Neon czerwony (neon axelroda)

Opis

Neon czerwony (neon axelroda) - Paracheirodon axelordi. Dorównuje neonowi innesa urodą, przypomina go też wielkością i kształtem. W ubarwieniu podobny jest do neona innesa, od którego różni się większą ilością czerwieni w dolnej połowie ciała, a także szerszym błyszczącym pasem. Dzięki żywym kolorom stał się jednym z najpopularniejszych ryb akwariowych. Został odkryty w 1956 roku w górnym biegu Rio Negro. Odkrycie to stanowiło dla akwarystów na całym globie ogromną sensację. Nazwano go axelrodi na cześć amerykańskiego akwarysty i ichtiologa doktora Herberta R. Axelroda. Jest gatunkiem zgodnym i płochliwym. Przebywa głównie w środkowej warstwie wody. Należy go hodować w stadzie, a tym liczniejsze stado, tym większy efekt wizualny. Samiec jest z reguły mniejszy i smuklejszy od samicy. Większość ryb dostępnych w sprzedaży pochodzi z odłowów. Najładniej ryby te prezentują się w akwariach mocno zacienionych i z ciemnym podłożem.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

Zamieszkuje dorzecze Amazonki.

Długość

około 5 cm.

Odżywianie

Pokarmy płatkowane, dafnie, larwy komarów i ochotek. Pokarm musi być odpowiedniej wielkości oraz powinien być maksymalnie urozmaicony.

Temperatura

24-27 C.

Warunki hodowlane

Jest uważny za gatunek trudniejszy w hodowli od neona innesa. Akwarium powinno być średnie lub duże, częściowo dobrze zarośnięte szerokolistnymi roślinami pływającymi. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe, a podłoże i dekoracje powinny być możliwie ciemne. Parametry wody: pH 5,0-6,5; miękka 3-8 n. W zbyt twardej wodzie mogą mieć problemy z nerkami. Nie należy wprowadzać neona do nowo utworzonego akwarium, warto poczekać do czasu ustabilizowania się całego systemu.

Rozmnażanie

Ze względu na bardzo wysokie wymagania odnośnie parametrów wody, gatunek ten jest trudny do rozmnożenia. Może wyprodukować do 500 jaj. Najłatwiej doprowadzić do tarła od października do kwietnia. Do tarła wybieramy tylko te ryby, które wykazują wzajemne zainteresowanie sobą i chęć do tarła. Parę umieszczamy w akwarium o pojemności około 15 litrów z siatką ochronną na dnie, ustawione w spokojnym miejscu. Para przystępuje zwykle do tarła po 3-5 dniach i zazwyczaj odbywa się przed świtem. Jeżeli po 6 dniach nie nastąpiło tarło to parę przenosimy do zbiornika ogólnego i w przyszłości próbujemy z inaczej zestawioną parą. Po zakończeniu tarła usuwamy dorosłe osobniki, a akwarium tarliskowe mocno przyciemniamy. Młode wylęgają się po około 24 godzinach. Młode najlepiej jest karmić larwami solowca lub widłonogów. W odpowiednich warunkach osiągają dojrzałość płciową po około 6-8 miesiącach (samce trochę później)

170 komentarzy

 1. annia:

  Początkujący mnie spotkało to samo musisz max. zwiększyć temp. wody (najlepiej do 32 stopni). Lub kup ichtiosan i stosuj wg. zaleceń producenta.

 2. adrian:

  ej a ile taki neon może kosztować.

 3. mini:

  Tak a ja rozmnorzyłem skalary i zastanawiam się teraz czy z neonkami mi się uda :)

 4. MaT:

  Żeby sie na zaraziły kup preparat na osobe w sklepie ci doradzą. DEXIK2 stanowczo za duzo ryb na to akwarium!!!!!!!!!!!

 5. Rafael:

  Wiem ze Neonów Innesa powinno być w stadzie minimum od 6 do 10, a ile ma być Neonów Czerwonych, wie ktoś ?? Prosze o odpowiedź !! Z góry Dzięki !!

 6. Początkujący:

  Miałem 4sztuki neonków i wszystkie mi umarły.Podejrzewam że miały rybią ospę bo miały białe cętki ale nie wiem co mam zrobić żeby inne rybki się nią nie zaraziły(2 welonki i 2 gupiki pawie oczka oraz 4 młode gupiki. PROSZĘ O POMOC

 7. Gonzo KR:

  Dexik2 . Maksymalnie za kilka tygodni z tej twojej całej obsady niewiele zostanie bo 25L to nadaje się tylko na te 5 neonów i krewetki .Dla reszty ryb STANOWCZO ZA MAŁE AKWARIUM !!!!!!!!

 8. gryadam:

  Jak skalary podrosną a neony zaczną znikać, to się nie zdiw specjalnie, bo neony to przysmak skalarów

 9. gajowy_gugała:

  supr wyglądają w większym stadzie mam 15 neonów i 15 razbor klinowych już ponad 1,5 roku

 10. Dexik2:

  Ja mam w akwa 25l 5 neonow z czego 2 to czerwone a 2 inessa zyja juz ponad 4 m-ce a poza tymi rybkami mam jeszcze 2 krewetki 2 skalary 2 mieczyki i 2 glonojady ;) prosze o rady w mojej hodowli zdjecia mojego akwa znajdziecie w galeri szukajcie Dexik2 gdzies od 9 do 12 zalezy ile ludzie dodaja galeri ;P

 11. gogol.2009:

  miałam takiego ale mi zdech

 12. piotr:

  mam neonki z bojownikiem nic sie nie dzieje

 13. jo:

  neony hokejówki i kardynałki super razem wyglądają mam ok 40 tych rybek 112l

 14. mj:

  neony nie lubią świeżej wody!!!!!!!!!

 15. Poznajmyzwierzeta.tnb.pl:

  Można trzymać neonki i bojowniki syjamskie razem w akwarium? Ok.52 litry.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter