Sum rekini

Opis

Sum rekini – Pangasius hypophthalmus (sutchi). Boki ciała ma lśniąco srebrne z kilkoma szerokimi, podłużnymi granatowo czarnymi, połyskującymi pasami. Wyróżnia się walcowatym, wydłużonym kształtem z charakterystyczną szeroką, tępo zakończoną głową. Swoją polską nazwę zawdzięcza wysokiej sterczącej płetwie grzbietowej. Młode wraz z wiekiem tracą odrobinę na atrakcyjności. Jest uznawany za gatunek płochliwy i nerwowy. Gdy czują zagrożenie potrafią paść na dno i udawać martwe. Ich piękno uwidacznia się dopiero w większym stadzie.

Pochodzenie

Południowo-wschodnia Azja, a dokładnie wody Mekongu, Chao Phraya oraz dorzecze Mekongu. Sum rekini do wielu zbiorników wodnych został wprowadzony sztucznie.

Długość

W akwariach zazwyczaj około 5-10 cm, natomiast w warunkach naturalnych największy złowiony okaz liczył około 130 cm długości i ponad 15 kg wagi. W dużych wystawowych zbiornikach mogą osiągnąć nawet 40 cm długości. Szczególnie dobre są pokarmy zawierające spirulinę. Dużym problemem jest to, że zjadają tylko pokarm, który opadający na dno przy ich pysku. Pokarm leżący na dnie nie zostanie zjedzony.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, który zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. Zazwyczaj podajemy In pokarmy takie jak np.: rureczniki, skrobane chude mięso, mrożone i żywe larwy mchówek, mrożony szpinak, kawałki liści sałaty, pokarmy płatkowane, w tabletkach i granulkach.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Są rybami zgodnymi i towarzyskimi, toteż mogą być hodowane z innymi dużymi rybami. Ze względu na dużą płochliwość zbiornik powinien stać w spokojnym miejscu. Ponadto musi on być bardzo duży, ponieważ gatunek ten jest dosyć ruchliwy oraz osiąga pokaźne rozmiary. W mniejszych karłowacieją oraz stają się apatyczne. Nakrywamy go szybą z uwagi na fakt, że mogą próbować z niego wyskakiwać. Woda musi być intensywnie filtrowana oraz napowietrzana. Ryby te lubią jak jest ona w delikatnym ruchu. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Za podłoże może posłużyć drobny lub grubszy żwir, piasek lub małe kamienie. Oczywiście musi ono być również dostosowane do preferencji uprawianych w akwarium roślin. Do dekoracji możemy użyć większych kawałków korzeni i drewna, płaskich kamieni i otoczaków. Zastosowane w akwarium rośliny powinny być większe i odporne na skubanie. Parametry wody: odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7,5), miękka do średnio twardej (3-12 n) oraz czysta. Raz w tygodniu dokonujemy podmiany około 20% wody, ponieważ produkują dosyć duże ilości metabolitów.

Rozmnażanie

W akwarium nie udało się rozmnożyć suma rekiniego. W Azji jest rozmnażany sztucznie w celach konsumpcyjnych.

275 komentarzy

  1. Szymon:

    mam takie 2 po 40 cm :) polecam ale trzeba klape mieć bo wyskoczą nie stukać w akwarium bo wariują. i całe akwarium zamulone i dlatego nie polecam piachu żwirek będzie leprzy

  2. alicja:

    nie wiem co sie dzieje mój sum nad ustami ma taką różową jakby kroste czy to jakaś choroba proszę o pomoc

  3. PIelęgnica PawiOoka:

    Ja mam suma rekiniego(rekinka) z mieczykiem gupikami skalarami kirysem gurami złotymi glonojadami bocją pregowaną i pielegnicami a pielegnice mam takie Zebry Pawiookie i Papuzie

  4. luki:

    mam dużo narybków gupika mam pytanie czy sum rekini zje mi na rybki?? bo nie wiem czy mi się opla ca suma przekładać do jedne go akwarium a nadchodzi zima i ryby z oczka wodnego muszę ryby z oczka wodnego przełożyć do akwarium.

  5. jacek:

    u mnie sum je wyłącznie z dna pływa w toni wodnej i jak jedzenie samo przypłynie do jego pyska to przestraszony ucieka.

  6. Andrzej:

    ja mam takiego w 30l ma już 16 cm i żyje i nie ma potrzeby by kupować mu większe akwa te mu wytarcza ;)

  7. Sławek:

    Mam pytanko do ludzi którzy dłużej hodują ten gatunek ryby.Chcę kupić narazie jedną sztukę ale nie wiem czy mogę go trzymać z pielęgnicami.Co prawda mam łagodniejsze odmiany jak Akara z maroni,skośnopręgie i papuzie ale nie jestem pewien czy sobie nie zrobią krzywdy.Za odpowiedz z góry dziękuję.

  8. Jaa:

    Miałam 2 sumy rekinie dzisiaj jeden niestety zdechł . Miał ogromny brzuch i zaczerwienione jakby jakaś ryba go ugryzła albo coś . Czy ona mogła być chora ?

  9. lukaszek_op:

    Świetna rybka Mam tylko jednego ze względu na litraż 65 l. Rybka żywa jak zgaszę światło i świetnie mu się żyje z innymi moimi rybkami ma jakieś 10 cm i nie zjadł mi jeszcze ani jednego neonka (są dość duże około 2,5 cm każdy). Polecam każdemu ale naprawdę trzeba troszkę pomyśleć zanim się go kupi jest to dość duża rybka i musi mieć miejsce. Jak mi troszkę podrośnie to go do większego akwa przeprowadzę. Bardzo lubi pokarm w tabletkach i ochotkę na zmianę. Mój RIKI (tak ma na imię) to moja ulubiona rybka.

  10. kaja:

    ja mam jednego sumika ma już ponad 30 cm

  11. Bartek:

    Może on zjeść krewetki lub piskorka?

  12. Lenk@:

    GaWLI sumy w taki sposób często reagują na stres. Moje w podobny sposób zachowywały się przy zmianie wody w akwarium. Leżały na dnie na boku lub pływały przy powierzchni. Po powrocie do akwarium zachowywały się normalnie. Może nie lubi się z jakąś inną rybą, albo coś naprawdę mu dolega.

  13. Lenk@:

    Miałam kiedyś dwa sumy, ale tak wyrosły, że wydawało mi się, że im ciasno. Poza tym były bardzo płochliwe i wystarczył jakiś ruch przy akwarium a one zaczynały się rzucać jak szalone. Jeden nawet rozbił se nos o szybę akwarium. Denerwowało mnie, że tak szaleją, chlapią i straszą inne ryby więc oddałam je do większego akwarium. Trochę szkoda, ale cóż, teraz są szczęśliwsze hehe

  14. gawli:

    Dostalem 1 suma rekiniego ,mimo iz mam akwarium 110l. Sum jest dosc ruchliwy , duzo czasu spedza przy bocznych sciankach akwarium przeplywajac wzdluz i wszesz. Mam tez kiryski , male glonojady , glupiki , bystrzyki , welonke , neonki , danio , zabki , bojownika . Wszystkie zyja w zgodzie .Mam filtr z napowietrzaczem (TeratecIN800plus), male kamyczki i robię mieszankę dafni i płatkow roslinnych i zwierzecych. Dzis moj sum sie zle poczul lezeal w krawedzi akwarium i poddawal sie pradowi(do gory brzuchem!) gdy sie naruszylo "jego prywatnosc" energicznie odplywal (wykazujac wiele sily)i wygladal na zdrowego . Po krotkim czasie wracal do poprzedniego stanu !!! Nie wiem co robic . Zajmuje sie akwarystyka dopiero 1 miesiac ! Nie wiem o co chodzi . Czy jest to zwiazane z porzywieniem (gdzies przeczytalem , ze ma dostawac mrozonki) , temperatura (26 C) , podlozem .Nie korzystam z chemi i 1 na 7 dni wymieniam 40% wody ...Prosze o pomoc !!!! Z gory dzieki .. :)

  15. Madziusia123:

    Cinia! Jasne że będą zyc! Ale co to za życie! Dziewczyno ty je męczysz! Gratuluje Gupoty. Zastanawiam się czy tacy ludzie nie potrafią czytac czy co... Oddaj je lub kup większy zbiornik.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter