Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. gilera50s:

    ŁUKASZ;takie akwarium nie nadaje się na skalary jak je masz to nie polecam tam nic dokładać jak to będzie para i złożą ikre to może być nie wesoło z innymi rbami pamiętaj że skalar jest rybą stadną a akwarium powinno mieć minimum 45 cm wysoko

  2. KasiaWaWa:

    Arczi: Molinezje, brzanki i skalary to ryby tropikalne a welonki zimnowodne i nie ma takiej temperatury zaby im wszystkim pasowala. Predzej czy pozniej bedziesz mial klopoty

  3. łukasz:

    witam mam pytanie mam 55l akwarium i mam w nim 2skaalary co moge jeszcze dac jakie ryby mogą być ze skalarami

  4. Arczi:

    Jak wyglada moja obsada Waszym zdaniem? 5 skalarow 6 brzanek czerwonych 7 molinezji 1 welon zloty + 1 welon z czerwonym kaskiem:)

  5. kamil95:

    skalary złożyły mi ikre na liściu przełożyłem do 2 akwarium oczywiście pleśnialy mi to wybieralem ale po 48 godzinach kolo liscia nie na nim ale kolo widze małe tak jakby brązowe i sie rusza czy to skalary?

  6. bsaqua:

    moge trzymac skalary z takimi rybkami jak neonki????

  7. mam 7:

    co do skalarów to się zgadzam ale jeżeli kupisz małe osobniki to masz większe szanse że ci przeżyją a jak kupisz duże to ci mogą zdechnąć

  8. Wojtek22:

    Mam maly problem z moimi skalarami.Mam 3 skalary sa to samce i co chwile sie bija stawiaja swoje pletwy i sie bija.Jeden ma pelno ran na ciele ale jest najbardziej odwazny.Jednemu ze skalarow boczna pletwa skleila sie z cialem. Mam pytanie czy mam dokupic im samiczke? Prosze o szybka odpowiedz.

  9. Barbąs:

    Czy wie ktoś może po ilu latach skalar bedzie pełno wymiarowy??

  10. kangur:

    Kaczatka: Mialem niedawno ten sam problem, przeczytaj moj komentarz ponizej. Sprawdzilem na stronach angielskojezycznych i znalazlem kupe informacji o chorobach skalarow. Skalary moga zapadac na duzo wiecej roznych chorob niz inne ryby. Sa b. podatne na infekcje wirusowe oraz na wewnetrzne pasozyty. Znalazlem opis jednego wirusa i mysle, ze moje skalary na to padly. Szczegolnie odmiany sztucznie udziwnione i odbiegajace najbardziej wygladem od naturalnego, dzikiego skalara sa bardzo nieodporne na wirusy, pewnie dlatego jedynie moj zwyczajnie ubarwiony skalar przezyl. Skalary sa tez b. podatne na stres (nowe akwa), zmiane parametrow i temperatury wody oraz zmiane jedzenia i nawet nieznaczne przekarmienie (w sklepie im za duzo nie daja). Wynika z tego, ze nawet jak im stworzysz warunki duzo lepsze, ale inne, niz w sklepie moga latwo zachorowac i zdechnac. Wogole z tego co wyczytalem , skalary to ryby najbardziej narazone na smierc po wprowadzeniu do nowego zbiornika. Te ktore przezyja, zachartuja sie i uodpornia potem sa z reguly zdrowe i silne. Ja lacznie stracilem 6 z siedmiu zakupionych, wszystkie niesamowicie kolorowe. Pierwszy zdechl po tygodniu, ostatni po 5 tygodniach. Szkoda ryb a do tego wydalem sporo kasy. Postanowilem dokupi mojemu ocalalemu skalarowi towarzystwo ale pojedynczo i powoli. Pozdrawiam

  11. Tasiek.:

    Do WLAZEK-KL Wodzu , dobrze że nie wychodżą nocą z akwarium , nie biją domowników i nie sikają na drzwi jak to robią koty . Współczuję ze mas takich nedobrych .

  12. kaczatka:

    Napiszcie mi proszę co mogło być przyczyną, że zakupione wczoraj 4 skalary do mojego 112 l padło już dzisiaj? Parametry wody były właściwe. Inne rybki w żaden sposób nie atakowały ich, przynajmniej gdy je dość długo obserwowałam. I czy sum rekini, danio malabarski, świecik kongolski mogą być trzymane razem ze skalarami?

  13. Michał:

    Jakimi roślinami obsadzić akwarium dla skalarów ?? Proszę o nazwy.

  14. mm:

    do Sony: miałem skalary razem z zebrami i nic sie nie działo, wogóle zebry były bardzo spokojne i nie ruszały innych ryb. Myśle że to wszystko zależy od charakteru danej ryby, bo np mieczyk był bardziej agresywny od zebry :)

  15. kangur:

    Z pieciu skalarow, ktore niedawno wpuscilem do akwa, po kwarantannie, cztery zdechly po tygodniu. Razem z dwoma, ktore padly w kwarantannie- 6 poszlo do piachu. Ocalal tylko jeden, klasycznie ubarwiony. Ma sie swietnie, szaleje po calym akwa i je mi z reki. Od lat mi zadna ryba nie zdechla, chyba, ze ze starosci. Te padle skalary byly ok, potem stawaly sie osowiale, zaczynaly sie bujac na boki a po paru godzinach kaput. Wydaje mi sie,ze mialy troche posklejane pletwy. Parametry wody perfekt, wszystkie pozostale ryby zdrowe, w tym te co byly w kwarantannie ze skalarami. Moze ktos, kto zna sie na skalarach wie co to moglo byc. Skalary pochodzily z 3 roznych sklepow. Teraz sie boje dokupic temu ocalalemu towarzysza. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter