Zakładanie akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze sprawy związane z zakładaniem akwarium przez początkujących akwarystów. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką popełnia wiele błędów, które skutkują padnięciem ryb. Powoduje to zniechęcenie u początkującego akwarysty. Postaram się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w pięknym hobby, jakim jest posiadanie akwarium w naszym domu.

Wybór miejsca pod akwarium.

Miejsce w którym znajdzie się akwarium powinno być wybrane na stałe, ponieważ późniejsza jego zmiana szkodzi rybom i roślinom oraz jest bardzo pracochłonna. Ustawienie zbiornika przy oknie (szczególnie od strony południowej) może przyczynić się do rozwoju kłopotliwych glonów w akwarium, a także powodować inne problemy. Osobiście uważam, że najładniej wyglądają akwaria ustawione w ciemnym pomieszczeniu i oświetlone światłem sztucznym. Akwarium należy ustawić na mocnym i stabilnym meblu, ponieważ duże akwarium waży bardzo dużo. Ponadto zbiornik powinien harmonizować się z wyglądem pokoju oraz stać w miejscu dogodnym do obserwacji. Akwarium nie może stać w miejscu, gdzie narażone będzie na pęknięcie, występują przeciągi i nagłe zmiany temperatury.

Jaka wielkość i kształt akwarium?

Kształt i wielkość zbiornika odgrywa zasadniczą rolę w dostępności tlenu, możliwości hodowli poszczególnych gatunków ryb i innych ważnych sprawach. Na zawartość tlenu w akwarium wpływ ma powierzchnia lustra wody, a nie jego głębokość. Większa zawartość tlenu w akwarium umożliwia hodowlę większej ilości ryb. Oczywiście wielkość zbiornika również ma wpływ na ilość zawartego w wodzie tlenu. Większe ryby zużywają więcej tlenu niż mniejsze. Ryby z wód chłodnych potrzebują więcej tlenu niż gatunki tropikalne. Poszczególne gatunki ryb preferują poszczególne strefy wody w zbiorniku. Strefę powierzchniową preferują gatunki, które żerują i pływają przy powierzchni np.: proporczykowiec. Strefę środkową zazwyczaj wybierają ryby ławicowe jak np.: neon innesa, brzanka sumatrzańska lub zwinnik ogonopręgi. Strefę przydenną wybierają ryby takie jak np.: glonojad i kirysek panda. Przykładowo akwarium niskie z dużą powierzchnia dna najlepiej będzie się nadawało do hodowli gatunków preferujących dno akwarium. Wielkość akwarium ma również kolosalne znaczenie przy hodowli gatunków terytorialnych. Zbyt mały zbiornik przy hodowli gatunków terytorialnych może powodować ciągłe walki pomiędzy osobnikami o własne terytorium. Zbyt duża ilość ryb w zbyt małym akwarium to najczęstszy błąd początkujących akwarystów. Odpowiednio duży zbiornik to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw związanych z hodowlą ryb akwariowych. Pamiętajmy, że ryb akwariowych nie wpuszczamy zaraz po założeniu zbiornika. Każde akwarium wymaga pewnego czasu na „dojrzenie”.

Woda

W akwarystyce odpowiednia jakość wody odgrywa pierwszoplanową rolę. Dwoma najważniejszymi miernikami jakości wody jest pH (informuje czy woda akwariowa jest zasadowa, kwaśna czy obojętna) oraz twardość. Możemy je zmierzyć za pomocą specjalnych testów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Poszczególne ryby wymagają konkretnych parametrów pH i twardości.

Sprzęt

Odpowiedni sprzęt odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego akwarium. Poniżej postaram się przedstawić i opisać najważniejsze elementy potrzebne do założenia domowego akwarium.

Filtr – Urządzenie to oczyszcza wodę z produktów przemiany materii ryb, które zawierają amoniak oraz inne substancje trujące. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek filtrów. Najprostszy podziałem jest wyodrębnienie filtrów zewnętrznych i wewnętrznych. Wydajność filtra dostosowuje się do wielkości akwarium. Filtry możemy podzielić również na mechaniczne lub biologiczne. Większość markowych łączy funkcję oczyszczania mechanicznego z biologicznym. Produkty przemiany materii usuwamy również poprzez częściową regularną podmianę części wody. W pochłanianiu azotanów, metali i dwutlenku węgla pomagają rośliny akwariowe.

Świetlówka – Światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy u roślin akwariowych oraz umożliwia lepszą obserwację akwarium. Zazwyczaj oświetlenie akwarium powinno być włączone przez ok. 10 godzin na dobę. W żadnym wypadku światło nie może świecić prze całą dobę. Do oświetlania akwarium nie należy używać zwykłych żarówek, ponieważ wytwarzają zbyt dużą ilość energii cieplnej.

Grzałka akwariowa – Większość tropikalnych ryb do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury (ok. 25°C). Z tego powodu ogrzewanie akwarium jest niezbędne. Konkretną temperaturę możemy utrzymywać precyzyjnie za pomocą grzałki z termostatem.

Pompka akwariowa – Odpowiednia ilość tlenu odgrywa ważną rolę w zapewnieniu właściwych warunków w akwarium. Pompka wraz z rurką i kostką napowietrzającą powoduje ruch wierzchniej warstwy wody. Ruch powierzchni wody zwiększa wymianę gazową. Dzięki temu woda zawiera większą ilość tlenu i mniejszą ilość dwutlenku węgla.

Inne podstawowe elementy potrzebne do założenia akwarium:

Podłoże do akwarium, termometr, siatka do odłowu ryb, odmulacz, dekoracje, czyścik do szyb akwariowych, pokrywa do akwarium, rośliny akwariowe, testy do wody, preparaty do uzdatniania wody, pokarm dla ryb, nawóz dla roślin akwariowych, tło.

Sklep akwarystyczny

Wybierajmy sklep akwarystyczny, gdzie obsługa może nam udzielić cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu i ryb. W ostatnich czasach dużą popularność zyskują internetowe sklepy akwarystyczne, które często oferują sprzęt w dużo niższych cenach w porównaniu ze sklepami tradycyjnymi.

Zakupując ryby akwariowe szczególną uwagę należy zwrócić na kilka następujących spraw:

- Początkujący akwaryści nie powinni zakupywać gatunków rzadkich, drogich i delikatnych.

- Nie kupujemy pojedynczych egzemplarzy ryb, które preferują ławicowy tryb życia.

- Nie należy zakupywać ryb, które niedawno pojawiły się w sklepie i nie przeszły kwarantanny.

- Zanim nabędziemy konkretny gatunek ryb należy dowiedzieć się jakie wymiary osiągnie dany gatunek po osiągnięciu wieku dorosłego.

- W żadnym wypadku nie należy zakupywać ryb wyglądających na chore.

- Ryby roślinożerne mogą zjadać rośliny w zbiorniku.

- Zakupujmy dany gatunek ryb pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że posiadamy odpowiednie warunki na ich hodowlę.

- Ryby przenosimy w worku foliowym. Zanim wpuścimy ryby należy włożyć worek do akwarium, aby wyrównała się temperatura w worku i akwarium. Dzięki temu zabiegowi nie doznają szoku termicznego.

Mam nadzieję, że pomogłem osobom zakładającym akwarium i bardzo początkującym akwarystom. Zachęcam również do dodawania komentarzy, które pomogą każdemu kto chce założyć własne akwarium.

Łukasz Bułaj - użytkownik serwisu. Dziękujemy.

142 komentarzy

  1. fish72:

    Witam, będę miał akwarium 72l. Jakie ryby i rośliny poradzilibyście mi kupić??? Z góry dziękuję!

  2. kangur:

    the_turtle: wszystko zalezy jakie masz ryby. Jako nastolatek mialem akwa roslinne nawet bez filtra i bylo super. Przy niektorych gatunkach to by sie jednak nie udalo, pzdr

  3. Problem:

    UWAGA !!! UWAGA!!!! UWAGA! Podajcie obsadę do 112l akwarium bo nie umiem się zdecydować!

  4. the_turtle:

    Tyle się mówi o akwariach holenderskich z ładnymi roślinami, o nawożeniu - mikro, macro - o glonach i jak im zapobiegać, o pladze ślimaków, o roślinach wolno- i szybkorosnących, o koniecznym odpowiednim natężeniu światła na 1 litr objętości akwarium, wreszcie o obowiązkowych podmianach wody co tydzien - 20-30%. Witam, mam akwarium ze 2-3lata, ma się świetnie, a ja nie robię przy nim NIC - słownie NIC. Aqua ma 70 litrów, woda 26-27 st. C, twardość 7kH, pH 6,8 do 7,2. Pracuje w nim filtr kubełkowy EHEIM classic z wkładem BIO - takie kulki też EHEIM'a. Filtr mechaniczny stanowi zwykła gąbka - nasadzona na rurkę zasilającą EHEIM'a; ponadto CO2 z butli, które chodzi non-stop - to dla utrzymania odpowiedniego pH. Nie stosuję żadnych nawozów dla roślin poza tym CO2. Nigdy nie czyszczę akwarium z osadów, nigdy nie wyjmuję obumarłych części roślin - to one rozkładając się stają się naturalnym nawozem. Nigdy nie podmieniam wody - jak to robiłem za "mądrymi" radami znawców, to padały mi regularnie otoski. UWAGA: jak macie otoski, to nie podmieniajcie na raz więcej wody niż 2%! Ubytki wody, która w tej temp. szybko paruje uzupełniam co 2-3 dni destylatką Rośliny - microsorium i anubias nana, z pływających rzęsa - rosną bardzo ładnie, tak, że nie nadążam z ich usuwaniem - skubane lgną do korzeni i końmi ich nie ruszysz. Potrzebne są rybki - trzy kosiarki zajadają ikrę ślimaków i nie pozwalają na ich zbytni rozwój; 4 krewetki Amano zajadają resztki organiczne oraz czasem udaje im się wyciągnąć ślimaka ze skorupki. Zainteresuje Was, czy nie gromadzą się szkodliwe azotyny w - i od razu mówię: poziom azotynów = 0, i tak jest stale, bez zmian.

  5. the_turtle:

    Tyle się mówi o akwariach holenderskich z ładnymi roślinami, o nawożeniu - mikro, macro - o glonach i jak im zapobiegać, o pladze ślimaków, o roślinach wolno- i szybkorosnących, o koniecznym odpowiednim natężeniu światła na 1 litr objętości akwarium, wreszcie o obowiązkowych podmianach wody co tydzien - 20-30%. Witam, mam akwarium ze 2-3lata, ma się świetnie, a ja nie robię przy nim NIC - słownie NIC. Aqua ma 70 litrów, woda 26-27 st. C, twardość 7kH, pH 6,8 do 7,2. Pracuje w nim filtr kubełkowy EHEIM classic z wkładem BIO - takie kulki też EHEIM'a. Filtr mechaniczny stanowi zwykła gąbka - nasadzona na rurkę zasilającą EHEIM'a; ponadto CO2 z butli, które chodzi non-stop - to dla utrzymania odpowiedniego pH. Nie stosuję żadnych nawozów dla roślin poza tym CO2. Nigdy nie czyszczę akwarium z osadów, nigdy nie wyjmuję obumarłych części roślin - to one rozkładając się stają się naturalnym nawozem. Nigdy nie podmieniam wody - jak to robiłem za "mądrymi" radami znawców, to padały mi regularnie otoski. UWAGA: jak macie otoski, to nie podmieniajcie na raz więcej wody niż 2%! Ubytki wody, która w tej temp. szybko paruje uzupełniam co 2-3 dni destylatką Rośliny - microsorium i anubias nana, z pływających rzęsa - rosną bardzo ładnie, tak, że nie nadążam z ich usuwaniem - skubane lgną do korzeni i końmi ich nie ruszysz. Potrzebne są rybki - trzy kosiarki zajadają ikrę ślimaków i nie pozwalają na ich zbytni rozwój; 4 krewetki Amano zajadają resztki organiczne oraz czasem udaje im się wyciągnąć ślimaka ze skorupki. Zainteresuje Was, czy nie gromadzą się szkodliwe azotyny w - i od razu mówię: poziom azotynów = 0, i tak jest stale, bez zmian.

  6. kangur:

    oldshool: masz racje, wiekszosc ludzi wogole nie czyta, zadaja pytania a odpowiedz maja 5 centymetrow wyzej. Sztuka czytania zanika i to jest przerazajace. A ile zwierzatek traci przesz to zycie? A kogo to...

  7. Nowy rybak:

    Mam pytanie(sorry jeśli uznacie za głupie ale jestem zielony w sprawach akwarystycznych) czy są rodzaje filtrów, które jednocześnie oczyszczają akwarium i pełnią rolę napowietrzacza(pompki akwariowej)? Z góry dzięki za odp.

  8. oldshool:

    Wasze komentarze sa przerazajace,nie znacie nawet poprawnych nazw ryb ktore TRZYMACIE w waszych zbiornikach bo chodowla tego nazwac nie mozna. Mieszacie gatunki ktore zyja na roznych kontynentach i w roznym srodowisku, najpierw kupujecie rybe a potem pytacie jakie warunki jej trzeba stworzyc, chociaz niektorych to nawet nie obchodzi, nie macie pojecia jaka temperature zapewnic rybom i roslinom, jakie oswietlenie, o PH wody juz nie wspominajac. Mam do was prosbe nie zakladajcie akwarium jesli macie zamiar tylko meczyc zwierzeta i rosliny.

  9. ivo54:

    Ile rybek maksymalnie można zmieścić w akwarium 30l takich jak np. gupik, neon, kirysek, kardynałek czy mieczyk? Takiej wielkośći rybki i te gatunki by mnie interesowały i jak długo woda musi przechodzić kwarantannę zanim wpuszczę rybki dodam że zastosowałem do wody uzdatniacze które polecono mi w sklepie oraz sól akwarystyczną roślinki już rosną. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

  10. Tamaris:

    ja mam podobnie jak lubo . mam rybkę welona , nazywa się Hektor . w dniu w którym go kupiłam na początku sobie pływał . potem zaczął leżeć do góry brzuszkiem . a jak pokazałam mu pokarm to... podpłyną do góry ! ps : nigdy nie bierzcie dla rybki okrągłego akwarium , bo ryba się męczy gdy tak pływa w kółko !!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. Piotrek.:

    @Matisek, Przez kilka miesięcy miałem 45l akwa (czekałem na większe 240l) i trzymałem w nim 5-brzanek, glonojada(młodego)i dwa samce gupika, rybki zdrowe i oko mogłem pocieszyć, więc nie mów,że 70l to minimum a reszta to męczenie rybek! Trzeba tylko zachować umiar. Kiedyś w standardzie były 25l litrowe akwa i 100 litrów to było szaleństwo...

  12. Matisek:

    Ale w zasadzie siły są wyrównane, tzn. jest dużo osób które se robi jaja na 954%, ale są też rzeczy w które spokojnie można uwierzyć.

  13. Matisek:

    @Rosomak: jak nie ma możliwości to niech nie mordują przedszkolaki ryb tylko dlatego że jesiotr pływający do góry brzuchem w słoiku zapełnionym błotem z pobliskiej kałuży im się podoba...

  14. Dr, Etker:

    A wygotowałaś go? Bo nic mi nie przychodzi do głowy.

  15. Kubala:

    Mam problem kupilem rybki do akwarium 50l pani w sklepie mowila ze wytrwaja wszytsko w pierwszym dniu zdechl mi neonek a w drugim glonojad co robie nietak ??? Prosze o odpowiedz.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter