Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. rak:

    Witam Co noc ginie mi jeden neonek, a gubiki gubią ogony. Czy to skalar jest za to odpowiedzialny??. Posiadam też całuska (który strasznie gania welona ale nie robi mu krzywdy), bojownika, molinezje.

  2. Bojownik:

    jak rozpoznać samice od samca skalara?

  3. Drozdek:

    Skalary już cztery razy złożyły mi ikrę i po dobie ikry nie ma nie wiem dlaczego pomóżcie plis !!

  4. ania:

    mam akw.120lw nim 10 skalarow,5 gurami.5 brzanek,2 glonojady naprawde skalary pieknie sie prezentuja i dogaduja z innymi rybami.

  5. kangur:

    do czapli: dobry komentarz, ja widze ze duzo ludzi kupuje rybki bez zastanowienia i sprawdzenia jak duze rosna i jakiego zbiornika potrzebuja. Dotyczy to szczegolnie skalarow i brzanek rekinich. A jest tyle fajnych i ciekawych ryb do malych akwariow, pozdrawiam

  6. xD:

    do czapla:masz przyjacielu całkowita rację.Ja mam 4 młode skalary w 150 litrowym akwa i jest im dobrze,sa z neonami i nic im nie robia pzdr xD

  7. SKALAR:

    Mam skalary od jakiś 2 tygodni miałem trzy ... Dziś jeden zdechł .. Nie wiem jakie były tego przyczyny .. Dzis jednak zaopserwowałem że Większy skalar atakuje tego mniejszego .. Obawiam się że on niebawem też zdechnie i zostanie ten największy .. Czy to jest możliwe że ten większy skalar zabije tego mniejszego ?? Wszystkie skalary były kupywane w tym samym zoologu i w tym samym terminie .

  8. BartoszS:

    Witam zamierzam jutro kupic sobie Skalara, a właściwie parkę, miałem kiedyś 1 ale zmarł, ponieważ miał ospę rybną.To piękne ryby!!!Pozdrawiam!

  9. Czapla:

    Czytając wasze wypowiedzi od razu widać ze brak wam literatury albo na forach czytacie tylko informacje od znajomych z naszej klasy. Jesli czytam ze ktoś chowa skalary w akwarium 50 litrów to niech jeszcze doda ze z 7 osobową rodziną mieszka na balkonie, to i tak będziesz w lepszej sytuacji bo czasami możesz wyjść, a potrzeby fizjologiczne załatwiasz przez poręcz. Skalarą się tak nieda, przyjżyj się One jedzą śpią wydalają, oddychają ciągle w tej samej wodzie, tobie na balkonie czasami wiatr wymieni powietrze a ty skalarą jak ci się będzie chciało albo jak ci mama zwróci uwagę ze już ryb nie widać. Moja propozycja dla wszystkich którzy chcą chować skalary w zbiorniku ponizej 100 litrów - zabijcie je od razy zeby ich nie męczyc. Zacznijcie od gupikow, molonezji, mieczykow. Dla prawdziwych miłośników Skalarów informacje na temat rozrodu: Skalary które zjadały w przeszłości młode np. gupiki będą zjadały i swoje potomstwo, jeśli chcecie od takiej pary wychować potomstwo to po 46 godzinach od złożenia jaj na liściu, liścia delikatnie uciąć u nasady i przenieść do innego zbiornika z dobrze przewietrzaną wodą i dobrze jest liscia za łodyżkę przymocować do dna najlepiej gdy podłoża nie ma w taki sposob by bąbelki opływały liścia a liść cały czas falował. po kolejnych 24 godzinach liścia usuwamy jeśli na dnie nie ma malenkich larw to znaczy ze albo w akwarium były fatalne warunki, albo zbyt długo przenośiłeś liścia i przrziębiłeś ikre, albo że miałeś pecha. W tym samym dniu gdy zobaczyłeś larwy weź banana dobrze umyj pokrój na kawałki i zalej wodą z akwarium, gdy młode zaczną pływac (około 4 dni od wylęgu) pipetką nabieraj wodę tuż z nad mętów i wlewaj blisko rybek które zaczną się gromadzić, po około tygodniu zacznij dodawać mikro pokarmy ze sklepów. Jeśli natomiast chcesz wychować rybki w zbiorniku głównym to nie gaś swiatła w akwarium na noc, bo gdy je włączysz ponownie nawet troskliwa para zje ikrę, i musisz wyłowic wszystkie inne ryby inaczej moze ci się uda rozmnożyć skalary ale dorosłe rybki z nich nie zdążą urosnąć. Jeżeli zależy ci na rozmnażaniu to najlepiej Skalary trzymać w akwarium bez zyworódek aby nie nauczyć ich zjadać narybku, a akwarium musi mieć przynajmniej 200 litrów gdyż tylko wtedy dobrana para będzie mogła wyznaczyć terytorium i go skutecznie bronić wtedy same opiekują się potomstwem ale niestety karmić musisz je Ty.

  10. Splowa:

    Skalary bronia jaj... wiec jest nadzieja ze przetrwaja... w moim akwarium jednak zawsze bojca wszystko zje ktora buszuje w nocy...

  11. andy123:

    mam skalary i właśnie złożyły ikrę. oprócz nich mam w akwarium glonojady i kiryski. czy stwarzają ona jakieś zagrożeni dla jaj i narybku???

  12. Splowa:

    do Damianno. Skalar to dość spokojna ryba... można powiedzieć ze ospała... jest najbardziej ruchliwa w dobrze natlenionej wodzie lub po podmianie wody... To normalne ze stoją z boku.

  13. Damianno:

    Witam, kilka dni temu założyłem akwarium (55l) i kupiłem 4 neonki i 2 skalary. Neonki szybko się udomowiły a skalary chowają się po kątach i wogóle się nie ruszają. Przy karmieniu pływają po pokarm, ale gdy się najedzą znowu podpływaja w kąt akwariium :/ Czy to normalne?

  14. KOJOT:

    ODP DLA MAŃKA MOŻESZ TRZYMAC SKALARY Z ŻAŁOBNICZKAMI. JA MAM 2 SKLARY I 5ŻAŁOBNICZEK I JEST WSZYSTKO GIT :p

  15. Karol:

    mam problem mam od pół roku 2 skalay w akwa 112l i nagle po jakims czasie zaczynaja wojowac miedzy soba.moze dlatego ze to 2 samce.co mam zrobic prosze o odp.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter