Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. Aguska:

    witam, mam pytanie, mam od kilku miesięcy parkę i pływały razem byl łądnie zabarwione na brzuszkach , od kilku dni są blade, chowają się w roślinkach nie rozmnazają się ! co robić???

  2. jaroslawcywka:

    odp.dla gif hehe to powidz temu w sklepie po co on prowadzi ten sklep z rybkami hehe samiczka jest WYRAZNIE Z OKRAGLYM BRZUCHEM :AZ MOZNA POWIEDZIEC ZE ZE ZWISAJACYM;A SAMIEC JEST SMUKLY WIEKSZY Z CZEROWNYM PODBRZUSZEM I SZPICZASTYMI KONCOWKAMI PLETW to tyle

  3. gif:

    Jak odróżnić samca od samiczki?w sklepie powiedziano,ze to niemozliwe..:0

  4. DU_szek_98:

    Siemka, mój kuzyn ma 2 barwniaki, jednego samca i samice, ale samiec podgryzał jej płetwę ogonową i teraz nie ma już pół płetwy i dlatego dał mi na parę dni samice, żeby jakoś urosła czy coś. PROSZĘ o pomoc i rady, CO ROBIĆ??? Co się dzieje z tymi rybkami? Czy one są naprawdę takie groźne w stosunku samic?? HELP ME!!!

  5. Miodek:

    Odpowiiadam wszystkim którzy pytają o płeć .Samiiec jest dużo większy od samicy mniej kolorowy i posiada ostro zakończone płetwy .Samica jest jaskrawiej ubarwiona i posiada intensywną plamę czerwoną na brzuchu.Samiec nie ma.Samica jest ogólnie mniejsza.Płetwy ma zaokrąglone.

  6. Miodek:

    ostatnio pisałem,że trudno dobrać je w pary.Udało mi się za 4 razem .3 poprzednie samice podły.Teraz samiiec po otrzymaniu nowej dużej samicy zainteresował się nią.Uważam ,że doczekam się młodych.nadmieniam ,że będę próbował je rozmnożyć w ogólnym akwa .Co z tego będzie to napiszę.

  7. jaroslawcywka:

    witam mam 3 barwniaki 1 samiczke i 2 samce ta samiczka chce doprowadzic do tarla ale cos im to niewychodzi, czy mam drugie akwarium taki 60 litrowe zorganizowac jako kotnik??? co doradzacie bo moze ikra ich byc zjadana przez inne denne ryby prawda?

  8. Wyplus:

    Mam dwa barwniaki samca i samicę osiadły się w zamku szczerze to ja miałem małe akwarium gdy się urodziły więc gdy troche mi podrosły wymieniłem im akwarium na 4 razy większe nie trzeba dużego akwarium żeby je chować wystarczy małe o ile będziesz je dobrze czyścił i wymieniał wodę:) a i jeszcze jedno gdy będziesz miał barwniaki to lepiej żeby w twoim akwarium nie było innych ryb bo mi w czasie składania jaj samiec zabił mi 4 neonki 2 danio i jednego gupika.

  9. luk_wer:

    Jakie sa roznice miedzy samcem i samica? Ktora z nich ma czerwony brzuch i czy jest jakas roznica miedzy plciami w plamkach(oczkach) na ciele ryby? Dzieki

  10. luk_wer:

    Witam kupilem barwniaki jako parke, na poczatku bawily sie razem ganialy , zyly jak wspaniala para. Od kilku dni zauwazylem ze jeden z nich siedzi schowana za filtrem w kacie akwarium i gdy tylko wyplynie z tamtad jest atakowana i przeganiana przez ta druga. Moze ktos wie o co chodzi z tymi rybkami-dwa samce? samice? ciaza? A nie chce ich stracic bo sa sliczne. Dziekuje pozdrawiam

  11. przemo:

    dziś mi wypłynęło stadko małego miotu ok. 30 szt. super to wygląda i moje barwniaki to wspaniali rodzice doskonale dają sobie radę z intruzami w postaci trze małych bocji siatkowanych

  12. janusz:

    Odp. dla Dawida.: Jezeli w akwarium sa molly, to mozesz zapomniec o mlodych. Molly, to takie bydle, ktore zzera nawet swoje mlode. Bywa tez, ze sploszone samce barwniaka same zjadaja mlode. Aktualnie w dwoch akwariach mam po parce z mlodymi. Akwaria sa osloniete, mlode juz maja ok. 7 mm. Wazne, by rybki (rodzice) mialy jak najmniej stressu. Mozna tez mlode odlowic do innego zbiornika, wystarczy 10-15 l. czesto uzupelniac swieza woda.

  13. miodek:

    kupiłem barwniaki ale dobór w pary to już problem samiec goni mniejszą samicę a poprzednim razem mi zabił nie wiem czy winny jest samiec który jest bardzo agresywny czy samice są za młode

  14. Lol@:

    No, ciekawa. Ja miałam parkę i jestem bardzo zadowolona. Lecz rzeczywiście, są agresywne jak mają młode, dlatego nie radzę trzymać z małymi rybami. Mi też zagryzły 4 neonki i 2 gupiki.

  15. yaQza:

    BŁAGAM O PILNĄ ODPOWIEDZ! Witam jak wygląda ikra barwniaka? Wczoraj kupiłem parkę a dziś samiczka robi takie dziwne coś co nie bardzo wygląda jak odchody, jest to taka biała nić, co to jest ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter