Jak czyścić akwarium?

Czyszczenie bardzo brudnego akwarium nie jest takie trudne, kiedy wiemy jak się do tego zabrać. Tutaj znajdziesz narzędzia, które musisz mieć i instrukcje, które musisz wykonać, aby Twój zbiornik wyglądał pięknie na nowo.

Właśnie skończyłem wiosenne porządki, kiedy moja żona zapytała mnie półżartem czy zrobimy gruntowne porządki także w naszym akwarium. Miało ono wiele glonów i było bardzo brudne. Czy powinienem czyścić je bez opróżniania go czy też wyjąć wszystko, umyć i założyć akwarium od nowa?

Jeśli zakładamy akwarium „od nowa”, niszczymy wszystkie zbawienne kolonie bakterii, które eliminują odpady wytworzone w akwarium. Z tego powodu nie powinno się robić takich rzeczy, o ile zbiornik nie jest aż tak brudny. Trochę wysiłku i kilkoma prostymi przyrządami czyszczącymi, możemy nadać akwarium nowego, lepszego wyglądu. Oto przedmioty, których potrzebujemy:

• czyścik/skrobak do glonów
• żyletka (ostrze z plastiku dla akrylowych zbiorników)
• wybielacz
• odmulacz
• odkamieniacz
• szczotka do czyszczenia filtrów
• części zamienne do filtra (gąbki, wkłady)
• stare ręczniki kąpielowe
• papierowe ręczniki

Czyszczenie akwarium powinno następować w następującej kolejności:

1. Szyby wewnętrzne
2. Dekoracje (skały, rośliny itp.)
3. Żwir
4. Reszta szkła i stałe elementy wyposażenia
5. Filtr

Skrobak do szyb

Zaczynamy poprzez dokładne czyszczenie wewnętrznych szyb z glonów. Na rynku dostępnych jest wiele skrobaków do szyb, poczynając od żyletki na długim pręcie, kończąc na czyścikach magnetycznych. Osobiście lubię małe czyściki magnetyczne, bo można nimi wyczyścić szybę bardzo dokładnie. Można je kupić w sklepach akwarystycznych. Nie polecam zakupu w działach gospodarstwa domowego, gdyż takie czyściki mają inne przeznaczenie, dlatego mogą zawierać różne trujące substancje chemiczne, zabijające rybki!

                                                            

Do upartych osadów stosuj żyletkę, by zeskrobać to. Staraj się nie skaleczyć. Jeśli Twoje akwarium jest z akrylu to używaj plastikowych żyletek by go nie porysować.

                                           

 

Wybielacz

Kiedy szkło jest już czyste, wyjmij kamienie, sztuczne roślinki i inne dekoracje na których znajdują się glony lub są bardzo brudne. Nie wolno ich czyścić żadnymi środkami chemicznymi ani detergentami. Ślady z mydła bardzo ciężko usunąć, a nawet bardzo niewielki ślad może być szkodliwy dla ryb. Zazwyczaj, mycie dekoracji pod ciśnieniem wody pozwala usunąć brud i glony z ich powierzchni. Dla szczególnie upartych zabrudzeń należy przygotować 10% roztwór wybielacza i moczyć w nim przez 15 minut (Metoda stosowana w przypadku, gdy żadna inna metoda nie przyniosła rezultatów). Następnie spłukać pod bieżącą wodą każdy osad i pozostawić do wyschnięcia w celu całkowitego usunięcia wybielacza.

Żywe rośliny również możemy czyścić wybielaczem, ale nie są one na niego tak odporne, dlatego należy przygotować 5% roztwór. Rośliny moczy się od dwóch do trzech minut, wtedy dobrze spłukujemy. Wyjmij wszystkie kamienie, roślinki i inne dekoracje w czasie czyszczenia żwiru. W ten sposób żadne z nich nie zostanie zabrudzone ani uszkodzone podczas jego czyszczenia.

Wskazówka – warto zaopatrzyć się w specjalne wiadro tylko do akwarium. Jeśli znajdował się w nim jakikolwiek detergent to możesz wprowadzić w ten sposób do akwarium śmiertelne substancje chemiczne. Pamiętajmy, że metoda ta nie jest szczególnie polecana.

Odmulacz

Kolejnym etapem jest czyszczenie żwiru przy użyciu odmulacza. Dostępnych jest kilka rodzajów odmulaczy, jednak wszystkie działają na podobnej zasadzie. Przy tej czynności wysysamy żwir wraz z zanieczyszczeniami , jednak on sam nie przechodzi przez jego „sito”, dlatego do wiadra trafia sama brudna woda bez kamyków. Czyszczenie tym sposobem jest bardzo efektywne i praktyczne.

                                                                             

Szkło i odkamieniacz

Kiedy wnętrze akwarium jest już wyczyszczone, należy wyczyścić oświetlenie, pokrywę oraz zewnętrzne szyby. Przeciętny środek do mycia szkła zawiera toksyczny amoniak, szkodliwy dla ryb. Odkamieniacze są jeszcze gorsze, bo są jeszcze bardziej toksyczne. Ostro namawiam do używania octu lub stworzonych do akwarium środków do czyszczenia oraz płukania, płukania i jeszcze płukania, jeśli brud nie wymaga aż tak silnych środków jak odkamieniacz.

Czyszczenie filtra

Jeśli wyczyścimy już akwarium z zewnątrz, możemy z powrotem włożyć do środka roślinki, kamienie i dekoracje. Teraz należy poczekać kilka tygodni przed czyszczeniem filtru. Dlaczego poczekać? Główne sprzątanie jakie właśnie wykonałeś zakłóciło życie zbawiennych dla zbiornika kolonii bakterii na roślinach, kamieniach i żwirze. Na szczęście wiele korzystnych bakterii mieszka w filtrze, więc całkowicie nie zniszczyłeś ich ekosystemu. Jednak jeśli zmienisz w tym czasie filtr możesz mieć problem ze stężeniem amoniaku, gdyż nie ma bakterii neutralizujących jego toksyczny wpływ na ryby.

Gdy już jesteś gotowy, powinieneś wyczyścić filtr lub po prostu wymienić go na nowy. Są jednak eksperci, którzy uważają, że wymiana filtra zabija zbyt wiele potrzebnych zbiornikowi bakterii i niepotrzebnie uruchamia cykl tworzenia bakterii od nowa. Inni specjaliści utrzymują, że odpowiednie bakterie żyją już na roślinach i kamieniach, zapewniając tym samym równowagę w akwarium, nawet po wymianie filtra. Myślę, że to co powinieneś zrobić zależy od typu filtra, jaki posiadasz.

Jeśli masz filtr zawierający węgiel aktywny i absorbujący amoniak, to wkład powinien być wymieniony, gdy ma więcej niż trzy tygodnie. Po kilku tygodniach został on już wykorzystany i nie spełnia on już swojej funkcji. Filtry zbierające odpady mechaniczne (materiał ceramiczny, włókno filtrujące, gąbki) powinny być z nich wypłukiwane raz na parę tygodni. Jeżeli płuczemy je w wodzie o temperaturze zbliżonej do tej w akwarium, możemy liczyć na to, że bakterie z filtra nie zginą i dalej będą służyły dla naszego akwarium.

Nie zapomnij wyczyścić rury od filtra i innych części filtra w których mógł nagromadzić się brud. Szczotka do filtrów pomoże nam sprzątnąć szlam zgromadzony w trudno dostępnych, małych szczelinach.

Utrzymanie czystości

Kiedy wyczyściłeś już swój zbiornik i wiesz, że nie potrzebuje on już następnego wiosennego czyszczenia pamiętaj, że o ten porządek musisz dbać. Zdrapuj glony z szyb co tydzień, odmulaj żwir za każdym razem, gdy wymieniasz wodę i czyść kamienie, rośliny oraz dekoracje, kiedy widzisz na nich widoczny brud. Czyść filtr raz w miesiącu poprzez wymianę wkładów lub ich czyszczenie (jeśli to możliwe). Przy regularnej opiece Twoje akwarium będzie wyglądało pięknie przez cały czas.

Artykuł przesłany przez Pana Karola Jabłońskiego. Dziękujemy.

75 komentarzy

 1. Olgalll:

  Fajny poradnik, tylko jak wyglądają skrobaczka odmulacz itd. jak kto zna stronę ze zdjęciami to proszę o link. :3

 2. Julian:

  Ile kosztuje odmulacz?

 3. Kalia12:

  Na danio i razborach się nie znam, ale gupiki do skalarów nie pasują!-skalary chętnie by się nimi posiliły... Mieczyki jak najbardziej mogą być ze skalarami...-danio raczej też. Czy do 180l może być 5 skalarów?

 4. jagoda:

  Woda w moim akwarium robi się jak mleko i nie wiem dla czego?

 5. Chlopak:

  Wiem że już temat dawny ale na krasnrosty niezastąpiona jest rybka kosiarka, najlepsze młode kosiarki :))) U mnie wyczyściły pięknie akwa.

 6. ślimak:

  gdzie można kupić ślimaki helenki?

 7. Neoninnessa:

  Do kolegi ponizej : Neonki sa bardzo łatwe do utrzymania mi żyją już rok a akwa nie idealne

 8. glonek:

  na pozbycie ślimaków-bocja :) ot cała fizjologja

 9. robert:

  hej, dzięki za wszystko, tylko jak się nazywa urządzenie, które podłącza się do kranu i do rury odpływowej, i ono napełnia i "odpełnia" akwarium? czy piasek i żwir trzeba wymieniać? i czy odmulacz działa na piasek? proszę o szybką odpowiedź

 10. Konrad:

  witam piszę najbardziej do Maćka. mam akwarium 216 litrów i dość daleko do łazienki , pomimo że wiedziałem iż całej wody się nie wymienia ja już musiałem bo pomimo używania przeróżnych preparatów woda nadal była jak w stawie , więc pewnego dnia wybrałem 21 kg piasku i cała wodę która wylałem , piasek umyłem na sicie , ale rybki trzymałem w wiadrze bez napowietrzenia i w sumie po 4 godzinach ich bycia w wiaderku tylko 2 neonki padły,jest już ponad rok od wymienienia i wyczyszczenia i mam wodę czyściutką jak nową Każdy kto się zna wie że są dość upierdliwymi rybkami i ciężkimi w utrzymaniu .

 11. r:

  na krasnorosty dobrze działają ślimaki :)

 12. Agnieszka:

  Hej, Jestem posiadaczką 120l. akwarium. Niestety od kilku miesięcy toczę wojnę z krasnorostami. Obecnie są już wszędzie i na wszystkim. Co pomoże mi je wyeliminować raz na zawsze przy założeniu, że nie chcę wszystkiego wymieniać na nowe. Jestem przed gruntownym czyszczeniem, stąd proszę o porady. Bardzo dziękuję za pomoc.

 13. Kyuubi:

  W sprawie ślimaków, jak się ich skutecznie pozbyć? Niestety z roślin to nie znam skutecznego sposobu aby nie uszkodzić samej rośliny i ją zachować, zostaje tylko wymiana roślin. Co do pozbycia się ślimaków ze żwirku to polecam cały żwirek dobrze wypłukać kilka razy a następnie dobrze go wyparzyć w piekarniku (te ślimaki których się nie pozbędziemy podczas płukania upieką się)powiedzmy przez ok 15 - 30 min w temp. 150 st C, potem po ostygnięciu żwirku można go dać powtórnie do akwarium. Co do roślinek to zależy jakie to są, jeśli liściaste to możesz spróbować je porządnie i bardzo dokładnie wyczyścić pod bieżącą wodą (może to pomoże), inaczej ro tylko do wymiany roślinki, a żwirek jak pisałem powyżej (ze żwirkiem sam to sprawdzałem gdyż również przez nieuwagę wprowadziłem z roślinką kilka ślimaków). Pozdrawiam

 14. lolitka:

  ja mam 120 litrowe akwa i mam w nim 2 skalary 3 mieczyki 2 molinezie 2 gupiki 3 danio 2 kiryski, i 2 brzany czerwonobrzuche( juz mi sie rozmnozyły)

 15. Dominika1250:

  po 1- FORUM jak macie pytania!!! Po 2- te pytaia jak dno wyczyscic...pisze przeciez!!! A nawet jak nie to mozna do akwarystycznego pojsc i sie spytac lub w google zobaczyc! Wode trzeba podmieniac, nawet jak jej tyle paruje. Sama woda ci paruje, ale amoniak i azotany zostaja!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter