Co zrobić z akwarium w czasie wakacji?

Pracujesz ciężko cały rok i w końcu dochodzisz do wniosku, że chcesz udać się na wakacje. Sama myśl o tym przyprawia nas o urlopową gorączkę. Czas wyjazdu się zbliża i nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że nie masz co zrobić z akwarium. Kto będzie karmił ryby? Co mam zrobić, aby mój zbiornik był gotowy do mojego wyjazdu? Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Dzięki temu możesz mieć swobodne i relaksujące wakacje, nie martwiąc się o swoje ryby i akwarium.

Ryby mogą przeżyć parę tygodni bez pożywienia. Niektórzy uważają, że 3 tygodnie lub nawet więcej. Tak to prawda i możesz w to wierzyć lub nie, że ryby dadzą sobie radę, kiedy Ty będziesz daleko. Twoje akwarium może po powrocie wyglądać lepiej niż przed, gdyż nie odkładały się w nim resztki pokarmu, który im codziennie dostarczamy oraz nasze rybki wydalały mniej niestrawionych resztek pokarmowych.

Jeśli nie jesteś w stanie znieść myśli, że w czasie kiedy Ty jesteś na wakacjach, Twoje ryby nic nie jedzą, możesz zainwestować w automatyczny karmnik. Ten podajnik pokarmu może się okazać relatywnie tani i możesz go używać nawet jeśli jesteś w domu. Możesz go napełnić mieszanką pokarmów dla rybek i pozostawić go na kilka tygodni, do czasu kolejnego uzupełnienia. Najczęściej są w pełni regulowane (tj. możesz zmniejszyć lub zwiększyć w miarę potrzeb ilość podawanego pokarmu), działają na baterie oraz łatwo je umieścić w górnej części zbiornika.

Innym rozwiązaniem mogą być małe plastikowe pigułki do których możesz nasypać pokarmu i oznaczyć dniami tygodnia w którym powinny być podawane. Dajesz je jakiemuś znajomemu (sąsiadce, rodzinie itp.) i nie musisz się martwić o to czy rybki są nakarmione oraz o to czy nie są przekarmione.

Postaraj się przed wyjazdem wymienić część wody. Osiągniesz przez to kilka rzeczy. Ryby po otrzymaniu czystszej wody powinny być trochę mniej zestresowane i powinny być zdrowe w trakcie Twojej nieobecności. Akwarium otrzymuje również spory zapas wody, więc nie musisz też martwić się o niski poziom wody w zbiorniku, ale to zależy oczywiści od parowania.

Wyczyść wszystkie części filtra przed wyjazdem. Nie powinno być też problemu z zatkaniem filtra, gdyż większość filtrów ma alternatywną drogę powrotu wody do zbiornika w razie zapchania.

 Powinieneś się zastanowić również co zrobić z oświetleniem akwarium przed wyjazdem. Czy możesz je zostawić włączone czy lepiej jest je wyłączyć? Istnieje bardzo proste rozwiązanie. Światło w akwarium może być włączane i wyłączane automatycznie przy pomocy regulatora czasowego. Jeśli mamy w akwarium żywe roślinki, to na pewno wiemy, że wymagają one dodatkowego oświetlenia. Regulator będzie w tym przypadku służył do tego, aby dostały one odpowiednią ilość światła.

Staramy się wyjechać na wakacje co najmniej raz w roku i mamy sąsiadów, którzy przychodzą do nas do domu kilka razy dziennie, aby wyprowadzić naszego psa. Oni też mają psa i kiedy wyjeżdżają na urlop, to my też przychodzimy do nich do domu, aby go wyprowadzić. Zbawienną rzeczą jest mieć sąsiada, na którego możemy liczyć i któremu możemy ufać. Warto ich poprosić o to, żeby w czasie kiedy przychodzą po naszego psa, spojrzeli na akwarium czy nie ma w nim jakichś przecieków lub awarii i nakarmili rybki. Upewnij się, że mają oni do Ciebie numer telefonu, aby w nagłym przypadku zadzwonić do Ciebie i zapytać co zrobić. Przed wyjazdem poinstruuj osobę opiekującą się akwarium:

• Pożywienie oraz oświetlenie – wyznacz na każdy dzień odpowiednią porcję pokarmu oraz przypomnij o konieczności zapalenia światła rano i zgaszeniu wieczorem.
• W razie podwyższenia się temperatury w zbiorniku niech koniecznie do Ciebie zadzwoni.
• Obejrzeniu akwarium – w przypadku wycieku należy podjąć natychmiastowe działania.
• Podziękuj koniecznie za pomoc przy akwarium.

Zaproś do siebie dzień lub dwa przed wyjazdem opiekuna rybek do siebie i przekaż mu wszystkie instrukcje obchodzenia się ze zbiornikiem. Pokaż dokładnie jak wykonać każdą z czynności. Pokaż dokładnie jak karmisz ryby oraz gdzie jest włącznik światła.

Co jeśli nie ma kto przyjść do akwarium?

Jeśli wyjeżdżasz tylko na tydzień, Twoje ryby powinny spokojnie dać sobie radę bez pokarmu przez ten czas, jak wspomniano powyżej. Jeśli nie będzie Cię dłużej niż dwa tygodnie, naprawdę ryzykujesz nie zostawiając akwarium pod czyjąś opieką, w szczególności pod względem parowania i ogólnego stanu zbiornika. Chociaż stan ryb powinien być w porządku, jeśli chodzi o karmienie, to akwarium po takim okresie bez opieki może stać się ruiną. Więc, wakacje na które czekaliśmy tyle czasu planujmy odpowiednio wcześnie, nie dajmy się opanować pośpiechowi, pamiętajmy o naszych rybkach i w spokoju korzystajmy z urlopu.

Artykuł przesłany przez użytkownika o nicku Jesqel. Dziękujemy.

36 komentarzy

 1. anette21:

  rybkom nic się nie stanie. jeśli są odpowiednio karmione, to mogą przeżyc 2 tygodnie.

 2. nike69:

  zostawić u znajomego który nie ma zamiaru wyjechać na wakacje

 3. sum37:

  mojego małego suma babci karmiła raz na tydzień. i zabrałem go do siebie

 4. darek:

  z tym akurat nie ma problemu bo jeśli zostawimy rybki na tydzień bez pokarmu to im się nic nie stanie przestrzegam tylko przed przekarmieniem poza tym oświetlenie i filtracje polecam montaż wyłączników czasowych

 5. Justyna:

  Są także tabletki do przyklejenia na szybie akawarium, które nie rozpadają się w wodzie i starczają rybom nawet na tydzień.

 6. dEn:

  sa rowniez specjalne pokarmu wakacyjne i weekendowe w postaci bialych muszelek i muszli, rozpuszczaja sie one w wodzie w zaleznosci od tego jaki rodzaj pokarmu wybierzemy. rybki jezeli polapia o co chodzi przyzwyczaja sie do twoich wyjazdow :P

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter