Zbrojnikowate - Loricariidae

Zbrojnikowate jest to gatunek ryb, o którym od dosyć niedawna możemy dowiedzieć się coś więcej. Dopiero w 1988 roku zaczęły się pojawiać coraz liczniej artykuły literatury fachowej na temat rodziny Loricariidae. Mając na myśli nazwę zbrojnikowate lub patrząc w jakikolwiek sposób na rybę od razu przychodzi nam do głowy nazwa glonojad. Są one niewątpliwie wspaniałymi czyścicielami akwarium. Nie możemy jednak całkowicie utożsamiać tego gatunku z nazwą glonojad, ponieważ nie wszystkie zbrojnikowate trudnią się czyszczeniem akwarium. Jest to gatunek zaliczany do rodziny sumów. Naturalnym ich miejscem zamieszkania jest Ameryka Środkowa, poczynając od wód Kostaryki aż po wody Ameryki Południowej. Ponieważ na większą cześć populacji tego gatunku składają się rybki trudniące się sprzątaniem naszego akwarium, zamieszkują one dolne warstwy naszego akwarium. Można powiedzieć, że większą cześć swojego życia spędzają tuż przy podłożu. Można je hodować w akwarium towarzyskim, jeśli będziemy w nim posiadać w miarę dużą ilość kryjówek. Jeśli chodzi o rozmiary to nie należą do rybek średnich. Dorosły osobnik osiąga rozmiary w przedziale od 8 do kilkudziesięciu centymetrów. Patrząc na większość ryb z gatunku zbrojnikowatych możemy z całą pewnością wskazać typowe cechy ich wyglądu. Przód ciała jest szeroki, wysklepiony mniej lub bardziej. Tylnia część, czyli ogon jest niski i wąski zakończony dużą płetwą kształtu lekko wciętego lub lirowatego. Jest dużo barw tego gatunku, lecz najbardziej charakterystyczne ryby z tej rodziny przyjmują barwę:

- brązową przechodzącą w oliwkową lub w pomarańczową

-szara lub czarna w połączeniu z ciemnym brązem

-pomarańczowa z białym mieszająca się z kremowym, cielistym lub żółtym

Niejako ozdobą urozmaiconych we wzory ryb są kropki na jasnym tle i jasne obrzeże płetw. Jeśli zaś chodzi o płetwy to: grzbietowa jest bardzo interesująco okazała, tłuszczowa niekiedy tak mała, że aż trudną ja dostrzec. Płetwy parzyste rozlegają się płasko tak, aby ryb łatwiej przylegała do podłoża. Jak to bywa w rodzinie sumów pyszczek mogą otaczać wąsy, które u samców będą o wiele bardziej okazałe. Ryba ta zdobywa pożywienie będąc przyssana do liścia kamienia lub szyby. Dla niektórych będą to glony znajdujące się na roślinach lub innych przedmiotach dla innych zaś np. drzewo, które będą skrobać i w ten sposób ścierane elemenciki drzewa będą zjadane. Warto dodać, iż niektóre gatunki będą szukać pokarmu mięsnego. Związane jest to z uwarunkowaniami środowiska naturalnego gdzie żywiły się padliną. Mimo iż ryby te żywią się, potocznie rzecz biorąc, mułem to nie wpuszczajmy ich do brudnego akwarium. Zbrojnikowate lubią czystą wodę, dlatego powinniśmy zadbać o dobry filtr wraz z wodą miękką do dosyć twardej o odczynie zbliżonym do neutralnego. Jeśli chodzi też o zorganizowanie miejsca w akwarium musimy pamiętać o ulokowaniu kryjówek. Prawie wszystkie gatunki tego wymagają. Opuszczają je dopiero w fazie półmroku. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ich ilość możemy się spodziewać walk miedzy rybami tego samego gatunku, a nawet niekiedy też bitew międzygatunkowych. Rozmnażanie gatunku należy do bardzo interesujących form całego życia zbrojnikowatych. Aby zacząć okres godowy w naszym akwarium, co ciekawe musimy stworzyć imitacje padającego deszczu. Pobudza to ryby do wejścia w strefę kopulacji. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć tarło pogorszamy trochę warunki do życia zbrojni kom np. rzadziej podmieniając wodę lub obniżając jej temperaturę. Nie powinniśmy ingerować w zmiany podawania pokarmu, ponieważ może mieć to skutki uboczne negatywnie wpływające na przyszłość naszej hodowli. Gdy dojdzie już do tarła, samica zniesie ikrę a samiec zaczyna opiekę nad przyszłym potomstwem. Na pewno miejscem gdzie samica złoży ikrę będzie to kryjówka. Tam samiec będzie solidnie się nią opiekował, aż do wyklucia się larw. Trwa to przeważnie od 4 do 7 dni. Warto dodać, że samiec będzie się opiekował narybkiem do czasu, gdy larwy nie nauczą się pływać. Cała opieka ojca nad młodymi będzie, zatem trwać około 12 dni. Młode rybki powinny jeść pył planktonowy, w niewielkim stopniu będą też jeść glony.

Acanthicus hystrix - jeden z największych przedstawicieli tego gatunku. W naturalnym środowisku osiąga około 110 centymetrów. Naturalnymi jej terytoriami są wody Peru, Gujany i Brazylii. Kształt ciała ma prawie zbliżony do zbrojnika niebieskiego, czyli zwykłego glonojada. Wysokość ciała dość nieduża, za to szeroka w części brzusznej. Głowa lekko zaokrąglona, tułów lekko się zwężający ku końcowi ciała. Ryba posiada bardzo solidny pancerz składający się z drobnych płytek tworzący coś na styl rycerskiej zbroi. Młode osobniki przyjmują kolor czekoladowo brunatny z jasnymi plamkami. Z wiekiem plamki zanikają a barwa ryby staje się coraz ciemniejsza. Płeć jest dosyć łatwo rozpoznawalna, ale tylko w grupie. Samce mają większe głowy i smuklejszy brzuch. Gdy decydujemy się na zakup takiej ryby to powinniśmy kupić sobie młodą rybę, ponieważ łatwo będzie się miała zaaklimatyzować w nowym otoczeniu czy warunkach panujących w akwarium. Zbiornik powinien być około 150-200 litrów pojemności. Gdy już nasza ryba będzie większa to my też automatycznie zwiększamy mu zbiornik, np. do 400 litrów. Jako podłoże powinniśmy zastosować gruby żwir, duże drzewo, korzenie, otoczaki itp. Rośliny powinny być duże i odporne na środowisko zbrojników. Mogą to być np. anubiasy, zwartka apongetonolistna, krynia tajska. Wskazany jest lekki ruch wodą, zastosowanie filtru z wkładem biologicznym i napowietrzacz. Woda powinna posiadać parametry takie jak opisane powyżej. Temperatura wody powinna wynosić około 22-27’C. Są bardzo spokojne, jeśli chodzi o innych mieszkańców akwarium. Lubią jeść glony osiadające na podłożu w akwarium i pokarm sztuczny jak: sałata, ogórek, cukinia, marchew, gotowane płatki owsiane i pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takie jak mrożone larwy ochotki czy rureczniki.

Zbrojnik zebrowaty (Hypancistrus zebra) należy do jednych z najpiękniejszych glonojadów. Posiada on na swoim białym ciele odcieniem wpadającym w niebieski, czarne pasy nawet i na płetwach skośnych. W naturze osiąga długość około 15 cm. Zamieszkuje on rzeki Amazonki, dlatego potrzebuje wody w temperaturze 23-28 ‘C o twardości, co najwyżej średniej. Jest dość płochliwy, lecz może towarzyszyć gatunkom dość łagodnym. Jego miejsce zamieszkania powinno mieć około 80 cm długości. Żywi się on pokarmem mięsnym żywym lub mrożonym, glonami i roślinami. Mnoży się już od niedawna w niewoli. Różnice w wyglądzie miedzy samcem a samicą to szersza głowa osobnika męskiego i większe ząbki na pierwszym promieniu płetwy grzbietowej.

Sturisoma aureum - ten gatunek ryby zamieszkuje wody rzek położonych w wyżynnych i górskich częściach Ameryki Południowej. Należą do ryb dennych zamieszkujących wśród kamieni i korzeni. Osiąga on długość 22-25 cm. Ogon jego jest zakończony dużą płetwą ogonową. Jest rybą, która jest łatwa w hodowli. Wymaga ona czystej wody o temperaturze 22-28’C. Woda o pH 6,5-7,5, średni stopień twardości. W akwarium dobrze było by umieścić również kilka płaskich kamieni i korzeni, co będzie przypominało i w jakimś stopniu zastępowało środowisko naturalne. Doskonale osobniki dorosłe przyjmują pokarm sztuczny pod wszelaką postacią. Jego menu możemy wzbogacać o dietę roślinną.

Artykuł przesłany przez Pana Darka Chmiela. Dziękujemy.

26 komentarzy

 1. Karolina:

  Nie chce ktoś kupić glonojadów? ok 20cm? pisać:6242017

 2. aga akwarystka:

  jestem akwarystka 3 lata i dohodowalam sie 20stu a nawet wiecej glonkow albinosow.mialam wielkie szczescie ze trafilam na parke ktora karmilam platkami lub tabletkami roslinnymi.po kilku tygodniach w zamku zobaczylam male glonki wtej chwili mam 11 glonkow.sa jeszcze male ale za 1 sztuke daja 50 do 60 groszy i wole je trzymac w 100 litrowym akwarium bo zabardzo sie zrzylam z nimi ciesze sie ze jest takie forum jak to ze mozna zrelacjonowac swoje przygody z akwarystyka.

 3. Michu:

  Bardzo lubię te ryby...:):) Są przepiękne!!!!!!!!!

 4. karol1388:

  Rozmnazałem zbrojniki 10lat jak macie pytania to gg.10022647

 5. krewetkiczypusteakwarium:

  Mieszkam w zabrzu tez z chcecia kupie glonojady GG:5222253

 6. trtrtrtrtrttruskawkowe minis:

  czy ktos wie dokładnie jak rozmnozyc glonojady prosze o szybka odpowiedz

 7. Monta:

  10-LATEK to zbrojnik niebieski, albinos :)

 8. miki97:

  mieszkam w okolicach Świecia i Bydgoszczy a mianowicie w Chełmnie jak ktos ma do oddania lub sprzedania Glonojady to ja chętnie je wezmę.plis ja mam tylko jednego glonojada...pisać na gg.18245413

 9. sumik poczciwy:

  synodontis nigritta są piękne!:)

 10. 10-LATEK:

  U MNIE W SKLEPIE JEST DUŻY ZBROJNIK BARWY KREMOWO-ZŁOTEJ.JAK SIĘ ON NAZYWA?

 11. jan:

  do ilu dorasta plekostomus?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter