Co powinniśmy wiedzieć na temat filtracji i filtrów?

 Jednym z najważniejszych elementów  odpowiedzialnych za stan zdrowia naszych ryb akwariowych jest czysta woda. Bez wody o odpowiednich  parametrach nasze akwarium jest z góry skazane na porażkę. Dbanie o ryby akwariowe jest dbaniem głównie o odpowiednią czystość i jakość wody.  Po pewnym okresie w każdym akwarium zaczyna zalegać muł, który powstaje z niezjedzonych resztek pokarmu, zgniłych części roślin, kału ryb itp. Usuwanie tego mułu jest konieczne tym częściej, im  akwarium jest mniejsze i gęściej zarybione. W naturalnych zbiornikach wodnych  proces chemicznego, biologicznego i fizycznego oczyszczania jest naturalnym cyklem spowodowanym wielkością zbiornika. Cykl ten umożliwia zachowanie warunków życiowych w stanie równowagi.  Czasami możemy nie filtrować wody, pod warunkiem że zbiornik jest bardzo dużych rozmiarów, gęsto porośnięty roślinnością i stosunkowo słabo zarybiony. Do oczyszczania wody z mułu służą filtry. W filtrze woda płynie przez substancje filtrujące, zatrzymujące albo absorbujące groźne związki chemiczne i zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.  Ze względu na rodzaj substancji filtrującej wyróżniamy filtracje mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Filtracja mechaniczna:

Polega ona na przepuszczaniu wody przez tampon który zatrzymuje cząstki stałe.  W tej formie filtracji stosuje się wkłady takie jak np.: wata perlonowa, piasek, żwir, gąbka, włókno nylonowe. Fizyczna filtracja nie zmienia jednak składu chemicznego wody. Jednakże istnieją również  filtry mechaniczne poprawiające także skład chemiczny wody ( głównie pH ).  W tego typu filtrach jako tamponów używa się węgla brunatnego oraz różnego rodzaju stabilizatorów pH.

Filtracja biologiczna:

 Ten sposób filtracji bazuje na zdolności rozkładu toksycznych związków amonowych , jednego z produktów przemiany materii ryb, przez niektóre bakterie do mniej toksycznych azotanów, a następnie do prawie nieszkodliwych azotanów. Niektóre bakterie uczestniczą w bardzo wydajnych procesach oczyszczania wody z toksyn. Niektóre bakterie potrafią przekształcać azotyny do wolnego azotu, który może ulatniać się z wody. Filtr biologiczny jest to system zbiorników przez który przepływa woda z akwarium.  System ten jest intensywnie oświetlony i zasiedlony przez glony. Bardzo często w filtrach tego rodzaju  używa się korzeni powietrznych tropikalnych lian (Syngonium, Philodendron, Monstera). Korzenie te układamy na dnie zbiornika i zalewamy wodą. Tworzymy wówczas delikatną i gęstą sieć. Korzenie lian oraz glony absorbują substancje azotowe zawarte w wodzie akwariowej.

Filtracja chemiczna:

Filtracja chemiczna jest to w rzeczywistości detoksykacja lub oczyszczanie chemiczne.  Substancje takie jak zeolit i węgiel  adsorbują określone substancje chemiczne.  Stosowanie tej metody filtracji jest szczególnie polecane w świeżo założonych akwariach, gdzie pożyteczne bakterie nie były w stanie jeszcze się rozwinąć.  Wkłady używane w filtracji chemicznej wraz z upływem czasu przestają skutecznie działać, dlatego raz na jakiś czas trzeba je wymieniać. Zeolit możemy zregenerować poprzez zanurzanie go w roztworze solnym.

Filtry dzielimy ze względu na miejsce ich zainstalowania w akwarium na zewnętrzne, wewnętrzne i denne.

 Poniżej opiszę kilka podstawowych rodzajów filtrów:

1. Zewnętrzny filtr szklany. Woda wypływa z akwarium na zasadzie naczyń połączonych i powraca popychana przez pęcherzyki powietrza. W miarę potrzeb wymieniamy warstwy filtrujące.

2. Filtr wewnętrzny  działający na zasadzie wyrzucania wody. Rura filtrująca musi być ponad powierzchnią wody.

3. Filtr wewnętrzny z zastosowaniem porowatego kamienia. Rura jest pod powierzchnia wody. Nadają się do niego różne tampony filtrujące.

4. Filtry wewnętrzny w których woda jest oczyszczana mechanicznie poprzez przepływ przez tampony z waty szklanej.

5. Amatorski filtr wewnętrzny stosowany w firmach handlowych.  Materiałem filtrującym jest gruby żwir lub płaty torfu. Zaletą tego rodzaju filtrów jest niska cena i łatwość obsługi. Wadą natomiast estetyka filtra.

6. Rodzaj filtra dennego najczęściej stosowany w akwarystyce wystawowej.  Rolę warstwy filtrującej spełnia podłoże. Zanieczyszczenia gromadzące się pod podłożem są raz na jakiś czas wysysane za pomocą węża przymocowanego rury filtru. Rośliny rosną w specjalnych naczyniach na dnie. W razie awarii filtra jesteśmy zmuszeni zdemontować całe akwarium.

7. Filtry z zastosowaniem wymuszonego obiegu wody.  Woda jest przepychana przez tampony za pomocą pompy , a następnie kierowana z powrotem do akwarium. Zaletami tego typu filtrów jest ich duża wydajność oraz przy okazji napowietrzanie wody. Najczęściej są stosowane w wielkich akwariach wystawowych. Filtr i pompa wymagają regularnego czyszczenia.  Ten typ filtracji może być zastosowany w kilku zbiornikach jednocześnie. W takim wariancie woda jest pobierana z pierwszego zbiornika, a oczyszczona wpływa do ostatniego. Zbiorniki są połączone w rząd za pomocą grubej rury. Specjalne ochronne koszyczki chronią ryby przed wessaniem do środka systemu filtracyjnego.

Producenci filtrów oferują zarówno proste i stosunkowo tanie urządzenia, jak również  wyrafinowane i drogie. Pomiędzy tymi skrajnościami występują również filtry w każdym przedziale cenowym.  Podobnie sytuacja wygląda różnorodnymi wkładami filtracyjnymi. Filtr można zakupić w sklepie akwarystycznym.

Przy wyborze odpowiedniego filtra należy się kierować przede wszystkim  takimi cechami tego urządzenia jak:

- wydajność filtra

- własne preferencje i możliwości finansowe

- rozmiar i typ akwarium

- ilość i wielkość hodowanych ryb i roślin akwariowych.

- estetyka filtra

- poziom hałasu

Przy montażu filtra należy postępować ściśle według instrukcji producenta.

146 komentarzy

 1. Łukasz:

  Jak się nie mylę to w Tetrze IN 600 za wkład czyszczący służą gąbki. Na tych gąbkach żyją bakterie nitryfikacyjne takie same jak w kubełku. A więc ten filtr czyści mechanicznie z większych zabrudzeń jak i biologicznie. Wyłączając go na noc pozbawiasz bakterii tlenu potrzebnego im do rozwijania się. Po wyłączeniu przestaje on spełniać swoją rolę. Może on również służyć jako dodatkowy napowietrzacz bo rośliny w nocy nie wytwarzają tlenu.

 2. Jakov:

  mam filtr kubełkowy tetra ex 600 i filtr mechaniczny IN 600 tetra , czy na noc mogę wyłączać fitr mechaniczny ??

 3. Bodzio:

  Do kaśki.węgiel jeżeli stosujesz to do oczyszczania wody z chemii np.po leczeniu itp.i faktycznie po ok 2 tygodniach nie nadaje się do ponownego użycia.W to miejsce wstaw gąbki, po paru dniach rozwiną się w nich bakterie które już sobie poradzą z oczyszczaniem wody.Możesz też kupić szczepy bakterii w zoologu w ten sposób przyspieszysz ten proces.Po ok.2tyg.w zależności od potrzeby przepłukuj gąbki w letniej wodzie miętoląc je by wypłukać z wnętrza syf.Już nie dodawaj bakterii, stosuje sie je do nowych, jałowych wkładów.Jak masz jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości to pisz na gg.18315689.Spokojnie do wszystkiego dojdziesz tylko bez paniki z rozsądkiem i cierpliwości.Pozdrawiam

 4. Kaśka:

  Kupiłam filtr kaskadowy hbl-701 wyposażony w 2 biogąbki i 2 wkłady z węglem aktywnym.Znajomy powiedział mi,że po 2 tygodniach powinnam wyrzucić wkłady z węglem.Czy to prawda a jeśli tak to czym je zastąpić?

 5. Przemek:

  mam mały problem z filtrem hanza aquaristic prosze o kontakt gg:9607448

 6. Zyga:

  Ludzie starajcie sie wylaczac filtr tylko do czyszczenia, a i to wtedy kiedy to konieczne. W rozdziale o leczeniu ospy rybiej jeden kolo daje porady zeby wylaczac filtr na dwa dni. Wierutna bzdura!!!

 7. kangur:

  Slawek: filtr, wewnetrzny czy nie, powinien pracowac non-stop i nie powinien byc NIGDY wylaczany!!! Woda powinna przeplywac przez filtr zeby osiadle w nim bakterie oczyszczaly ja z amoniaku i innych zwiazkow azotu. Inaczej najpierw zdechna bakterie a potem rybki. Ludzie wszystko macie wypisane na tej stronie, CZYTAJCIE!!!

 8. adamon:

  Dla bojka kup przynajmniej 15l, albo lepiej zrób akwarium 45l 1 samiec i dokup 3 samice- to 8l zostaw na szpitalik i żłobek

 9. Rybka20:

  Dostałam pod choinkę małe 8 litrowe akwarium.Mam w nim bojownika syjamskiego.Czy potrzebuje filtr? Jeśli tak,to czy są takie małe na 8 litrów?

 10. slawek:

  jak dlugo powinien pracowac filtr wewnetrzny? czy moge go wylaczac na noc? za pomoc z gory dziekuje!!!

 11. Art:

  do Justyny. Wodę trzeba filtrować! A zmętnienie to całkiem inna przyczyna.Poczytaj w dziale Woda i podłoże.

 12. Arek:

  czy ktos ma doświadczenie z filtrami z lampą UV te do średnich akwa kosztuja ok 100 - 130zł, czy faktycznie nie ma glonów i innego bakteryjnego syfu przy ich użyciu ?

 13. Justyna:

  mam problem! założyłam niedawno moje pierwsze akwa i mam w nim bojownika i 4 roślinki po paru dniach woda zmętniała a na roślinkach pojawił się osad co ma zrobić? może powinnam kupic filtr?

 14. chomik:

  ja mam od roku filtraror WEiPRO i jestem zadowolony działa cicho a tak że dobrze filtruje

 15. eFa2oo8:

  Ja mam AQUA SZUTA TURBO 550 wewnętrzny i nie zamieniłbym go na inny! Swietna filtracja i dobre napowietrzanie czyszczenie raz na 2-3 tyg i podmiana wody obsada ok 35 rybek a baniak 80l

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter