Dekoracje w akwarium

Dekoracja akwarium powinna być całkowicie naturalna aby stworzyć rybom jak najbardziej naturalne warunki. Akwarium powinno być skrawkiem natury. Powinno być przyjazne dla naszych oczu ale szczególnie dla dobra ryb. Kupując każdy element dekoracji powinniśmy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Zacznijmy od dna akwarium; żwirek nie powinien być sztucznie pomalowany tylko zwykły [np.: szary lub biały]. Następnie umieszczone mogą być większe kamienie, przyjazne dla akwarium [np.: granit lub bazalt]. Użyte może zostać drewno- korzenie, które są bardzo odpowiednią dekoracją akwarium słodkowodnego. Nie zapominajmy też o kokosie, połówka kokosa ma wycięty otwór, co daje naturalne schronienie dla ryb. Drewno powinno kupować się w sklepie zoologicznym, samodzielne zebrane może butwieć i wydzielać substancje zanieczyszczające. Żwir, kamienie, drewno należ dokładnie wygotować a w razie potrzeby do wrzącej wody dodać nieco soli. Rośliny powinny być ułożone tak aby nie zasłaniały widoku, czyli od najwyższych na końcu do najniższych na przodzie. Przykłady roślin rosnących z przodu to: Elocharis parvula ponikło, anubias karłowaty. Rośliny rosnące pośrodku: Alternanthera reineka, kabomba wodna, żabienica orzęsiona. Rośliny rosnące z tyłu: Moczarka argentyńska, aponogeton cripus. Pamiętajmy żeby nie wkładać do akwarium sztucznych roślin, skałek gipsowych, kolorowego żwirku, statków itp. Artykuł przesłany przez Pana Pawła. Dziękujemy.

120 komentarzy

 1. Kosiara_xD:

  Całkowicie nie zgadzam się, by trzymać w akwarium statki, zamki itp. ponieważ ryby mogą pokaleczyć sobie płetwy o ostre kamienie. Nie znoszę sztucznych swiństw, bo ryby nie czują się jak na wolności. Co do przerybienia- trzeba pamiętać, że w akwarystyce jest taki przelicznik: 1L wody na 1cm ryby. Agresywne bądź terytorialne ryby nawet więcej. Zanim ktokolwiek załozy akwa musi się dobrze zastanowić i sporo poczytać, popytać. Pozdro

 2. Rybcia:

  "Witam!Wlozylem sobie dwie muszle do akwa,ale polakierowane.Lezaly kilka lat w mojej szufladzie.Oczywiscie przed wlozeniem do akwa wyparzylem je.Czy nie zaszkodza moim rybkom?Obsada:2 Glonojady zbrojniki,2 Brzanki pieciopregie ,a jutro jeszcze dojda 2 skalary (wiem,ze nie powinno sie ich trzymac razem,ale zobaczymy jak sie beda zachowywac :) )Mam 20l akwa." MŁODY AKWARYSTO, przede wszystkim to za mały litraż! Skalary, brzanki, zbrojniki w 20l ??! W takim akwarium możesz trzymać bojownika albo krewetki, ale nie skalary :) Muszli lepiej nie wkładaj. Coś może odprysnąć. Kup książkę o hodowli ryb i naturalne dekoracje w sklepie ;)

 3. MarTa:

  Mam pytanie:Nazbierałam w morzu drobnych kamyczków jako żwirek. Czy jak je wygotuje mogę umiescić je w akwarium?

 4. welonki i bojowniki:

  pyciaa01 2 gupiki bo się rozmnożą może być 4 samce lub 4 samice zamiast samca i samicy.

 5. welonki i bojowniki:

  Skalar!!!!!!!!!!!!!Nie jesteś akwarystą tylko mordercą.Welony są zimnolubne, a glonojady ciepłolubne. Welonów jest za dużo na jednego minimum 25l.,a najlepiej 45l.Wielkopłetwów tam nie zmieścisz,a na pewno nie 4.Pyciaa01 welony poobgryzają gupikom płetwy, a jak welony będą duże to zjedzą gupiki.Ja bym proponował 1 glonojad 2 gupiki i tyle.

 6. lesiu681:

  do pyciaa01: pewnie że się zmieszczą a jak nie to poupychaj nogą !!!

 7. pyciaa01:

  czy w 25l akwarium zmieszczą się: 2 glonojady, 2 gupiki, 2 welonki i jeszcze 2 rybki innego rodzaju ? i czy welonki mogą przebywać wraz z gupikami ?

 8. natalka9:

  do skalara:człowieku!!!!ty je tam mordujesz!!!!jest tam ich za dużo!!!na jednego welona minimum 30.l!!!nie ździw się jak ci pozdychają.bardzo mi przykro albo pozbędziesz się 18 welonów, albo kup akwarium o pojemności 570.l!!!jeżeli czegoś nie wybieżesz to wystawiasz je na męczarnie :(

 9. lulu;):

  O ile się nie mylę to stanowczo za małe akwarium dla tych ryb!!!

 10. Krucka:

  skalar, 4 wielkopłetwy mogą się atakować nawzajem, szczególnie w 25 litrach, podobno są agresywne i terytorialne

 11. skalar:

  witam.Mam akwarium 25 litrów i 19 welonów i dwa glonojady chciałbym dokupić jeszcze 4 wielkopłetwy ale zastanawiam się czy można te ryby trzymać razem co o tym sadzicie i mam jeszcze pytanie czy do tak małego akwariom naprawdę trzeba napowietrzać bo tam już nie mam gdzie to umiejscowić ;)

 12. FLIP to debil:

  FLIP : ty jesteś mordęrcą skoro trzymasz r Weolny w 25L.. Może jeszcze napisze że w kuli... Niemam słów na takich jak ty!!!

 13. Alvaro:

  Nie mogę się zgodzić z niektórymi opiniami, że sztuczne rośliny czy dekoracje to kicz i tandeta i żeby tego nie stosować w akwarium. Każdy ma swoją wizję akwarium i wygląd akwarium zależy tylko od jego upodobać a o gustach się nie dyskutuje. Nie widzę niczego złego we wraku statku jeśli się komuś podoba, materiały z których został wykonany nie wpływają na parametry wody i nie przeszkadza to rybom. Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć; jedni decydują na akwarium biotopowe z dokładnym odzwierciedleniem natury, inni na ogólne z zachowaniem wszystkich naturalnych elementów "skrawek natury" a inni pojadą po bandzie i dla jaj władują wrak czy zamek albo nurka puszczającego bąbelki. Czy jest w tym coś złego? Druga sprawa: sztuczne rośliny. Jeśli trzymamy ryby roślinożerne albo strasznych "zadymiarzy" może byc problem z utrzymaniem roślin. Czy chociażby światło mamy do kitu, możemy zapomnieć o uprawie podwodnych ogrodów, módlmy się żeby nam nie zgniły. W tym przypadku sztuczne rośliny mogą być trafnym rozwiązaniem. Pozdrawiam

 14. Wata:

  Do Flip: Mają Za Małe Akwa Oddaj Welony 4 welonki w sumie osiągną długość ok. 60cm więc na akwa które zapewne ma 40cm dł to mało

 15. jaras z damasławka:

  witajcie!Jestem akw. od 10-ciu lat. Podoba mi się (w wikszości)co tutaj piszecie. Zgadzam się z tymi którzy twierdzą że wystrój akw. powinien być naturalny. Posiadam akwarium 230L. Oprócz korzeni sosuję także bryły węgla drzewnego - polecam, świetna dekoracja i niezły dezaktywator.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter