Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. Akwarysta:

  jeżeli chodzi o zmianę płci chciałbym zobaczyć jak wygląda odpadanie "miecza" u takiego mieczyka to głupota i takie coś nie istnieje. jeżeli chodzi o rozmnażanie zauważyłem że chętniej się rozmnażają w mętnej wodzie zaraz po karmieniu. fajnie wygląda jak samiec pływa tyłem ganiając samice :)

 2. poczatkujaca:

  Witam. Mam akwarium 60l w którym trzymam 2 welonki, 2 molinezje,2 głupiki,2 glonki,i mialam 2 mieczyki cyba samiec i samica chyba zaznaczam ale wczoraj rano jak sie obudzilam samiec leżal na dnie i ciężko oddychał wieczorem już nie żył niewiem dlaczego dotejpory wszystko było ok w akwarium z pozostalymi żył jakieś 6 miesięcy Prosze powiedzcie czemu tak sie mogło stać Pozdrawiam

 3. daniel:

  wredne zeżarło moją rybkę. A teraz gryzą Welonki

 4. Bart:

  mam mieczyki razem w akwa z parą molinezji balonowych akwa 25l

 5. złota rybka:

  Mam problem moja samica mieczyka pływan na dnie i opada na nio na dodatek nie rośnie jak inne mieczyki i ma dziwne płetwy jakieś powyginane i prawie nie widoczne płetwy pomurzcie czy wiecie czego to może być przyczyna?

 6. Bart:

  mam parę mieczyków hellera i nie za bardzo wiem co z nimi moge trzymac mam akwa 25 l

 7. zzzzzzzzzzzzz:

  mam samice i jej 31 małych mają koło 1cm i za jakiś tydzień będą nastempne

 8. kamil1124:

  gruby brzuch i czarna plama a co do zachowania w czasie porodu zauwarzyłem ze moja samiczka wpływała w roslinki i zaczyna cała drgac nie wiedziałem co jej jest ale gdy znalazłem 5 młodych na lisciach pływających przełozyłem samiczke do kotnika i zaciemniłem akwarium po minucie było juz 5 młodych na dnie w kotniku po 5 min z 40szt a po 10 było po wszystkim teraz mam ok 65 młodych super rybcie polecam!!!!!!!

 9. Maxim:

  do uzytkownika "Casti" jesli nei znasz sie na tych rybkach to nie wypisuj takich niestworzonych rzeczy choduje mieczyki od kilkunastu lat znam te rybki bardzo dobrze i to nei prawda ze potrzebója one akwa 200l moga zyc w mniejszych wystarczajace jest akwa 60l i druga sprawa te rybki nie zmieniają płci jedynie samce dojrzewaja póżniej niż samiczki a teza ze samice po wielokrotnym wydaniu mlodych zmieniaja plec na smaca to juz wogole bzdety prosba na przyszlosc jezeli sie nie znasz to nei wypisuj bzdór bo pozniej nie doswiadczeni akwarysci wierza w takie bzdury...

 10. TEN CO MA AKWARIUM 7 LAT:

  MAM 750L I MAM W NIM 26 MIECZYKÓW

 11. toya87:

  co do rozmnażania; jak najlepiej określicz właściwy czas aby przełowić samice do kotnika? czarną plame ma, brzuszek tez nieco większy...ale to chyba jeszcze nie powód ? Czy samica zacznie się jakoś charakterystycznie zachowywac? proszę o radę:)

 12. Casti:

  przeczytajcie opis !!! 8-14 cm - taa ryba potrzebuje 200l wody żeby godnie żyć. Stąd większość Waszych problemów. A dojrzałe samice mieczyka nawet po wydaniu wielokrotnym potomstwa mogą się zmienić w płodne samce - natura jest nieodgadniona. Pozdro.

 13. xxx:

  Mam akwarium 30l i chcę hodować mieczyki. Jakie warunki (temp. wody, jakie światło, roślinki, kamienie i karmę) powinnam zastosować?

 14. Jagoda:

  Mam problem mam mieczyka który gryzie mi welonkę i nie wiem co mam zrobić

 15. aga:

  mam pytanie mam 80l akwarium a w nim 5 mieczyków 3 molinezje dwa miedziki obrzeżone 2 błyszczyki parańskie 5 neonków 1 mułojada 1 kiryska albinosa 1 kosiarke i 10 gupików i czy to jest zadużo ryb proszę o odpowiedź

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter