Bojownik - agresja, a kubki?

Artykuł przeznaczony jest dla osób zastanawiających się czy umieścić w swoim baniaczku ogólnym bojownika. Otóż odpowiedź jest prosta: Jest wiele czynników składających się na to czy możemy naszego bojownika "włożyć" do akwarium z innymi rybkami. Podam tu kilka czynników wpływających na agresywność tych ryb: -Po tym jak były trzymane w kubeczku i włożymy je do akwarium przeżywają one szok związany ze zmianą przestrzeni (po prostu przerażone są otaczającą je przestrzenią) dlatego ganiają inne ryby -Na tak zwanych "farmach bojowników" stawia się samce obok siebie w kubkach, aby pięknie się wybarwiały i rosły szybciej chcą w ten sposób pokazać rywalowi jakie są silne i wspaniałe -zależy to również od jego charakteru Ja osobiście w akwarium mam bojownika i jest on spokojny, pływa z neonami, mieczykami i innymi, nie toczy z nikim walk. Dokonałem tego w następujący sposób: -Poszedłem do sklepu zoologicznego, w którym sprzedawca miał parę zbiorniczków pokazowych, w których były bojowniki z innymi rybkami... -Obserwowałem chwile bojowniki w tych zbiorniczkach...i wybrałem najspokojniejszego -Sprzedawca nie robił problemów, a bojownik ponieważ nie żył w kubeczku był przyzwyczajony do dużego akwarium i nie przeżył szoku Tak jak wspominałem mój bojownik jest spokojny, a znajomy, który kupił bojka z kubeczka musiał go oddać, ponieważ zabił mu brzankę... Dziękuje i życzę udanych zakupów tych wspaniałych ryb... Krystian D.

Redakcja serdecznie dziękuje za cenne obserwacje. Jest to kolejny powód, aby nie przetrzymywać ryb w tak małych zbiornikach. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów przesyłanych przez użytkowników.

135 komentarzy

 1. Bojownik:

  Ja mam dwa bojowniki. Jeden strzępiasty, a drugi syjamski. Bojownik strzępiastego był z gupikami, neonami, bocją siatkowaną i kirysami. Potem dokupiłem syjamskiego. Bojowniki już od tygodnia żyją w zgodzie.

 2. nana 1553:

  Ja kupiłem z kubeczka. W pierwsze 15 min załatwił mi 2 neony, a 1 odgryzł oko... :(

 3. Aquen:

  Czy te ryby mogą być razem ? 8 neonów, 2 pyszczaki żólte, tęczanka Boesemana, zbrojnik niebieski, 4 zmienniaki plamiste, 6 gupików, 5 krewetek red cherry, 4 danio lamparcie, 10 bystrzyków Amandy. Jakie akwarium będzie odpowiednie? Czy wystarczy 130l? Z jakich rybek zrezygnować?

 4. Edyta:

  Witam, Wsadziliśmy bojownika do akwarium z innymi rybkami, min. neonami, welonem, teleskopem, kirysami i takimi 2 małymi czerwonymi. Niestety od paru dni bojownik co noc poluje na 1 neona. Jest spokój dopóki go nie zje, potem następny itd. Synek mnie prosi żebym go przeniosła do kuli ale trochę nie mam sumienia bo rzeczywiście w porównaniu do kuli, w akwarium odżył. Chowa się pod muszlami, szuka schronień, poluje itd. po prostu żyje jak powinien. tylko co zrobić z biednymi neonkami ?

 5. Nieznajoma:

  Do mietka BOJOWNIKI NIE MOGĄ BYĆ W KUBKACH!!!

 6. maria:

  Dlaczego pozwala sie na trzymanie bojowników w kubkach po kefirach.Mam bojownika i wiem, że potrzebuje przestrzeni, oburza mnie taka praktyka , gdzie TPZ, czemu nie konotolują sklepów.

 7. czarownica:

  A ja dostałam dobra rade w moim zoologicznym. Jeśli rybka jest agresywna wobec innych to należy ja przyzwyczajać stopniowo, tzn wpuścić na kilka minut do zbiornika, jak zacznie szaleć to odizolować. I tak 2-3 razy dziennie, przez 1-3 dni. Mojej rybce wystarczyły 3 razy i wręcz zaprzyjaźniła się z Danio :) Kwestia tego żeby zrozumiała że nie jest zagrożona ze strony innych ryb. A muszę powiedzieć ze obsadę mam bardzo zróżnicowaną.

 8. danio:

  witam niestety nie moge sie z tym zgodzic , dla tego ze mielem w kilku zbiornikach z roznymi gatunkami ryb i to nie jest zalezne w czym sa trzymane tylko od chcrakteru bojownika i otczajacych ich ryb. napewno nie moga byc w zbiorniku z rybami weloniastymi i agresywnymi. mogo byc nawet 3-4 bojowniki samce w jednym akwarium pod warunkiem ze ma ono powierzchnie ok 100cm na 40cm

 9. kacper2014:

  też mam bojownika który gania skalary

 10. Mua:

  do:samczka welony do 100L -_-

 11. Mietek :

  Witam . Mam mały a tym samym duży problem otóż mam skalary od pół roku były maleńkie w tel chwili są wielkości szklanki i jeden z nich jest podskóbywany przez jakaś rybe ale nie mnie złapać na gorącym uczynku która to . Czy samice bojownika mogą zaatakować SKALARA ? Dziękuję Mietek

 12. mk:

  u mnie w sklepie stoi 6 takich kubeczków (200ml) wypełnionych do polowy wodą.... to się nadaje do prokuratora :/

 13. Kinga:

  Miałam bojownika, 2 neonki i 2 molinezje i wszystko było dobrze, ale kupiłam 2 skalary i bojownik zrobił się bardzo agresywny. Oczywiście atakuję tylko skalary, teraz nie wiem czy jest sens kupić jeszcze inne rybki żeby sytuacja się nie powtórzyła.

 14. Ania:

  Ja wam powiem,że to wszystko zależy od charakteru rybki.Na przykład moja koleżanka miała 9 rybek i kupiła bojownika.Wsadziła go do akwarium a następnego dnia kiedy wstała pływał tylko bojownik i glonojad bo inne rybki były zabite........

 15. samczka:

  Powiem wam ze ja tez mialam bojownika z kubeczka tylko najpierw byl on u mnie w wiekszej kuli potem w piec razy wiekszym akwarium i przez miesiac byl sam. Potem dokupilam jednego welona i na poczatku chcial pokazzac czyje to akwarium ale juz nastepnego dnia sie uspokoil i zyja sobie do tej pory spokojnie: ) bojownik i dwa wolony: ))

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter