Neon czerwony (neon axelroda)

Opis

Neon czerwony (neon axelroda) - Paracheirodon axelordi. Dorównuje neonowi innesa urodą, przypomina go też wielkością i kształtem. W ubarwieniu podobny jest do neona innesa, od którego różni się większą ilością czerwieni w dolnej połowie ciała, a także szerszym błyszczącym pasem. Dzięki żywym kolorom stał się jednym z najpopularniejszych ryb akwariowych. Został odkryty w 1956 roku w górnym biegu Rio Negro. Odkrycie to stanowiło dla akwarystów na całym globie ogromną sensację. Nazwano go axelrodi na cześć amerykańskiego akwarysty i ichtiologa doktora Herberta R. Axelroda. Jest gatunkiem zgodnym i płochliwym. Przebywa głównie w środkowej warstwie wody. Należy go hodować w stadzie, a tym liczniejsze stado, tym większy efekt wizualny. Samiec jest z reguły mniejszy i smuklejszy od samicy. Większość ryb dostępnych w sprzedaży pochodzi z odłowów. Najładniej ryby te prezentują się w akwariach mocno zacienionych i z ciemnym podłożem.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Zamieszkuje dorzecze Amazonki.

Długość

około 5 cm.

Odżywianie

Pokarmy płatkowane, dafnie, larwy komarów i ochotek. Pokarm musi być odpowiedniej wielkości oraz powinien być maksymalnie urozmaicony.

Temperatura

24-27 C.

Warunki hodowlane

Jest uważny za gatunek trudniejszy w hodowli od neona innesa. Akwarium powinno być średnie lub duże, częściowo dobrze zarośnięte szerokolistnymi roślinami pływającymi. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe, a podłoże i dekoracje powinny być możliwie ciemne. Parametry wody: pH 5,0-6,5; miękka 3-8 n. W zbyt twardej wodzie mogą mieć problemy z nerkami. Nie należy wprowadzać neona do nowo utworzonego akwarium, warto poczekać do czasu ustabilizowania się całego systemu.

Rozmnażanie

Ze względu na bardzo wysokie wymagania odnośnie parametrów wody, gatunek ten jest trudny do rozmnożenia. Może wyprodukować do 500 jaj. Najłatwiej doprowadzić do tarła od października do kwietnia. Do tarła wybieramy tylko te ryby, które wykazują wzajemne zainteresowanie sobą i chęć do tarła. Parę umieszczamy w akwarium o pojemności około 15 litrów z siatką ochronną na dnie, ustawione w spokojnym miejscu. Para przystępuje zwykle do tarła po 3-5 dniach i zazwyczaj odbywa się przed świtem. Jeżeli po 6 dniach nie nastąpiło tarło to parę przenosimy do zbiornika ogólnego i w przyszłości próbujemy z inaczej zestawioną parą. Po zakończeniu tarła usuwamy dorosłe osobniki, a akwarium tarliskowe mocno przyciemniamy. Młode wylęgają się po około 24 godzinach. Młode najlepiej jest karmić larwami solowca lub widłonogów. W odpowiednich warunkach osiągają dojrzałość płciową po około 6-8 miesiącach (samce trochę później)

170 komentarzy

 1. katar:

  odpowiedź dla --(113)-- : w moim akwarium żyje zgodnie taki zestaw, bojownik kompletnie nie zauważa neonek. One mu płetw nie gryzą, żyja spokojnie obok, bojownik zjada pokarm z powierzchni, a co opada, trafia do paszczek neonek, na dnie kiryski dokonuja dzieła. Generalnie wszyscy żyja w pokoju i wyglądają na zadowolonych, niektórzy się nawet jakoś, nie wiem jak i kiedy,rozmnożyli...(czasem jedynie skalary przeganiaja bojownika od posiłku, są od niego większe).

 2. czaja123:

  york111 one sa jajorodne znosza ikre

 3. Lasjo:

  tomek1 raczej nie ma problemów najlepiej trzymać je w grupach po 6-7 osobników

 4. Arek:

  Mam pytanie mam akwarium 45l mam gupiki . gupiki pawie oczka fantomy mieczyki załobniczki molinezje i niektore neonki i fantomy zaczely miec biale kropki jakby mialy ospe moze powiedziec co i msie dzieje nie chce im sie plywac malo na co reaguja

 5. tomek1:

  czy neony są łatwe w utrzymaniu

 6. york111:

  jak sie rozmnażają nenonki czerwone przez ikre czy są żyworodne prosze o pilną odpowiedź

 7. --(113)--:

  czy neony mogą nadgryzać płetwy bojownika syjamskiego i czy można je z nim hodować????

 8. Matys:

  Dziwicie sie ze wam zdychają te rybki jak pewnie napowietrzacza nie ma... co z tego że jest dobra woda...

 9. Gugo38:

  uwazam ze neony czerwone to pienkne i fajne rybki, choc mam ich 5 to nawet jedne z nich moze ozdobic akwarium, pozdrawiam. Gugo :)

 10. szpilka:

  Wczoraj kupiłam 5,a dzisiaj mam juz tylko 1 :( Reszta padła...:(

 11. Justyna:

  Czy neon czerwony może być hodowany z rybami labiryntowymi(gurami, prętnik, bojownik)?

 12. Julka:

  Chcę założyć hodowlę neonków ale zx tego co piszecie to neonki krótko żyją a ja nie lubię tego typu rozstań i nie wiem czy warto? Pomóżcie plis!

 13. MichalBiałe:

  ja przywiozłem i mi zdechneły i nie wiem dla czego

 14. Młody Akwarysta ©:

  Neony Czerwone są krótkożyjące, ale nie aż tak krótko!!!

 15. Karolina.:

  kupiłam trzy dni temu 3 neonki czerwone. dzisiaj mam 1. woda miała temperaturę 24 stopni.. i nie mam pojęcia, dlaczego zdechły?? mam tez rybki danio i one dobrze czują się w tej wodzie w akwarium, pływają żywo, wszędzie ich pełno. tego jednego neonka mam teraz osobno w takiej malutkiej kuli. woda ma temp. 20 stopni i trzyma się w niej duzo lepiej niż w tym dużym akwarium. wyjaśni mi ktos, jak to jest możliwe??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter