Zakładanie akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze sprawy związane z zakładaniem akwarium przez początkujących akwarystów. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką popełnia wiele błędów, które skutkują padnięciem ryb. Powoduje to zniechęcenie u początkującego akwarysty. Postaram się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w pięknym hobby, jakim jest posiadanie akwarium w naszym domu.

Wybór miejsca pod akwarium.

Miejsce w którym znajdzie się akwarium powinno być wybrane na stałe, ponieważ późniejsza jego zmiana szkodzi rybom i roślinom oraz jest bardzo pracochłonna. Ustawienie zbiornika przy oknie (szczególnie od strony południowej) może przyczynić się do rozwoju kłopotliwych glonów w akwarium, a także powodować inne problemy. Osobiście uważam, że najładniej wyglądają akwaria ustawione w ciemnym pomieszczeniu i oświetlone światłem sztucznym. Akwarium należy ustawić na mocnym i stabilnym meblu, ponieważ duże akwarium waży bardzo dużo. Ponadto zbiornik powinien harmonizować się z wyglądem pokoju oraz stać w miejscu dogodnym do obserwacji. Akwarium nie może stać w miejscu, gdzie narażone będzie na pęknięcie, występują przeciągi i nagłe zmiany temperatury.

Jaka wielkość i kształt akwarium?

Kształt i wielkość zbiornika odgrywa zasadniczą rolę w dostępności tlenu, możliwości hodowli poszczególnych gatunków ryb i innych ważnych sprawach. Na zawartość tlenu w akwarium wpływ ma powierzchnia lustra wody, a nie jego głębokość. Większa zawartość tlenu w akwarium umożliwia hodowlę większej ilości ryb. Oczywiście wielkość zbiornika również ma wpływ na ilość zawartego w wodzie tlenu. Większe ryby zużywają więcej tlenu niż mniejsze. Ryby z wód chłodnych potrzebują więcej tlenu niż gatunki tropikalne. Poszczególne gatunki ryb preferują poszczególne strefy wody w zbiorniku. Strefę powierzchniową preferują gatunki, które żerują i pływają przy powierzchni np.: proporczykowiec. Strefę środkową zazwyczaj wybierają ryby ławicowe jak np.: neon innesa, brzanka sumatrzańska lub zwinnik ogonopręgi. Strefę przydenną wybierają ryby takie jak np.: glonojad i kirysek panda. Przykładowo akwarium niskie z dużą powierzchnia dna najlepiej będzie się nadawało do hodowli gatunków preferujących dno akwarium. Wielkość akwarium ma również kolosalne znaczenie przy hodowli gatunków terytorialnych. Zbyt mały zbiornik przy hodowli gatunków terytorialnych może powodować ciągłe walki pomiędzy osobnikami o własne terytorium. Zbyt duża ilość ryb w zbyt małym akwarium to najczęstszy błąd początkujących akwarystów. Odpowiednio duży zbiornik to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw związanych z hodowlą ryb akwariowych. Pamiętajmy, że ryb akwariowych nie wpuszczamy zaraz po założeniu zbiornika. Każde akwarium wymaga pewnego czasu na „dojrzenie”.

Woda

W akwarystyce odpowiednia jakość wody odgrywa pierwszoplanową rolę. Dwoma najważniejszymi miernikami jakości wody jest pH (informuje czy woda akwariowa jest zasadowa, kwaśna czy obojętna) oraz twardość. Możemy je zmierzyć za pomocą specjalnych testów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Poszczególne ryby wymagają konkretnych parametrów pH i twardości.

Sprzęt

Odpowiedni sprzęt odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego akwarium. Poniżej postaram się przedstawić i opisać najważniejsze elementy potrzebne do założenia domowego akwarium.

Filtr – Urządzenie to oczyszcza wodę z produktów przemiany materii ryb, które zawierają amoniak oraz inne substancje trujące. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek filtrów. Najprostszy podziałem jest wyodrębnienie filtrów zewnętrznych i wewnętrznych. Wydajność filtra dostosowuje się do wielkości akwarium. Filtry możemy podzielić również na mechaniczne lub biologiczne. Większość markowych łączy funkcję oczyszczania mechanicznego z biologicznym. Produkty przemiany materii usuwamy również poprzez częściową regularną podmianę części wody. W pochłanianiu azotanów, metali i dwutlenku węgla pomagają rośliny akwariowe.

Świetlówka – Światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy u roślin akwariowych oraz umożliwia lepszą obserwację akwarium. Zazwyczaj oświetlenie akwarium powinno być włączone przez ok. 10 godzin na dobę. W żadnym wypadku światło nie może świecić prze całą dobę. Do oświetlania akwarium nie należy używać zwykłych żarówek, ponieważ wytwarzają zbyt dużą ilość energii cieplnej.

Grzałka akwariowa – Większość tropikalnych ryb do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury (ok. 25°C). Z tego powodu ogrzewanie akwarium jest niezbędne. Konkretną temperaturę możemy utrzymywać precyzyjnie za pomocą grzałki z termostatem.

Pompka akwariowa – Odpowiednia ilość tlenu odgrywa ważną rolę w zapewnieniu właściwych warunków w akwarium. Pompka wraz z rurką i kostką napowietrzającą powoduje ruch wierzchniej warstwy wody. Ruch powierzchni wody zwiększa wymianę gazową. Dzięki temu woda zawiera większą ilość tlenu i mniejszą ilość dwutlenku węgla.

Inne podstawowe elementy potrzebne do założenia akwarium:

Podłoże do akwarium, termometr, siatka do odłowu ryb, odmulacz, dekoracje, czyścik do szyb akwariowych, pokrywa do akwarium, rośliny akwariowe, testy do wody, preparaty do uzdatniania wody, pokarm dla ryb, nawóz dla roślin akwariowych, tło.

Sklep akwarystyczny

Wybierajmy sklep akwarystyczny, gdzie obsługa może nam udzielić cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu i ryb. W ostatnich czasach dużą popularność zyskują internetowe sklepy akwarystyczne, które często oferują sprzęt w dużo niższych cenach w porównaniu ze sklepami tradycyjnymi.

Zakupując ryby akwariowe szczególną uwagę należy zwrócić na kilka następujących spraw:

- Początkujący akwaryści nie powinni zakupywać gatunków rzadkich, drogich i delikatnych.

- Nie kupujemy pojedynczych egzemplarzy ryb, które preferują ławicowy tryb życia.

- Nie należy zakupywać ryb, które niedawno pojawiły się w sklepie i nie przeszły kwarantanny.

- Zanim nabędziemy konkretny gatunek ryb należy dowiedzieć się jakie wymiary osiągnie dany gatunek po osiągnięciu wieku dorosłego.

- W żadnym wypadku nie należy zakupywać ryb wyglądających na chore.

- Ryby roślinożerne mogą zjadać rośliny w zbiorniku.

- Zakupujmy dany gatunek ryb pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że posiadamy odpowiednie warunki na ich hodowlę.

- Ryby przenosimy w worku foliowym. Zanim wpuścimy ryby należy włożyć worek do akwarium, aby wyrównała się temperatura w worku i akwarium. Dzięki temu zabiegowi nie doznają szoku termicznego.

Mam nadzieję, że pomogłem osobom zakładającym akwarium i bardzo początkującym akwarystom. Zachęcam również do dodawania komentarzy, które pomogą każdemu kto chce założyć własne akwarium.

Łukasz Bułaj - użytkownik serwisu. Dziękujemy.

142 komentarzy

  1. natek:

    do betta: można

  2. Betta:*:

    ;)Można trzymac bojownika w 45l? z glonojadem? albo z innymi rybkami....?;)

  3. szefowa:

    Mam problem z roślinami w akwarium. Wszystkie rośliny żywe po pewnym czasie giną,dlaczego? Jedynie co się trzyma i wygląda fantastycznie to mech (taki inny gatunek jest w kształcie kuli) proszę o pomoc

  4. Kinia4591:

    Do:krzycho: mieczyki Hallera rosną bardzo duże a minimalna długość akwa to 120cm!!Ponieważ te ryby rosną bardzo duże

  5. biały:

    no mozesz 0koło 10 rybek mieć w tym akwarium a roślinek ile chcesz to jus od ciebie zalezy

  6. ♥Miśka♥:

    Jakie roslinki moge trzymać w 98l. akwa z 10 noenkami, 4 kiryskami i 2 pielęgnicami remireza : )Rybki muszą mieć dużo miejsca do pływania. I ile max. zmieści się tam rybek? I jakie jeszcze pasują do tej grupy ?

  7. blekota:

    co sadzicie o takiej obsadzie w 200 litrowym akwarium 4 brzanki denisona 3 zwinniki pregowane 3 ogonopregie 3 albinosy 2 barwniaki2 zbrojniki 2 agymexisy i 5 kirysków czy wcisne jeszcze 7 neonków inessa

  8. blekota:

    co sadzicie o takiej obsadzie w 200 litrowym akwarium 4 brzanki denisona 3 zwinniki pregowane 3 ogonopregie 3 albinosy 2 barwniaki2 zbrojniki 2 agymexisy i 5 kirysków czy wcisne jeszcze 7 neonków inessa

  9. Patryk akwarysta221144:

    Witam mam 11 lat a akwarystyka zajmuje sie od 2 lat . Moje zamilowanie do rybek pochodzi od mojej mamyn ktora tez hodowala rybki.Obecnie hoduje molinezje ostrouste ,gupiki pawie oczka ,zbrojnika ,razbory klinowe i neonki innesa co zmienic w akwarium z gory dzieki:)

  10. Kuba:

    Mam pytanie ile mogę mieć maksymalnie rybek w akwarium 112 litrów?

  11. krzycho:

    jestem poczatkujacym i mam akw 25litrow i mam 2 mieczyki hellera; 2 molinezje black...; 2 danio rozowe; 2 brzanki rozowe; bojownik wspanialy; glonojad; czy moge jeszcze jakies wpuscic??

  12. JUll:

    Błagam pomóżcie. !!! Na gwiazdkę dostałam akwarium 45l z całym wyposażeniem. To jest moje pierwsze akwarium i mam z nim parę problemów. Mam filtr wewnętrzny Hanza Aquaristic HJ-411B dziwi mnie to, że nie \\\"lecą z niego bombelki\\\" u moich koleżanek które mają akwarium są bombalki. Czy to znaczy że coś jest nie tak . ? Do tego mam mętną wodę, tak to może i te pierwotniaki, ale wydaje mi się że to przez to że nie wymyłam dobrze wszystkich roślinek i muszelek. Co powinnam z tym zrobić . ? Naszykowałam wodę by się ustała i planuję wyparzyć wszystko i włożyć jeszcze raz. Ile i jakie rybki mogę hodować w tym akwarium . ? Obecnie mam 2 skalary , 2 danio , 2 molinezje, glonojada i jedną neonkę < były trzy ale jedna padła, a drugiej nigdzie nie widzę, czyli już pewnie nie żyje> Koleżanki mówią że jestem niedoświadczona i nie dam rady z takim akwarium, ale ja nie zamierzam się poddawać. Proszę o pomoc, wskazówki i rady. Z góry dziękuję

  13. Simon:

    mam problem wymieniłem wczoraj wode w akwarium poczekałem a żwoda osiągnie 12 stopni i wpuściłem rybki leczwoda jest mentna wiem że ona sie ustoi ale dzisiaj jest nadal mentna i ma jakiś dziwny zapach a dodałem przy czyszczeniu płynu aqua stafe i tetra aqua i sanital do zdezynfekowania

  14. Artrix:

    Elo.! Mam pytanie jakie rybki kupić do aqwa 60 L. Właśnie wszystko mam i czekam już 2 tygodnie i zaczynam się zastanawiać nad jakimi rybkami, Myślałem nad -8szt. neonków -4gupiki pawie oczko -2 glonojady zbrojniki -bystrzyki pięknopłetwe i może jeszcze -4danio Co wy na to???? Pozdro dla wszystkich :p

  15. poczatkujacy:

    czesc.mam pytanko zakupilem akwarium 54 l full wyposazenie. w akwarium mam : 2x skalar 2x welonka teleskop 1x glonojad albinos i kirysek panda 1x sum rekin 3x molinezja powiecie mi czy ta obsada jest dobra czy mam ja zmienic ? z gory dzieki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter