Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. fidel:

    Na 99% nie masz pary.Podejrzewam 2 samice.Słabszą odsadż albo ją zamęczy.I poszukaj samca.Jest większy,szaro niebieski.Życze powodzenia.Super ryby

  2. konrad:

    Pomocy !! mam 2 barwniaki w akwa 120 L. mam je od 3 dni.. zyja w zgodzie z innymi rybami.. jednak miedzy soba ich stosunki sa straszne.. jedna wieksza i druga znacznie mniejsza.. ta wieksza bije mała kiedy tylko ja zobaczy.. doszlo do tego ze mala tak sie boi ze siedzi tylko schowana za pompka.. nie wiem co mam robic .. moze obydwie rybki sa jednek plci ? a moze dokupic jeszcze pare ? prosze o pomoc !

  3. dawid:

    mam problem. Moja parka rozmnaża sie regularnie ale nie moge dochowac sie dorosłego potomstwa(zawsze po 2-3tyg. znikaja z pola widzenia). Problem jest to ze moj zbiornik zamieszkja neonki para molinezji kiryski i glonojad? Powinienem je trzymac w oddzielnym zbiorniku?

  4. Bas:

    do wojtek96,jak masz minimum 100l to możesz dokupić parkę barwniaków do skalarów

  5. wojtek96:

    strasznie ciągnie mnie na kupno tej rybki tylko niewiem czy moze ona być hodowana ze skalarami proszę napiszczcie czy można;))

  6. fidel:

    Skoki temperatury ogólnie nie są wskazane.Trzymam parę barwniaków w tem.23-25C z innymi rybkami w akwarium 60l.I w ciągu 10 miesięcy przeszły 5 razy tarło.Z każdego około 15 sztuk poszlo w ,,świat''.Do rozmnażania nie potrzebne są doniczki,może być zameczek,jakaś jaskinia z kamieni,kożeń.Same sobie coś wybiorą.Super widok jak wyjdą z mlodymi.

  7. mądry amator:

    czy jak nagle obniżę temperaturę o 2-3C to zachorują?

  8. fidel:

    Aby przyspieszyć tarło podawaj żywy pokarm,może być wodzień.To samo podawaj w trakcie,raz dziennie żywy plus suchy.Winnym przypadku młody narybek zostanie najprawdopodobniej zjedzony.

  9. mądry amator:

    czy aby przyśpieszyć tarło należy np. podnieść temperaturę

  10. luksio:

    Czy mogę trzymać jednego barwniaka w akwa czy musi być koniecznie para?

  11. :):):):):):):):):):):)(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(::

    chce chodować barwniki ale nie wiem czy można je chodować z neolamprologus leleupi(szczelinowcem leleupa)

  12. dawid:

    moja samica odrzuciła samca i sama wychowuje narybek. to źle?

  13. mam parę:

    chciałbym się zapytać czy jeśli samiec z samicą siedzą w kokosie to co to może znaczyć

  14. Kamil:

    Mam pytanie czy czerwonobrzuchy może łączyć się ze szmaragdowym?? I czy szmaragdowe mogą łączyć się ze szmaragdowymi tylko że z innych odmian ponieważ są 4 odmiany z tego co wiem.

  15. kto pyta ten zawsze znajdzie odpowiedź:

    mam pytanie jeżeli samica siedziała z samcem w kokosie a druga samica pływała gdzieś dalej i po odłowieniu tej samicy ,która pływała dalej samiec wypędził tą drugą i pływa z tyłu akwarium teraz to mam z powrotem wpuścić tamtą czy one się dobrały tylko mają ,że tak powiem gorsze dni

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter