Proporczykowiec z Kap Lopez

Proporczykowiec z Kap Lopez (łac.Aphyosemion australe). Gatunek ten zamieszkuje muliste przybrzeżne wody Afryki,od Konga aż do Gabonu.W Europie rozmnażany jest od 1913r.Samiec jest dużo bardziej większy i bardziej urozmaicony w barwy od niepozornej samicy. Rozmnażanie: Na tydzień przed tarłem samice należy oddzielić od samców i obficie karmić pokarmem roślinnym.Akwarium o pojemności od 10 do 15 litrów z siatką ochronną na dnie napełniamy wodą o temperaturze 24 stopni C,pH 6,5-7,0 i twardości węglanowej 2 stopnie dCH.W zbiorniku umieszczamy 1 samca i 2-3 samice.Ryby te często przystępują do tarła już po kilku minutach bycia w zbiorniku.Nie należy pozwolić rybom trzeć się dłużej niż tydzień.W przeciwnym razie czas wylęgania larw zostanie niepotrzebnie przedłużony i powstaną między nimi znaczne różnice wielkości i wieku.Wylęg następuje po ok.2 tygodniach.Siatkę ochronną można zdjąć dopiero po wykluciu ostatniej larwy.Wtedy możemy być pewni,że nie zniszczymy ani jednego jajeczka.Większość jaj bowiem zatrzymuje się w oczkach siatki,między siatką a szybami oraz przy ramce siatki,a tylko niewiele spada na dno.Młode karmimy najpierw larwami solowca, nieco później siekanymi rurecznikami.Kiedy osiągną długość 2 cm ,należy je przenieść do obszernego zbiornika i stopniowo obniżać temperaturę wody do 20 stopni C.Po trzech miesiącach są już dojrzałe do rozrodu. W zbiorniku obsadzonym roślinami o ciemnym dnie rybki te czują się najlepiej(wiem to z własnego przekonania: "kiedyś miałem akwarium 120 litrów i zakupiłem 3 proporczykowce.Po kilku dniach zauważyłem przy karmieniu że samiec i dwie samice proporczykowca nie wychodzą spod kokosów. Następnego dnia pojechałem do sklepu zoologicznego i kupiłem ultrafioletową świetlówkę.Założyłem ją i włączyłem.Proporczykowce wypłynęły i w spokoju zjadły pokarm.Potem odłączyłem świetlówkę i włączyłem zwykłą by zbadać co się stało.Rybki znów siedziały pod kokosami.I już znałem przyczynę :) Pożywienie: Naturalnym pożywieniem proporczykowców jest pokarm roślinny.Larwy i poczwarki komarów są również idealnym dopełnieniem białka w organizmie. Dziękuję za przeczytanie artykułu; Michał Frączek

12 komentarzy

 1. dasiek:

  Miki's cch jak kupisz to napewno nie będą się gryzły ;)

 2. Miki's cch:

  Siema mam pytanie czy proporczokowce z kap lopez i wszyskie inne gatunki moge trzymac z innymi rybami takimi jak : Skalarami kosiarkami mieczykami molinezjami i oczywiście z glonojadami i kiryskami...I czy one zjedzą pokarm płatkowany i czy zjedzą mi jakieś roślinki z akwa.?

 3. nao111:

  Naturalnym pokarmem są rośliny,i również pokarm tj.larwy solowca czy rureczniki.Czytajcie lepiej a potem dawajcie takie komentarze.Tusia,proprczykowce są nie drogie lecz w 2007r. kosztowały ok.4zł.a teraz kosztują 7.

 4. Tusia:

  w jakich cenach sa proporczykowce ???

 5. M.:

  Hodowałem długi czas Aphyosemion australe. Był to niewielki zbiorniczek 40L Obsadzony roślinami, na powierzchni pływała Wgłębka - warstwa ~2cm grubości. Moje Proporczykowce nie żywiły się zielskiem. Za to Żywa Szklarka czy Ochotka nie wyłączając młodych Gupików - proszę bardzo! Rybka żyje dosyć krótko. U mnie przeżywały ~2.5roku (czyli 2.5x dłużej jak ma to miejsce w naturze). Co do rozmnażania. U mnie tarło następowało we Wgłębce, która dawała młodym również schronienie, póki nie przeniosłem ich do bezpiecznego zbiorniczka. Ikra jest dosyć duża 2-2.5mm średnicy, koloru tranowego. Młode po wykluciu do złudzenia przypominają małe Gupiki. Najlepsze rezultaty w przyroście młodych otrzymałem na bardzo drobnej Ochotce. Różnicowanie wyglądu następuje bardzo szybko. Już 6-7mm Proporczykowce posiadają wyraźną płetwę odbytową. Z tego co pamiętam na obrzeżu u samców pojawia się czarny pasek. Na Ochotce rosną bardzo szybko. Przyrost 30% tygodniowo nie jest niczym niezwykłym. Nie oznacza to, że mają jeść tylko Ochotkę i Ochotkę... Cyklop, Artemia, Szklarka a po przyuczeniu pokarmy płatkowe jak najbardziej nadają się jako karma dla tego gatunku. Nie chcę "wbijać kija w mrowisko" ale Proporczykowce to drapieżniki. W naturze żyją krótko w płytkich zbiornikach. Skierowany do góry szeroki i płaski otwór gębowy służy do pobierania pokarmu z powierzchni i tuż pod nią, a tam najwięcej jest larw i innego robactwa.

 6. nao111:

  krzysztof poczytaj książki a nie mądruj mi tu!

 7. krzysztof:

  proporczykowce nie jedzą pokarmu roślinnego!!!!! to typowe drapieżniki, chociaż małe

 8. nao111:

  no raczej kup 2 samice i 1 samca ok?

 9. Łukasz:

  do nao111: dzięki za rade :) aha moglbys mi jeszcze doradzic czy kupic np. 2 samice i samca czy 2 samce i samice albo czy moge kupic 2 parki.

 10. nao111:

  Łukasz:kup conajmniej trzy te rybki ponieważ one są trochę do stada.ok?

 11. Łukasz:

  Bardzo ciekawe rybki. Z chęcią bym kupił parkę. Ale w moim mieście chyba niema proporczykowców. Wie ktoś może czy one są w Lubinie (dolnośląskie).

 12. Wiktorek:p:

  wszystko o rozmnazaniu a nic o ... :P

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter