Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

 1. Kacper:

  Witam.Mam akwa 112L. a wnim 3 skalary,1 gurami,4 brzanki różowe,i 4 kiryski Pstre,2 sumiki karłowate. Moje pytanie Brzmi czy moge dokupić jeszcze jednego małego skalara. PS Mam taką obsade od 7 miesiećy i nic sie niedzieje.Prosze odpowiedzcie mi. Dziękuje :)

 2. ramirez080:

  niedawno parka skalarów złożyła ikrę na filtrze na początku opiekowały się nią a po kilku godzinach samica zaczęła ją zjadać, potem dołączył się samiec.rano ikry już nie było nie wiem dlaczego? jeśli ktoś wie niech pisze,z góry dziękuje i pozdrawiam.

 3. Dimnix:

  Do Animal - spokojnie możesz dokupić jeszcze znaczną ilość skalarów, w poprzednim akwarium o tych samych rozmiarach co Twoje miałem 20 sztuk tych ryb, ilość nieco przesadzona ale jeśli ktoś traktuje akwarium jako element dekoracyjny wnętrza taka ilość była zdecydowanie na plus. Co do Twojego pytania ryby w ten sposób walczą :) Do Rafał - pojemność na razie spokojnie wystarcza nawet na większą ilość skalarów.

 4. KacpeR:

  Skalary to bardzo spokojne i stadne ryby

 5. ~~Rafał~~:

  Witam o godz. 16 kupiłem sobie 2 skalary 5cm-10cm (samiczka) i 3cm-5cm(samiec). O 19:45 były już spokojne i szybko się oswoiły z otoczeniem. Mam do was pytanie… Po jakim czasie te osobniki powinny zostać przeniesione do większego zbiornika jeśli teraz mam 52.5l. (tylko te 2 rybki są w akwarium). Z poniższych wypowiedzi dowiedziałem się ,że mają idealne otoczenie ale w sprawie ilości Litrów zdania są podzielone. ~~~~~~~~~ Z GÓRY DZIĘKUJĘ~~~~~~~~~~

 6. Animal:

  Mam pytanie.Mam dwa skalary w akwarium 120 l no i jeszcze 13 innych rybek skalary ostatnio się gonią po całym akwarium Ale najbardziej dziwi mnie to że są spokojne potem chwytają się za usta i się kręcą wokół własnej osi a nie raz tak razem złączone pływają .Co to znaczy i czy mogę im jakoś pomóc dosadzić jakieś Rośliny czy dokupić jeszcze jedną lub Dwie Rybki Skalary ? Proszę o pomoc .

 7. Majkel201:

  Mam Akwa 112 litrowe czy moge w nim trzymać 2 gurami mozajkowe 1 paletke 2 skalary 5 danio 3 molinezje 3 mieczyki 3 kiryski i 2 glonojady

 8. akwardam:

  Do AquaFish: nie karm ich tylko jednym pokarmem,dawaj czasem sparzoną wrzątkiem sałatą.

 9. Błażuuuś:

  OLa : Powiedz, ile masz tych wszystkich rybek. ;)

 10. ppp:

  nie radze skalara to sabotarzysta

 11. Jadzia:

  moje skalary złożyły jajeczka na pompce...częćś z tych jajeczek jest biała i przezroczysta...wcześniej były wszystkie zjedzone przez samiczke obawiam się ze teraz bedzie to samo....a na dodatek skalary gonią inne rybki...czy mam je odizolować? pomóżcie Jadzia.

 12. Sami:

  Niesamowite, mam od paru miesięcy parę skalarów w akwa 112l ( wiem że trochę małe ) i dzisiaj zobaczyłam, że sammica złożyła ikrę, w akwa mam też kilka małych rybek i zastanawiam się czy na pewien okres nie przenieść mniejszych rybek do innego akwa, tylko nie wiem skąd wynajdę takie, mam zaledwie 3 dni, a nie chcę żeby małe zostały zjedzone ;/

 13. Danio1507:

  Do bbb:Myślę, że do takiego akwarium może być 2-6 sztuk, bo jego wielkość jest dobra. Do martah:Moim zdaniem nie jest to ikra, ich ikra jest mniej więcej w kształcie kulek, jeśli nie wierzysz zobacz w powiększeniu zdjęcie "Parka skalarów z małymi". A ta galareta to moim zdaniem pozostałość po jakichś środkach np. przeciw glonom, antychlor lub bakteriobójczych. Może to też być galareta z jakiejś pakowanej rośliny z pudełka. Ale nie martw się skalary to ryby które łatwo rozmnożyć, a pro po ikry, to samiec musi najpierw ją zapłodnić. Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia w hodowli.

 14. Danio1507:

  Do KARA 2000: No cóż moim zdaniem 112 litrów na 5-4 skalary to zdecydowanie za dużo. Co do kwestii trzymania neonów ze skalarami, to u mnie nie było żadnych problemów, więc myślę, że z gupikami też można hodować mniejsze skalary. Ale pamiętaj, że skalary nie mogą być za duże. Do kacper233: Jeśli nie jest rzeczywiście dorosły to możesz, ale akwarium ok 200litrów. I musisz dokupić drugiego, bo skalary żyją w parach. Do OLa: Twoje akwarium dla skalarów jest niestety za małe. Do Aqua fish:6-7 skalarów w akwarium 100litrów? Coś chyba nie tak. Dla parki skalarów musi być co najmniej około 200 litrów, żeby czuły się dobrze. Co do twojego skalara, to najwyraźniej musisz urozmaicić mu pokarm, bo nie powinno się karmić cały czas ryb tym samym pokarmem .Skoro obgryza rośliny zaaplikuj mu niedużo pokarmu roślinnego. Do Kokokoko Euro Spoko: Jeśli w akwarium wszystko dobrze i bystrzyki są już dorosłe to jak najbardziej, tylko dobrze by było gdybyś dokupił jeszcze jakieś ryby denne. Do Arcisław: Zagryzły ich może dlatego , bo potrzebowały więcej miejsca. Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia w hodowli.

 15. bbb:

  Ile mogę wsadzić skalarów do akwa 230 litrów, wysokość 70cm?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter