Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. Kornel:

    z jakimi rybkami stadnymi - pływającymi dekoracyjnie razem - można trzymać skalary?

  2. corba:

    kupiłem rok temu skalary malutkie jak podrosły to okazała się parka składają mi ikre co 3tygodnie całkiem ładne sumy jajeczek ... pozatym są bardzo nieznośne zjadły mi w całości neonki i kardynałki nigdy przed tem tak nie miałem ze skalarami chyba były bite jak były małe :p

  3. 95l:

    niektóre skalary są bardo małe ;]

  4. MeRcIa:

    co do "daje rade" Jeśli jeden skalar wymaga ok.50-70l., dwa 100-140l. to moim zdaniem powinneś zostawić sobie trzy skalary, a resztę oddać do sklepu, albo sprzedać, bo inaczej musiał byś kupić akwa co ma jakieś 2000l. albo kilka po 200l.

  5. MeRcIa:

    Ma odpowiedź dla "daje rade" Ja mówię NIE!!!! Jeden skalar-80l. dwa skalary-160l. więc sam odpowiedz sobie czy to nie troszkę za dużo? Jam mam dwa skalary w 400l. akwa z danio i neonami jak na razie wszystko ok. i myślę, że tak dalej będzie co do wieku skalarów to ma znaczenie od ich samopoczucia, najlepiej poczytać na "wikipedii"

  6. ziomek:

    ile moga zyc skalary mam ich 2 w 60 litrowym akwarium mam juz 5 lat akwarium a skalary 4 lata

  7. daje rade:

    witam, mam 23 skalary w 200litrowym akwarium. oprocz nich zadnych innych rybek no i mam pytanko. czy takie akwarium jest dla nich wystarczajace? czy powinienem odlowic czesc skalarow? z gory dzieki za odp.

  8. adek22:

    jak rozpoznac czy to samica czy samiec

  9. Ilona.F.:

    Mam akwarium 80cm x 40cm x 35 cm. Stoi na strychu mam jeszcze drugie 50cm x 30cm x 35 cm . Chcę w jednym z nich trzymać skalary , ale nie wiem w którym ???Pozostałe wyposażenie mam tzn: filtr, grzałkę,regulator temperatury , termometr. Proszę o pomoc przy wyborze akwarium i o polecenie mi roślinek do niego.

  10. tofik:

    witam wszystkich mam małe pytanie ile skalarów moze byc w akwarium 200l tak zeby rosły i nie było im ciasno pozdrawiam

  11. B.L.:

    skalary to moje ulubione ryby :-) mam ich 4

  12. patka:

    paweł-Skalary przystosowują się wzrostem do akwarium.

  13. paweł:

    Para skalarów min 100L!!!! Jeśli chcemy więcej to już 150-200L min!!!!!

  14. Guma:

    witam!!! mam pytanie czu skalary moga byc razem z molinezjami poniewaz moj kolega mnial to molinezje dziubaly skalary ze prawie mu je zameczyly prosze o odpowiedz pozdrawiam i z gory dzieki

  15. patka:

    Ja zamierzam hodować dwa skalary w akwarium 72l.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter