Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. Zorro1906:

    Witam. Mam akwa 60 l i w nim 2 sumy rekinie, 2 brzanki rekinie, 5 neonek i 2 mieczyki hallesa. Ryby mam od tygodnia ale poprzedni właściciel (ciocia) miała je 5 lat. Czują sie dobrze. Pytanie: Czy moge mieć jeszcze te 2 skalary? Z góry dziękuję.

  2. heniu:

    do playboya dokupiłem parkę prętników i bojcę wspaniałą iwszystkie się dogadują niedzieje się im żadna krzywda, nawet pokarm się nie marnuje, wszystkie mają się Bdobrze

  3. PlayboyKrk:

    heniu a wiesz ze masz o wiele wiecej ryb niz ja posiadam w akwarium 200L ? ! przerybienie totalne

  4. aaa:

    skalary potrzebuja wysokiego akwa, min 50 cm ... ! a nie 50 l! Jak wy te ryby trzymacie ??

  5. heniu:

    Witam, na mój komentażyk nikt jeszcze nie odpowiedział, ale powiem wam że też mam 4 skalary i trzymam je w 112 l akwa i najmniej niech na 2 skalarki polecam od 50L wzyż w mniejszym nie będą tak szybko rosły, ja ze swoimi mam 10 neonek i nic złego im się nie dzieje mam jeszcze 4 kiryski, 2 kiryśniki 2 otoski zbrojnika, plekostomusa, sinodntisa, i 6 górami i 3 gupiki, żyją sobie zgodnie

  6. Tajemnicza:

    ej.. a w ilu litrowym akwarium mozna je trzymac?

  7. krysti:):

    dzieńdobty! ja mam 112l akwa i 4 skalary świetnie dogadują się z moimi innymi rybami a te ryby to: kiryśniki tęczanki glonojady i gurami.... bardzo ładne ryby to moje ulubione polecam

  8. początkujący akwarysta;):

    czy po "wykluciu" małe skalary trzeba gdzieś przenieść, czy mogą zostać w akwarium???

  9. marta:

    mam 6ol akwarium od niecałego roku. Skalary, neonki, 2 glonojady, 2 molonezje. czy takie rybki na ogół żyją ze sobą w zgodzie? zauważyłam, ze tylko jedna neonka ma trochę podgryziona płetwe, wiec chyba ie jest tak źle. moje skalary też złożyły ikrę, bede obserwowac, co bedzie sie dalej działo;) pozdr.

  10. VilleannaVanTassel:

    Mam zamiar kupic dwa skalary do 25 l akwarium..Ale nie wiem czy nie będzie za mało miejsca dla nich?

  11. kkuubbaa:

    z jednym się nie zgodzę : skalary dobierają się same w pary to nie do końca prawda ja kupiłem 2 skalary i nie wiedziałem czy to para czy nie po 5 msc.zniosły pierwszą ikrę !!!

  12. olga:

    hej. mam akwa 150l a w nim 4 skalary, 1paletke,2zbrojniki. kupilam 10 neonkow ale cos sie z nimi stalo;/ podejrzewam ze skalary zrobily sobie z nich kolacje:( chce dokupic jakies 5platynek i 5kiryskow?? co to moze byc?? prosze o szybka odpowiedz;)

  13. heniu:

    witajcie, mam akwa 112 litra miałem 4 młode takie skalery ale jeden mi zasłabł i zdechł niewiem czemu niemiał oznak choroby, ponim padł mi zbrojnik Gibbiceps też niewiem czemu, czy może ktoś wyjaśnić mi czemu, w akwa miałem 25- 28*Cto cyba trochę za dużo dla zbrojników ale nie dla skalarów

  14. mario:

    mozna trzymac bojownika ze skalarem?

  15. damiano89:

    wielkie dzieki za rady, ale juz z nim lepiej, skalarek jest aktywny, ma wilczy apetyt i jest pelen energii. na szczescie to nie bylo nic powaznego.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter