Neon innesa

Wygląd: Rybki te osiągają długość około 4 centymetrów, samica ma bardziej zaokrąglony brzuszek od samca. Mają połyskujący, niebieski pas wzdłuż całego ciała, a niżej od połowy czerwony. Rybki te są stadne i trzeba hodować przynajmniej 10 sztuk tych rybek. Ja w 96 litrach mam 30 neonków i wygląda to pięknie, jak płyną w ławicy. Środowisko: Neony innesa pochodzą z Ameryki, zamieszkują dorzecze Amazonki. Najlepiej będzie, jeśli zapewnimy im naturalne środowisko, tj. wodę miękką i kwaśną, z dodatkiem garbników. Jak osiągnąć miękką i kwaśną wodę? Proponuję filtrować wodę przez torf, bądź umieścić w akwarium dużo korzeni lub liści, np. migdałowca lub dębu. Nie radzę używać preparatów chemicznych do uzyskiwania tzw. czarnych wód, gdyż im mniej chemii w akwarium, tym lepiej dla jego mieszkańców. Parametry wody: Temperatura wody powinna mieścić się w przedziale 22-26 stopni, ja utrzymuję stałą temperaturę 24 stopni. Woda powinna być miękka lub średnio twarda – ja utrzymuję twardość gH na poziomie 10, kH 6, pH wynosi 7. Oczywiście może być bardziej miękka. Akwarium: Neonki nie są duże, w małym akwarium wielkości około 50 litrów można spokojnie umieścić 10 sztuk tych rybek. Jednak lubię one sobie popływać i ślicznie będą się prezentować w większej ilości w większym litrażu. W akwarium proponuję dużo korzeni, na nich mech jawajski, wgłębka czy rozpłaszczona gałęzatka. Żwir powinien być czarny, proponuję czarny, drobny bazalt. Wtedy neonki szybciej się wybarwią, a i nie będą tak stresować. Pożywienie: Neonki stosunkowo łatwo wykarmić, trzeba jednak pamiętać o rozdrabnianiu pokarmu. Moje przepadają za suszoną dafnią (rozdrabniam), jedzą też pokarmy płatkowane (także rozdrabniam) oraz od czasu do czasu żywe. Towarzystwo: Trzeba pamiętać, aby nie trzymać neonków z większymi rybkami, zwłaszcza młodych. Moja znajoma trzymała welona z małymi neonkami, a na drugi dzień już ich nie było. W moim akwarium jest 30 neonów innesa oraz 10 kirysków i dogadują się bardzo dobrze. Ciekawostki: Niektórzy dziwią się, czemu neonki po zaświeceniu światła rano są blade. To normalne zachowanie tych rybek, po chwili wracają do normalnych kolorków. Artykuł przesłany przez Panią Katarzynę Szarek. Dziękujemy.

99 komentarzy

 1. iro:

  dopiero założyłem akwarium które teraz dojrzewa są tam narazie 3 żabki.zbiornik ma 112 l. ile neonków mogę tam wpuścić , będzie tam kilka małych krewetek .?

 2. axs:

  Ma 4 nenony innesa w akwarium 20l z gupikami i jestem z nich bardzo zadowolony.

 3. :

  witam... mam neonki kiriski, otoski i dokupiłam danio , gupiki ii od tego momentu padło mi kilka rybek, mam w związku z tym pytanie czy mogą one ze sobą życ w jednym akwarium?

 4. Asia:

  Syn ma akwarium 25l. Pływa tam 5 neonek, czy mogę jeszcze dokupić 3 kiryski i 2 otoski ?

 5. qdlaty:

  molinezja też atakuje neonki a mój glonojad zjadł 5 ale ma już prawie 15cm

 6. na przeciw przemocy ! :

  złote rybki skalary i sumy rekinie i inne tego typu ryby jedzą neony

 7. Kubinar:

  Do mk jest kilka powodów 1.jest ich za mało co powoduje stres i ich zdychanie. 2.w akwarium są inne większe ryby które powodują nich stres i neonki zdychają. ja bym na twoim miejscu dokupił więcej neonków. ja sam kiedyś miałem akwarium gatunkowe z tymi rybkami.

 8. gunka:

  My mamy 10 i są super.

 9. oliwia222:

  u mnie jeden się rozgląda i pływa osobno nazywa się zdechlak

 10. mk:

  Mam problem neony inessa w moim akwarium bledną i zdychają. Pomocy.

 11. Michał:

  witam mam zbiornik 450 litrów mam dwadzieścia neonek i nie portafie odrużnić samca od samicy jesli mi to by ktoś wytłumaczył bede wdzieczny

 12. młodaakwarystka:

  witam.bladość rybek wynika ze stresu jakiego doznają po zaświeceniu świetlówki. w naturze rybką nikt nie świeci świetlówkami etc. promienie słońca stopniowo oświetlają zbiornik wodny.

 13. Karcia :

  JA mam neonów 7 w 60l dobrze sobie radzą ale martwi mnie to że 1 plywa osobno co to zaprzyczyna ? plis o szybkom odp.

 14. Gurami złoty:

  Zaczynam przygodę z akwarystyką i mam 2 neonki samczyka i samiczkę i niewiem czy niebędą się źle czuły z innymi rybami.

 15. Pomocy:

  mam problem z neonkami tracą barwę co się dzieje proszę pomocy. Pawlak

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter