Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

 1. Danio1507:

  Do przemek: Spróbuj 3.Jaki skład akwa poza skalarami? uważaj, żeby nie przerybić akwa. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 2. hirek:

  para moich skalarów złożyła ikrę co zrobić by im pomóc utrzymać potomstwo , wyłowić czy są na to jakieś inne sposoby

 3. Doświadczony akwarysta :

  Rybunka: te skalary nie ruszają sie i nic nie jedzą bo maja o wieeeeeeele za małe akwa !!!!!! One powinny mieć akwarium przynajmniej 200 l a nie 2!!!!!!!! A poza tym one MUSZĄ mieć filtr i grzalke !!! One nie mogą sie ruszać bo nie maja miejsca !!! A po za tym jak duże są te skalary ??? Oddaj je jak najszybciej komuś bo naprawdę bardzo je meczysz!!!

 4. marcin1111222:

  prosze poszukuje doroslych par skalarow chce kupic pary marmurkowe standard i cos w rodzaju koloru jak na zdj. podpisanym OPIEKUN... jesli ktos chcialby odsprzedac to bardzo bym poprosil okontakt to moj numer tel i meil 507947403, www.marcin.tymek@onet.pl i prosze tez hodowcow o kontakt w sprawie chorob i hodowli.. dzieki za pomoc

 5. Humper:

  rybunka co ty chory jesteś do 2 L sobie cukierki możesz dać a nie skalary się nie dziwie ze nic nie jedzą ani nic, daj je do większego akwa a bo oddaj. Ps: jak ty byś się czuł w pomieszczeniu 1na1 bez światła i bez ogrzewania z 3 lokatorami

 6. Nie Nawidzę ludzi męczących ryby!!!:

  2 litry to nie akwarium!!! Te ryby potrzebują co najmniej 100 litrów!!! Znęcasz się nad biednymi rybami!!! Z takimi jak ty to tylko na szubienice!!! Oddaj te biedne ryby bo je męczysz!!! A te naczynie bo to nie akwarium możesz używać tylko jako doniczkę!!!

 7. Kamila:

  Skalarów nie należy trzymać z neonkami i innymi rybkami zbliżonymi wielkością do nich, ponieważ zostaną zjedzone.

 8. Michał3333:

  LUDZIE!!!Skalary NIE SĄ zwyczajnymi,łagodnymi pielęnicami!!!NIE można ich trzymać w akwarium z neonkami czy gupikami!Po pierwsze:gdy skalar urośnie (będzie miał 25cm wysokości i 15cm długości) na bank pozjada neonki i gupiki,po drugie skalary wymagają wody kwaśnej (pH powyżej 7.5 wywołuje choroby skóry i ciała (np.pleśniawka)i stają się bardziej podatne na pasożyty ,które mogą wywołać nawet BLOAT lub HITH ,a gupiki powyżej pH 7.5!!!I co do hodowli skalarów w grupach,wówczas robią się jak piranie-polują w stadach składających się z 5-7 osobników na powiedzmy... bojowniki.Wystarczy spojrzeć na płetwy ogonowe skalarów-weloniastych to jedno z często niedocenianych dzieł skalarów które nie tolerują ryb z długimi płetwami.I co do wielkości akwarium- minimum 112l na PARKĘ.No dobrze zgadzam się z tym że młode skalary są łagodne i nie zagrażają neonkom,ale po trzech latach budzi się w nich instynkt bezlitosnego mordercy dla,którego neonek jest tylko przystawką!A i zwracam Wam uwagę na charakterystyczną postawę ,,bitewną\\\\\\\" skalarów- stają na przeciwko siebie drgają i na dęba prostują wszystkie płetwy.To nie jest oznaka chęci na zabawę... Tylko na bitwę!Moje skalary tak machają płetwami brzusznymi (tymi na brzuchu a nie za głową)niczym KATANAMI i są wstanie sobie nimi (przeciwnikowi) pozdzierać łuski i podrzeć płetwy (np. grzbietową).Co do rozmnażania nie jestem dobry bo pan w sklepie sprzedał mi dwa samce (przez przypadek,były młode i DP nie było widoczne),ale nie myślcie że to jest powodem takiego zachowania,w sklepie samice też tak robiły.Karmienie:płatki,żywy (byle nie ochotka ani rureczniki czyli tzw. ,,Tubifexy\\\\\\\"),MROŻONA ochotka,każde inne rodzaje żywego oprócz wymienionych powyżej,niektóre egzemplarze przepadają za roślinnym,dla wyrośniętych osobników małe ryby np. neony.Odpowiednie ryby do towarzystwa:w miarę nie agresywne pielęgnice,najrozmaitsze sumiki i sumy,duże labiryntowate (np.buszowce),MAŁE długonosy,karpiowate (nie większe niż 35cm,lecz może być czukaczan chiński),łagodne piskorzowate i większe kąsacze.Skład wody:pH ok 6.0-7.5(nie przekraczać górnej granicy!!!).Twardość:do ok. 8 0n (stopni niemieckich)na to akurat skalary nie są przewrażliwione,Temp.W miarę możliwości nie niższa niż 25 Oc.PS W ŻADNYM WYPADKU NIE MOŻNA TRZYMAĆ TYCH RYB Z GLONOJADEM SYJAMSKIM GDYŻ SIĘ DO NICH PRZYSYSA,TO SAMO TYCZY SIĘ PALETEK I DYSKOWCÓW!!!Pozdrawiam.To chyba na tyle :)

 9. przemek:

  Cześć, mam zbiornik 100 l i chcę trzymać tam skalary. Ile mogę mieć tam dorosłych skalarów??

 10. wiwi:

  Proszę pomóżcie nie wiem co mam już robić w moim akwarium woda po dwóch dniach ma zapach acetonu . Mam dobry i mocny filtr , zmieniam im często wodę, dodaję uzdatniacz do wody po wymianie. Dwa dni jest spokój a potem znowu ten zapach. Basia

 11. cekace:

  rybunka, 2 litry to niesamowicie duze akwarium. taki garnek na zupe, a Ty trzymasz w nim 4 ryby, bez dostepu tlenu(poza atmosferycznym) oraz w temperaturze ulegajacej znacznym wahaniom. Nie chcialbym kwestionowac twego zdrowia psychicznego, ale powinnas pomyslec nad tym co czynisz tym rybom. zmuszasz je do przebywania praktycznie w sloiku; na dodatek ryby się duszą. jezeli nie masz zamiaru powiekszyc akwarium do co najmniej 150l dla kilku skalarow, odradzam ci jakiekolwiek czynnosci poza, oczywiscie, przekazaniem skalarow do sklepu zoologicznego, badz też znajomemu. oczywiscie, jezeli juz nie odniosly trwalych uszczerbkow na zdrowiu i ich rybim umysle. P.S prawdopodobnie twoje rybki nie jedzą, poniewaz postanowily oddac się protestowi głodowemu przeciw twemu okrucieństwu.

 12. rubunka:

  Dzięki za odp. i radę.!!!!!!!!!!!!!!!! mam teraz 10l i dokupiłam 2skalary więc mam ich razem 6no i jeszcze 15bojowników

 13. maix:

  jak rozpoznać zaplodnione jajka skalarow i ich pleć

 14. rybunka:

  Witam:)mam takie pytanie....bo ja mam akwarium 2l(brak filtru i grzałki.) i 4 skalary.one się nie ruszają,nic nie jedzą.. i niewiem co mam z tym zrobic..pomocy!!prosze o szybką odp.

 15. kjhgffdsaaaa:

  Mój skalar zaczepiał kiedyś inne, i jest ranny, aja nie wiem co zrobić Pomóżcie!!!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter