagle wpadaja w panike, rozwalaja cale akwarium i plosza inne ryby. Bez przerwy tylko jedza i sr... Ja swoich nie oddam bo sie przyzwyczailam ale zaluje, ze je kupilam choc mam duze akwarium. ODRADZAM!!!

  3. ciechu:

    Więc tak: pisałem wcześniej, że z trzech brzanek ostała się jedna (około 5cm). Dokupiłem do niej 3 następne, żeby nie była sama. Były nieco większe (około 7cm). Po około dwóch tygodniach zaczęły zdychać jedna po drugiej w ciągu tygodnia. Ta która przetrwała od początku nadal sobie pływa. Temperaturę mam około 25-26'c. PH pod 7. Co jest nie tak??? Za każdym razem płetwy mają jakby posklejane, zwinięte. I zanim zdechną robią się ciemniejsze. Myślałem na początku, że może to jakaś choroba, ale inne ryby jakoś się trzymają (neony, piskorki, sum, glonojad)

  4. KasiaWaWa:

    no brzany rekinie rosna szybko. Facet w sklepie powiedzial ze do akwa 120 litrow moge kupic 5. Dwa wyskoczyly przez waska szpare w pokrywie a jeden poharatal sie o korzen i zdechl. Pozostale dwa urosly do 28-30 cm i oddalam je pani ktora poznalam na wystawie akwa w Warszawie wzamian za fajne skalary. Ta pani ma akwa 3 metry dlugie i tylko ryby z Azji, bardzo fajne.

  5. kangur:

    Krystyna: co to znaczy po czyszczeniu i wpuszczeniu? Czy ty odlawiasz ryby i zalkowicie wymieniasz wode i czyscisz akwa? To nic dziwnego, ze zdechly bo wczesniej zdechly wszystkie bakterie przetwarzajace amoniak i azotany i woda byla zatruta. Poza tym takie odlawianie to stres dla ryb (a szczegolnie brzanki sa malo odporne ne stres) i latwo je uszkodzic. Ja NIGDY nie wymieniam wiecej niz 20% wody a czyszcze akwa rurka (dno) i specjalna gabka (szyby) a ryby mam od lat zdrowe. Pawel: az musialem wziac miarke, zeby sprawdzic ile to jest 30cm. To ten rekinek musi byc b. sprawny, zeby sie w tym akwa (pewnie na ok 60cm dlugim) obracac. Dla mnie to jak spanie na za malym lozku kiedy nie mozesz nog wyciagnac. Pewnie rekinek marzy, zebys ktoregos dnia zostawil pokrywe otwarta wtedy moglby sie przeniesc do rybiej Krainy Wiecznych Lowow gdzie moglby sobie plywac do woli. Wszystkim, ktorzy chca miec rekinki (nie jednego- to ryba lawicowa) polecam przeczytanie pierwszego zdania w rozdziale Warunki Hodowlane zamieszczonego wyzej artykulu

  6. rybalt:

    Pawel- MOJE GRATULACJE!!! ale ja jestem jeszcze lepszy. Zlapalem kiedys karpia 75cm i trzymalem go w wiadrze ale polowa wystawala z wody. Nawet sobie zyl (co prawda z pol godziny). Plusem w tej sytuacji jest to, ze twoj rekinek nie wali lbem o szyby...-bo nie ma jak. To dobry pomysl dla tych wszystkich co denerwuja sie tym, ze rekinki panikuja i plywaja jak szalone. A tak na koniec to Swieta sie zblizaja to moze pomysl o rekinku w galarecie- ty bedziesz mial pozytek a rekinek wiecej miejsca na polmisku. Wesolych Swiat i smacznego!!! (ps w Tajlandji je jedza, widzialem na targu w Phuket- nawet tanie) Do innych akwarystow: zanim kupicie rybki do swojego akwa poczytajcie w internecie, na Super Akwarium jak duze rosna i czy moga zyc pojedynczo a na Swieta lepszy sledzik. Uszanowanie

  7. paweł:

    mam brzanke już 4lata teraz ma 30 centymetrów choduje ją z rybkami innego gatunku w 60 litrowym akwarium

  8. paweł:

    mam brzanke już 4lata teraz ma 30 centymetrów choduje ją z rybkami innego gatunku w 60 litrowym akwarium

  9. zizzou:

    POMOCY!Moje brzank irekinie od trzech dni mialy ospe probowalem ja zatrzymac lekami jednak dzisiaj zdechly.Dzis zauwazylem z 3 skalarami jest to samo! pomocy! to bardzo szybko sie rosprzestrzenia i nie wiem co robic.POMOCY!!!!

  10. kangur:

    Luzie, zalamanie!!! Moje rekinki sa to wielkie rybska i wcale nie chca przestac rosnac. Najwiekszy, z punkty widzenia wedkarza- nie akwarysty, nadawalby sie od biedy "na patelnie" a wczoraj widzialem w akwa pokazowym w sklepie akwarystycznym rekinka ok 40cm. Na takieo bydlaka to i akwa 180 cm byloby za male. Az strach pomyslec. Dlatego apeluje do wlascicieli malych akwariow: wiem, ze to piekna ryba ale nie kupujcie jej, chyba ze bedziecie mogli zamieniac akwa na coraz wieksze. Pozdrawiam

  11. Krystyna:

    Miałam dwie przez 3 lata, niedawno jedna zdechła, wczoraj kupiłam drugą prawie tak samą dużą jak ta która została, po dzisiejszym czyszczeniu po wpuszczeniu obie zdechły.

  12. kangur:

    do Marty: To jest typowe zachowanie rekinkow. To cos jak zabawa albo pokaz sily. Moje rekinki bawia sie tak jak sa najedzone i nie sa napastowane przez mojego szalonego grubowarga. Napewno to nic zlego nie oznacza a wyglada fajnie, pozdrawiam

  13. marta:

    prosze pomozcie mam dwie juz od ok roku nie sa plochliwe ale juz 2 tydzien dziwnie sie zachowuja czesto plywaja obok siebie i obijaja sie nawzajem bokami co to moze oznaczac?

  14. ciechu:

    jeszcze miesiąc temu miałem 3 brzanki, jednak po tygodniu zachorowała pierwsza a po dwóch tygodniach kolejna. Chyba pleśniawka. Miały posklejane płetwy (oprócz ogonowej) i ściemniały. Po 3-4 dniach zaczęły pływać do góry brzuchem. Podniosłem temp. do 28'c dzięki czemu chyba ta ostatnia przeżyła.

  15. Adam:

    witam. Gdzie w Krakowie mozna kupic jednego osobnika? Moze ktos z Was chce sie pozbyc? Z checia przygarne. mail: lanoszka@interia.pl

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter