Danio pręgowany

Opis

Danio pręgowany - Brachydanio rerio. Jest rybą od dawna znaną akwarystom, została sprowadzona ze wschodnich Indii w 1905 roku prawdopodobnie do Niemiec. Każdy kto po raz pierwszy zobaczy ten gatunek zauważy niezwykłą ruchliwość, a także intensywne niebieskie i złote pasy. Samce są smukłe, ze złotym odcieniem, natomiast srebrzyste samice mają pełniejszy brzuch. Płetwy bezbarwne; ogonowa i odbytowa z błękitnymi podłużnymi pasami. W sprzedaży są odmiany komercyjnie wyhodowane, na przykład weloniastą o barwach formy dzikiej, złotą i weloniastą złotą. Zamieszkuje głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Gatunek raczej odpowiedni dla początkujących akwarystów. Jest to piękna, krępa, pełna temperamentu, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Uważany jeszcze niedawno danio lamparci za odrębną odmianę, obecnie okazał się modyfikacją genetyczną Danio pręgowanego.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Wschodnie Indie.

Długość

ok. 5-6 centymetrów.

Odżywianie

Jada większość pokarmów. Szczególnie chętnie zjada rozwielitki, wazonkowce, oczliki larwy komarów. Zjada również pokarmy zielone i glony.

Temperatura

18-25°C, nieco wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem ławicowym o aktywnym trybie życia, który wymaga wolnej przestrzeni oraz gęstej roślinności. Musi mieć świeżą wodę, lekko kwaśną do obojętnej oraz bardzo miękką do średnio twardej. Dobrze ,,dogaduje się” z innymi gatunkami o podobnym usposobieniu.

Rozmnażanie

Lepiej przygotowują się do tarła w parach niż w większej grupie. Akwarium tarłowe powinno mieć pojemność 10-50 litrów. Na jego dnie powinna się znaleźć siatka ochronna oraz kłębek mchu jawajskiego. Można je wypełnić przegotowaną wodą o temperaturze ok. 24 C, pH 7,0, twardości do 10 dGH . Przed tarłem samice oddziela się od samców na 7-14 dni. Ryby umieszcza się w akwarium tak, aby na jedną samice przypadały dwa samce. Ryby umieszcza się w akwarium tarłowym wieczorem, przed zgaszeniem światła. Tarło odbywa się w godzinach rannych następnego dnia i zwykle jest burzliwe. Ryby gonią się i wirują parami, dzięki czemu ikra jest rozrzucana. W trakcie jednej gonitwy samica wyrzuca tylko kilka jaj ikry. Z tego powodu jest ona powtarzana co minutę lub kilka. Odwrócić uwagę dorosłych od ikry możemy poprzez dokarmianie. W jednym tarle samica może złożyć ponad 400 jajeczek. Po rozrzuceniu ikry należy odłowić dorosłe osobniki, wyjąć siatkę ochronną i wymienia 50% wody na świeżą o tym samym składzie chemicznym i tej samej temperaturze. Młode wykluwają się po około dwóch dniach i są zdolne do samodzielnego pływania po upływie siedmiu dni. Należy zapewnić im jak najdrobniejszy pokarm. Po tygodniu można młodym już podawać larwy solowca. Wychów nie stwarza większych problemów.

292 komentarzy

  1. baśka:

    miałam3 damio czerwone niedawno dokupiłam sobie 3 następne tylko 2 srebne z welonkami:)ostatnio widzę że czerwone mają pełniejsze brzuszki,szczególnie jedna?czy jest kotna?boję się że jak nie dam dopowiednich rybek razem to mi odpłyną:(dałam niby według mnie 3:3 ale nie mam pewności co z tego wyniknie?proszę o pomoc:))

  2. julia:

    niedługo będę miała większe niż mam do tej pory akwarium - 60l, czy w 60l akwarium będę mogła trzymać danio z bojownikiem i gupikami i jeśli tak to ile?

  3. some:

    mam od kilku dni 14 danio pręgowanych, niektóre z nich są weloniaste i mam z nimi problem, ponieważ strasznie się gryzą wszystkie po ogonach. Po kilku dniach niektóre weloniaste już prawie ogonów nie mają. Co mam z nimi zrobić?

  4. Tina:

    a czy pregowane moga z jakiegos powodu podgryzac rozowego danio bo u mnie mam dwa pregowanie jednego rozowego i zoltego sa super ale rozowa prawie wogule ogona nie ma a mam je od 2tygodni dopiero :( oddzielic je lepiej ??

  5. kat:

    samica danio ma wypukły brzuch a samiec jest smukły jak popatrzysz na kilka osobników to rozpoznasz różnicę. ja raczej nie patrzę na różnice ubarwienia bo teraz rybki są też sztucznie barwione i pewności nigdy nie będzie. Ludzie 30-40szt. rybek w 40l wody i jeszcze pytacie co dokupić- masakra.

  6. Lioness:

    jak można odróżnić samca od samiczki?

  7. doma:

    jak rozpoznać że danio jest w ciąży?

  8. MaveRick:

    Do martinez : Nie dokupuj !!! Oddaj glonojada za małe akwarium na niego ! 9 danio w 40 litrach to też za dużo.Zmniejsz ich liczbę do 6.

  9. mrtinez:

    witam. przejołem od znajomego akwarium 40litrowe ,które chciał zlikwidować.Pływa w nim 9 danio i glonojad.czy jest sens dokupić jeszcze z 3 kiryski panda ,czy to już za duzo jak na to akwarium?

  10. Sebek24:

    W swoim akwarium mam 6różowych, 4zielone,4zwykłe,2żółte, i 2malabarskie.Wspaniale dogadują się ze stadkiem 10 żałobniczek.Polecam je wszystkim:)

  11. molinkablackmolly:

    do Moniki mi jakoś nie wyskakuje danio miałam ich 6 w 25l ale 5 zdechło i został 1 pływa razem z molinezjami czarnymi ( są małe od czasu do czasu je gania mam 2 samice i 1 samca jest najmniejszy a masz pokrywę Monika jak masz to nie będą wyskakiwać

  12. Michał 8 lat:

    Mam w akwarium 3 Danio i inne rybki.Niedawno jeszcze w roku szkolnym moje rybki zjadły mi czerwonego mieczyka jeden danio był bardzo gruby i nagle mi zniknoł boje się że też go zjadły.

  13. KamKam:

    można już gdzieś kupic fluorescencyjne danio Glofish, czy to tylko w Amjeryce? ;)

  14. Mery:

    mam 3 danio i 30 gupików w swoim 45-litrowym akwa. Czy one mi nie zdechną??? A! i jak mogę rozpoznać płeć??? Jedna jest taka bardziej różowa od pozostałych... proszę pomóżcie!

  15. TymekLinia:

    Do Nnn : A jak wielkie byly te gupiki ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter