Zakładanie akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze sprawy związane z zakładaniem akwarium przez początkujących akwarystów. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką popełnia wiele błędów, które skutkują padnięciem ryb. Powoduje to zniechęcenie u początkującego akwarysty. Postaram się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w pięknym hobby, jakim jest posiadanie akwarium w naszym domu.

Wybór miejsca pod akwarium.

Miejsce w którym znajdzie się akwarium powinno być wybrane na stałe, ponieważ późniejsza jego zmiana szkodzi rybom i roślinom oraz jest bardzo pracochłonna. Ustawienie zbiornika przy oknie (szczególnie od strony południowej) może przyczynić się do rozwoju kłopotliwych glonów w akwarium, a także powodować inne problemy. Osobiście uważam, że najładniej wyglądają akwaria ustawione w ciemnym pomieszczeniu i oświetlone światłem sztucznym. Akwarium należy ustawić na mocnym i stabilnym meblu, ponieważ duże akwarium waży bardzo dużo. Ponadto zbiornik powinien harmonizować się z wyglądem pokoju oraz stać w miejscu dogodnym do obserwacji. Akwarium nie może stać w miejscu, gdzie narażone będzie na pęknięcie, występują przeciągi i nagłe zmiany temperatury.

Jaka wielkość i kształt akwarium?

Kształt i wielkość zbiornika odgrywa zasadniczą rolę w dostępności tlenu, możliwości hodowli poszczególnych gatunków ryb i innych ważnych sprawach. Na zawartość tlenu w akwarium wpływ ma powierzchnia lustra wody, a nie jego głębokość. Większa zawartość tlenu w akwarium umożliwia hodowlę większej ilości ryb. Oczywiście wielkość zbiornika również ma wpływ na ilość zawartego w wodzie tlenu. Większe ryby zużywają więcej tlenu niż mniejsze. Ryby z wód chłodnych potrzebują więcej tlenu niż gatunki tropikalne. Poszczególne gatunki ryb preferują poszczególne strefy wody w zbiorniku. Strefę powierzchniową preferują gatunki, które żerują i pływają przy powierzchni np.: proporczykowiec. Strefę środkową zazwyczaj wybierają ryby ławicowe jak np.: neon innesa, brzanka sumatrzańska lub zwinnik ogonopręgi. Strefę przydenną wybierają ryby takie jak np.: glonojad i kirysek panda. Przykładowo akwarium niskie z dużą powierzchnia dna najlepiej będzie się nadawało do hodowli gatunków preferujących dno akwarium. Wielkość akwarium ma również kolosalne znaczenie przy hodowli gatunków terytorialnych. Zbyt mały zbiornik przy hodowli gatunków terytorialnych może powodować ciągłe walki pomiędzy osobnikami o własne terytorium. Zbyt duża ilość ryb w zbyt małym akwarium to najczęstszy błąd początkujących akwarystów. Odpowiednio duży zbiornik to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw związanych z hodowlą ryb akwariowych. Pamiętajmy, że ryb akwariowych nie wpuszczamy zaraz po założeniu zbiornika. Każde akwarium wymaga pewnego czasu na „dojrzenie”.

Woda

W akwarystyce odpowiednia jakość wody odgrywa pierwszoplanową rolę. Dwoma najważniejszymi miernikami jakości wody jest pH (informuje czy woda akwariowa jest zasadowa, kwaśna czy obojętna) oraz twardość. Możemy je zmierzyć za pomocą specjalnych testów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Poszczególne ryby wymagają konkretnych parametrów pH i twardości.

Sprzęt

Odpowiedni sprzęt odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego akwarium. Poniżej postaram się przedstawić i opisać najważniejsze elementy potrzebne do założenia domowego akwarium.

Filtr – Urządzenie to oczyszcza wodę z produktów przemiany materii ryb, które zawierają amoniak oraz inne substancje trujące. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek filtrów. Najprostszy podziałem jest wyodrębnienie filtrów zewnętrznych i wewnętrznych. Wydajność filtra dostosowuje się do wielkości akwarium. Filtry możemy podzielić również na mechaniczne lub biologiczne. Większość markowych łączy funkcję oczyszczania mechanicznego z biologicznym. Produkty przemiany materii usuwamy również poprzez częściową regularną podmianę części wody. W pochłanianiu azotanów, metali i dwutlenku węgla pomagają rośliny akwariowe.

Świetlówka – Światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy u roślin akwariowych oraz umożliwia lepszą obserwację akwarium. Zazwyczaj oświetlenie akwarium powinno być włączone przez ok. 10 godzin na dobę. W żadnym wypadku światło nie może świecić prze całą dobę. Do oświetlania akwarium nie należy używać zwykłych żarówek, ponieważ wytwarzają zbyt dużą ilość energii cieplnej.

Grzałka akwariowa – Większość tropikalnych ryb do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury (ok. 25°C). Z tego powodu ogrzewanie akwarium jest niezbędne. Konkretną temperaturę możemy utrzymywać precyzyjnie za pomocą grzałki z termostatem.

Pompka akwariowa – Odpowiednia ilość tlenu odgrywa ważną rolę w zapewnieniu właściwych warunków w akwarium. Pompka wraz z rurką i kostką napowietrzającą powoduje ruch wierzchniej warstwy wody. Ruch powierzchni wody zwiększa wymianę gazową. Dzięki temu woda zawiera większą ilość tlenu i mniejszą ilość dwutlenku węgla.

Inne podstawowe elementy potrzebne do założenia akwarium:

Podłoże do akwarium, termometr, siatka do odłowu ryb, odmulacz, dekoracje, czyścik do szyb akwariowych, pokrywa do akwarium, rośliny akwariowe, testy do wody, preparaty do uzdatniania wody, pokarm dla ryb, nawóz dla roślin akwariowych, tło.

Sklep akwarystyczny

Wybierajmy sklep akwarystyczny, gdzie obsługa może nam udzielić cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu i ryb. W ostatnich czasach dużą popularność zyskują internetowe sklepy akwarystyczne, które często oferują sprzęt w dużo niższych cenach w porównaniu ze sklepami tradycyjnymi.

Zakupując ryby akwariowe szczególną uwagę należy zwrócić na kilka następujących spraw:

- Początkujący akwaryści nie powinni zakupywać gatunków rzadkich, drogich i delikatnych.

- Nie kupujemy pojedynczych egzemplarzy ryb, które preferują ławicowy tryb życia.

- Nie należy zakupywać ryb, które niedawno pojawiły się w sklepie i nie przeszły kwarantanny.

- Zanim nabędziemy konkretny gatunek ryb należy dowiedzieć się jakie wymiary osiągnie dany gatunek po osiągnięciu wieku dorosłego.

- W żadnym wypadku nie należy zakupywać ryb wyglądających na chore.

- Ryby roślinożerne mogą zjadać rośliny w zbiorniku.

- Zakupujmy dany gatunek ryb pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że posiadamy odpowiednie warunki na ich hodowlę.

- Ryby przenosimy w worku foliowym. Zanim wpuścimy ryby należy włożyć worek do akwarium, aby wyrównała się temperatura w worku i akwarium. Dzięki temu zabiegowi nie doznają szoku termicznego.

Mam nadzieję, że pomogłem osobom zakładającym akwarium i bardzo początkującym akwarystom. Zachęcam również do dodawania komentarzy, które pomogą każdemu kto chce założyć własne akwarium.

Łukasz Bułaj - użytkownik serwisu. Dziękujemy.

142 komentarzy

  1. Iza:

    do debiutantka: jakie masz rybki to po pierwsze, po drugie26 stopni jest ok dla rybek tropikalnych(oczywiscie trzeba najpierw wiedziec jakie to sa rybki), a po trzecie to jesli masz grzalke z termostatem to nastaw ja na odpowiednia temperature i zostaw w akwa, bo ona sie wlaczy tylko wtedy jak woda sie zrobi chlodniejsza zeby ja podgrzac albo jak sie zepsuje ;-) pozdrawiam :-)

  2. Iloverybki<3:

    Witam ! Chcę kupić akwarium 30l z pełnym wyposażeniem tak jak proponują nam np. na Allegro . I mam takie 2 pytania : 1. Czy warto kupić akwarium 30l za 100zł z pełnym zestawem ? 2. Jakie ryby do akwa 30l by się nadawały , które robią ładne wrażenie i nie jest przy nich dużo roboty ( nazwa rybki ) ? Bardzo dziękuje za odpowiedź : )

  3. debiutantka:

    czy rybkom w temp 26stopni nie będzie za ciepło? mam akwa na 30l, wyłączona grzałka, w tej chwili przygotowuje akwa do zarybienia, woda ma temp 24 a przy świetle 26, czy nie podejdzie wyżej? czy to zaszkodzi rybkom? mieszkam w bloku gdzie cały czas słonce zagląda do pokoju, jest ciepło...

  4. kurski:

    witam mam kopiłem akwarium 25litrowe w tym posiadam grzałkę z termostatem filtrem z natleniaczem, mam tez pokrywę z żarówką i tu moje pytanie na takie akwarium jakie rybki i jakie roślinki ilość poszczególnych gatunków mnie również interesuje proszę o podpowiedzi w jak najszybszym czasie z góry dzięki

  5. andzia:P:

    mam pytanie o paletki(dyskowce)ile sztuk wystarzczy do akwarium 960l???

  6. otosek:

    do confused:po pierwsze to z twojej wypowiedzi rodzi się u mnie pytanie czy dostałaś tylko akwarium czy akwarium ze sprzętem? (pewnie ze sprzętem, ale wole się upewnić, a jeśli bez sprzętu to najpierw kup filtr, grzałkę i termometr i pamiętaj, że akwarium, nawet tak małe, potrzebuje przynajmniej 2 a najlepiej czterech tygodni na ustabilizowanie się zanim wprowadzisz ryby) po drugie co do ryb to ryby tropikalne zazwyczaj są za duże na 15 litrów po trzecie to masz rację zacznij od stadka neonów, tylko nie kup ich za mało albo za dużo, albo kup kulka gupików, tylko z gupikami jest problem gdy zaczną się rozmnażać i mogą z twojego akwarium zrobić zupę rybną po czwarte nie kupuj sztucznych roślin!!!!!zawsze tylko żywe!!!i nie wkładaj tam żadnych ozdób jak statki albo zamki tylko jakieś ładne i nie za duże kamienie plus jakiś malutki korzonek(bardzo malutki, a najlepiej jak wybierzesz kamień albo korzeń) po piąte nie kupuj żadnych różowych ani innych jaskrawych żwirków tylko jakiś ładny ciemny, np:szary albo czarny, lub piaskowy

  7. paula:

    witam, chcę kupić akwarium na 30l, jakie i ile rybek mogę w nim hodować? czy każde rybki potrzebują dodatkowego oświetlenia i grzałki? czy są jakieś rybki co można hodować bez pokrywy i tylko z filtrem?

  8. confused:

    witam wszystkich jestem świerzakiem w tym temacie zaczynam czytać ,zagłębiać się.otóż dostałam od znajomych malutkie akwarium 15l i chciałabym kupić ze dwie tropikalne rybki ( nie wiem jeszcze jakie) no i nie wiem czy wogóle jest sens zakładać takie coś czy lepiej może i łatwiej dla nowicjuszki jest kupic kilka neonków. proszę niech ktoś mi poradzi co zrobić . pozdrawiam

  9. Andzia:

    Witam, chciałabym hodować pielęgnice, ale tylko parkę, mam 55 l. akwarium chwilowo z braku innego. Chciałabym zacząć od młodych, bo za kilka miesięcy na pewno zdecyduję się na większy litraż. Bardzo podobają mi się papuzie (Red Parrot), wiele już czytałam, lecz potrzebuję fachowej porady, najlepiej od doświadczonego akwarysty. To moje pierwsze akwarium, lecz jestem dorosłą i odpowiedzialną osobą i wiem, ze to za małe mieszkanko na większość gatunków. Dlatego poproszę o odp. jakie pielęgnice mogą się czuć na razie u mnie dobrze, dodam, ze wolę duże rybki,a chciałabym je wyhodować od maleńkiego, by im potem podarować większe lokum. Moje akw. już stoi 2 dni, jest wyczyszczone,kamyczki wygotowane, jest ceramiczny korzeń i gruby żwirek. Urządzenia to termometr,oświetlenie w pokrywie "jarzeniówka" grzałka i filtr Aqua szut (na razie). Czy filtr z napowietrzaczem musi działać przez cały czas w okresie gdy woda "kwitnie" do czasu wprowadzenia rybek? Woda ma obecnie temp. pokojową 22 stopnie. Wiem, że pielęgnice potrzebują miękkiej zakwaszonej wody ph 5-6. Jak sprawdzić ph wody i ewentualnie jak ja zakwasić aby była odpowiednia? Jeśli małe pielęgnice papuzie są nieodpowiednie, jakie inne ewentualnie i w jakiej ilości? Z innych ryb myślałam jeszcze o jednym, dwóch kiryskach. Nie chcę zarybiać zbiornika, lecz cieszyć nim oko :)

  10. Tadzik78LBN:

    Miko masz przerybienie wiesz o tym? Nie wiem jak można trzymać paletki w 54 litrach to męczarnia. Paletki trzyma się od 200L. Nie długo to będzie się trzymać może paletki w 30l gratuluje pomysłu.

  11. MIKO:

    Wszystko da się zrobić. Ryba wiele zniesie. Ja mam akwa 54 litry i trzymam w nim 3 gibicepsy po 20 cm każdy. Kiedyś myślałem że kupuję zwykłe glonojadki. Tak urosły że nie wiadomo co robić. Do tego mam w akwarium tym 10 kirysków, 6 zwykłych glonojadów i 2 paletki. Planuję dokupić stadko Ok 8 szt.) Barwniaków CZerwono... i małe stadko (4-5 szt) Skalarów. Mam mały filterek bez napowietrzania. Nie musi być. Ryby tak mięszają wodę że jest bogata w tlen. Podmiana wody- brak. Mocne światło powoduje szybkie parowanie. Mam prawie 80W Po prostu dolewam często. Planuję to wszystko pozmieniać- dokupić porządny filtr i dużo roślin dodając nawożenie z butli CO2. Zbiornik wygląda rewelacyjnie. Dużo się w nim dzieje. W przyszłości zbiornik będzie dużo większy- ok 72 litrów. To będzie i tak za dużo na tą obsadę którą mam w tej chwili. Póki co cieszy oko. Dziś właśnie kupiłem spory korzeń, który zaraz zapakuję do akwarium. Upiększy jego wygląd jeszcze bardziej.

  12. nata:

    mam aqua 90l ile rybek moge do niego wpuscic i jakie to moga byc chodzi mi glownie o male ryby mam gupiki neony kardynalki i glonojada.. prosze o pomoc!! :)

  13. Jantar:

    Przy urządzaniu nowego akwarium woda bardzo często robi się mętna taka mleczna. Jest to powodem masowego rozwoju pierwotniaków. Po pewnym czasie zmętnienie ustępuje i woda robi się przejrzysta. W tym wypadku błędem jest podmienianie wody ponieważ wprowadzamy wtedy nowe składniki do odżywiania tych pierwotniaków i zmętnienie nie ustępuje. Do klarowania wody można użyć preparatów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Najlepiej niech wpierw woda się odstoi. Później umieścić rośliny i dopiero po pewnym czasie wprowadzić rybki. Na forach w internecie bardzo dużo jest fachowych porad. Radzę poszukać i poczytać a wiele problemów rozwiąże się samo.

  14. Zuzu :):

    Xxx: skałach są rybami stadnymi, wiec przede wszystkim nie może być jeden osobnik. Dwa, to mruk z tego co wiem potrzebuje co najmniej 200. Ja teraz tez mam w planach śmieje akwa na 300, bo chce mruka, ducha itd. A mam nadzieje, ze bojowniki, to był albo samiec i samica, albo 2 samice!!!!!!!!! Fajńie jeśli mogłam pomoc.. :)

  15. XXX:

    mam akwa 60l w nim mam x1 bocja wspaniała (miałem 2 ale jedna padła) x1mruk nilowy x1 skalar x1brzanka rekinia x2 węgorki czy moge to trzymac w akwa 60l bo jeśli nie to kupie 200l albo 300l

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter