Dekoracje w akwarium

Dekoracja akwarium powinna być całkowicie naturalna aby stworzyć rybom jak najbardziej naturalne warunki. Akwarium powinno być skrawkiem natury. Powinno być przyjazne dla naszych oczu ale szczególnie dla dobra ryb. Kupując każdy element dekoracji powinniśmy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Zacznijmy od dna akwarium; żwirek nie powinien być sztucznie pomalowany tylko zwykły [np.: szary lub biały]. Następnie umieszczone mogą być większe kamienie, przyjazne dla akwarium [np.: granit lub bazalt]. Użyte może zostać drewno- korzenie, które są bardzo odpowiednią dekoracją akwarium słodkowodnego. Nie zapominajmy też o kokosie, połówka kokosa ma wycięty otwór, co daje naturalne schronienie dla ryb. Drewno powinno kupować się w sklepie zoologicznym, samodzielne zebrane może butwieć i wydzielać substancje zanieczyszczające. Żwir, kamienie, drewno należ dokładnie wygotować a w razie potrzeby do wrzącej wody dodać nieco soli. Rośliny powinny być ułożone tak aby nie zasłaniały widoku, czyli od najwyższych na końcu do najniższych na przodzie. Przykłady roślin rosnących z przodu to: Elocharis parvula ponikło, anubias karłowaty. Rośliny rosnące pośrodku: Alternanthera reineka, kabomba wodna, żabienica orzęsiona. Rośliny rosnące z tyłu: Moczarka argentyńska, aponogeton cripus. Pamiętajmy żeby nie wkładać do akwarium sztucznych roślin, skałek gipsowych, kolorowego żwirku, statków itp. Artykuł przesłany przez Pana Pawła. Dziękujemy.

120 komentarzy

 1. Szymon:

  witam co myślicie o muszlach morskich w akwarium

 2. kangur:

  zawsze uzywalem tylko naturalne rosliny w moich akwariach ale ich pielegnacja zajmuje sporo czasu, poza tym sa doskonalym miejscem do wylegania roznych chorob i infekcji. Od lat uzywam sztuczne rosliny obok paru naturalnych i jest super. Jak sie ma dobry system filtracyjny i napowietrzajacy, nie ma problemu z wymiana gazowa w wodzie a mozna kupic dobrej jakosci sztuczne rosliny, miekkie i takie ktore nie zbieraja zanieczyszczen. Latwiej akwa utrzymac w czystosci.

 3. mądry amator:

  czy można porobić jakieś schroninia dla ryb z gliny?

 4. Madziusia123:

  Suchy: Zresztą sztuczne rośliny są kłopotliwe/ Trzeba je czyścic bo oblepiają się odchodami. Kup sobie łatwą żywą roślinke a będize korzystna dla cebie i dla ryb. ;)

 5. mlynek:

  Jak chcecie mieć sztuczne roślinki,kupcie od razu sztuczne rybki.

 6. paweł:

  ja nie mam co2 ani nawet silnego oświetlenia (1xT15 w 54l) a roślinki rosną szybko- co tydzień muszę je przycinać! :) Moja babcia niema nawet oświetlenia, a rośliny i tak rosną (tylko powoli). Wystarczy kupić mniej wymagające gatunki... pozdrawiam

 7. Pan Kuba!:

  anette21 tak masz racje lepiej posadzić żywe roślinki, tylko jest taki problem, że nie wszystkim rosną w akwarium takie roślinki! np brak techniki co2 lub samego co2!

 8. rudy:

  ja miałem 1 sztuczną roslinke i po 2 dniach na nia nadziały się 2 vryby nie polecam

 9. anette21:

  można dawac sztuczne roślinki, ale po co ??? nie lepiej posadzic żywe, które wytwarzają tlen, pobierają z wody dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje oraz ładniej wyglądają i sprzedac/womienic w sklepie zoologicznym ???

 10. pawel:

  Arek- zaszkodzić w sensie choroby czy zdechnięcia ryby raczej nie, chyba że coś jest nie tak z farbą barwiącą kamyki lub roślinki to tak. Ale jeśli chodzi o długą żywotność ryby, mniejszy stres i lepsze samopoczucie to nie powinno się wkładać do akwa niczego nienaturalnego... szczególnie porcelanowych ozdób i roślin, kamyczki to jeszcze pół biedy. Pamiętajmy że wszystko co naturalne- LEPSZE! pozdrawiam

 11. Arek:

  Czy nie zaszkodzi rybą sztuczna roślinka i kolorowe kamyki?

 12. paweł:

  Suchy- oczywiście że można dawać sztucznizne, ale czy to jest konieczne? Dla nas to może jeden kłopot z głowy z pielęgnacją ale dla ryb to naturalne schronienie. Na pewno sztuczne rośliny nie są tanim rozwiązaniem.

 13. Maksymilian:

  Dla mnie ozdoba sa roślinki

 14. Suchy:

  YYY... a wcześniej czytałem że możnadawać sztuczne roślinki... ;/ ;/ ;/

 15. Rokers:

  Wspaniała strona i bardzo przyjemne w lekturze artykuły. Pozdrawiam serdecznie autorów i życzę powodzenia na gruncie akwarystyki jak i w życiu prywatnym.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter