Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. karina:

    Mam akwa 300litrow z brzankami rekinimi, sumatrami, bocjami, kiryskami, mieczykami, labeo i gurami. Bardzo bym chciala miec tez skalary, czy moge trzymac je z sumatrami- podobno podgryzaja, chociaz moje to gryza tylko siebie nawzajem.

  2. BosskiRoman:

    witam! mam skalara czarno bialego sredniej wielkosci od pol roku w akwa 112l i dzisiaj dokupilem nastepnego skalara zaglowca i ten czarny caly czas go goni i podgryza ;/ czy to moze spowodowac ze nowy skalar zginie? narazie ukrywa sie za korzeniami ale gdy tylko czarny go zauwazy to lata za nim po calym akwa.... jak macie jakies rady to piszcie ;] pozdro

  3. grz3chu:

    jle lat zyja skalary??

  4. LuL:

    łoł dzisiaj mi skalary złozyly ikre super uczucie ,samica złozyla ja na liściu a samiec ja potem spermą zapladniał

  5. karmel:

    czesc.mam pytanie w akwarium mam 3 skalary 1samca i dwie samice.i on je podgryza i gania.czy to dobrze ze tak robi i czy powinienem dokupic jeszcze jednego samca??z gory dziekuje:)

  6. Domel:

    ludzie ogarnijcie po pierwsze akwa 150l i więcej po drugie będą niszczyć roślinę bo maja tarło lub im brakuje jakiś witamin każda ryba możne zjeść narybek wiec bez przesady możne prócz endlerow lub rodziców ryb opiekującym się potomstwo lecz sa jeszcze krewniacy

  7. dziadek:

    zmieniam profil akwarium,kupiłem kilka skalarów,jakie inne rybki mogę z nimi hodować.moje akwarium ma 200l myślę że będzie im dobrze

  8. jan:

    czy można je trzymać w akwa 60dł. 30 wys. 30 szer?

  9. piotr:

    skalary to piękne ryby. nie można ich dręczyć powinny być trzymane w 200l lub 500l (zależy od gatunku)jamam akwa50l ale kupie sobie 600l żeby trzymac w nim skalary i inne ryby które można z nimi trzymać

  10. wojtek22:

    do akwarysta: nie kupuj skalarow do 60l bo to za male akwa

  11. akwarysta:

    mam akwa 60 l ile moge miec tam skalarow

  12. JoY:

    ja mam problem z wymianą filtra bo skalar złorzył jaja na nim i niewiem co zrobić a mucsze go wyczyścić

  13. Czapla:

    Do bojownik, rak i innych zainteresowanych - Najlepiej podczas składania ikry zaobserwować które składa jajeczka i zapamiętać po jakimś szczególe (metoda najpewniejsza) lub przyjrzyj się uważnie zdjęciom po lewej zamieszczonym na tej stronie dodanych przeze mnie CZAPLA od góry „Opiekun” to typowy dorosły samiec wyraźnie widoczne wysunięte czoło grube, masywne wypuklone nad oczami i porównaj do „SAMICZKA” gdzie otwór gębowy przechodzi łagodnie wręcz smukłe do płetwy grzbietowej (czasami rozpoznanie trudne obarczone błędem) i należy pamiętać że można w ten sposób rozpoznawać tylko dorosłe. Co do znikania ikry NIE WOLNO GASIĆ ŚWIATŁA W AKWARIUM NA NOC przez cały okres inkubacji, częstymi smakoszami ikry skalarów są glonojady i robią to właśnie w nocy, lub nad ranem zjadają ją sami rodzice. Co do ginięcia ryb to Skalary zjadają tylko mniejszy lub większy narybek i gonią za rybkami świeżo wpuszczonymi do akwarium ze względu na inny ich zapach, dlatego nowe małe rybki wpuszczaj na chwilę przed zgaszeniem światła, natomiast zdrowe gupiki czy neony są nieosiągalne dla znacznie wolniejszych skalarów. O znikanie rybek należy podejrzewać inne ryby zwłaszcza te aktywne w nocy np. sumy, nawet jeśli w ciągu dnia nie wykazują zainteresowania innymi współtowarzyszami.

  14. Lola:

    Prawdopodobnie masz złe parametry wody lub za niską temperaturę. Skalary mogły też po prostu zjeść ikrę. Najlepiej po 1,5 dnia przenieś miejsce złożenia ikry do jakiegoś osobnego kotnika dla narybku.

  15. stefan:

    mam 2 male skalary. wszyscy znajomi mowia ze one szybko zdychaja ,ale moja zyja dosc dlugo i wygladaja dobrze

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter