Poradnik akwarystyczny

Poradnik akwarystyczny
Harmonijnie rozmieszczamy rośliny w akwarium

Piękno naszego akwarium w znaczącym stopniu zależy od estetycznego rozmieszczenia roślin. Rośliny akwariowe wraz z rybami stanowią podstawę piękna naszego zbiornika. Zapierający dech w piersiach krajobraz uzyskamy dzięki efektownym kompozycjom roślinnym. Nawet najpiękniejsze ryby akwariowe nie będą prezentowały swojej prawdziwej urody na tle roślin urządzonych bez pomysłu i polotu.

Poradnik akwarystyczny
Amfiprion czyli błazenek - wszystko o nich

W naturze żyją one na rafach koralowych Indopacyfiku. Ryby hodowane w Polsce pochodzą z rejonów Singapuru, Filipin i Indonezji. Swoją wielką popularność zawdzięczają bajce ,,gdzie jest nemo?” .Błazenki należą do podrodziny Amphiprioninae, w której wyróżniamy dwa rodzaje: Premnas i Amphiprion.

Poradnik akwarystyczny
Karmienie pokarmami żywymi

Pokarmy żywe odgrywają ogromną rolę w żywieniu ryb akwariowych. To dzięki nim nasze ryby są w odpowiedniej kondycji i formie. Możemy wyróżnić bardzo wiele ich rodzajów. W poniższym artykule starłem się opisać te najbardziej znane.

Poradnik akwarystyczny
Ślimaki z rodzaju Ampullarius

Są to duże ślimaki słodkowodne, o kształcie muszli zbliżonym do kulistego, z rzędy Monotocardia. Żyje w krajach tropikalnych i jest trochę większy od winniczka żyjącego w Polsce. Oprócz nazwy rodzajowej Ampullarius, nazywany jest również Ampullaria oraz Ampullaris.

Poradnik akwarystyczny
Kilka słów o akwarium morskim i historii akwarystyki morskiej

Przez lata pokutowała opinia, iż pielęgnowanie akwarium morskiego jest zadaniem bardzo trudnym. Kiedyś akwarystyka morska była powstrzymywana nie poprzez brak umiejętności, a brak wystarczającej ilości odpowiedniej literatury oraz specjalistycznego sprzętu zoologicznego. W dzisiejszych czasach akwaryści nie narzekają już na te elementy. Wiele osób nie decydowało się na zakładanie akwarium morskiego, ponieważ panowała opinia, że zwierzęta morskie cechuje

Poradnik akwarystyczny
Tęczanki - wskazówki hodowlane

Tęczanki są znane od ponad 110 lat. Do Europy zostały sprowadzone przez niemieckiego akwarystę i podróżnika H. Blehera. Za jego sprawą w handlu pojawiły się Chilatherina bleheri, Melanotaenia praecox, M. boesemani oraz inne. Generalnie uważane są za ryby stosunkowo łatwe w hodowli pod warunkiem zapewnienia właściwych warunków, które można dosyć łatwo spełnić. Podstawowym warunkiem jest posiadanie dużego akwarium.

Poradnik akwarystyczny
Muszlowce - ciekawe ryby

Muszlowcami są przede wszystkim małe gatunki z rodzajów Lamprologus i Neolamprologus. Pierwsze posiadają dużą paszczę oraz wyłupiaste i wysoko umieszczone oczy. Drugie natomiast są dosyć spłaszczone bocznie, z zaokrąglonym konturem głowy oraz delikatnym wyglądem. Jest to gatunek, który do rozmnażania i wychowu narybku wymagają pustych muszli. Uznawane są niesamowite ryby akwariowe z wielu względów.

Poradnik akwarystyczny
Krewetki w słodkowodnym akwarium

Krewetki od pewnego czasu stają się modne w słodkowodnej akwarystyce. Ogólnie krewetkami nieformalnie nazywane są drobne skorupiaki z rzędu dziesięcionogów. Należą do zwierząt wodnych, ale nie tylko. Swoją coraz większą popularność zawdzięczają przed wszystkim niezwykłemu wyglądowi oraz tendencji do tworzenia małych, aczkolwiek urzekających zbiorników. Wiele osób nie posiada wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, aby móc pozwolić sobie na posiadanie dużego zbiornika.

Poradnik akwarystyczny
Akwarium wielogatunkowe (towarzyskie).

Akwarium towarzyskie to takie, które jest przystosowane do hodowli różnych gatunków ryb, pochodzących z różnych środowisk naturalnych. Taki rodzaj tworzymy zazwyczaj, gdy chcemy zasiedlić wszystkie poziomy zbiornika. Powinniśmy dobierać takie gatunki, abyśmy mogli zapewnić im odpowiednie warunki.

Poradnik akwarystyczny
Jak hodować kiryski?

Zainteresowanie tym gatunkiem rybek wzrosło, gdy otwarto granice brazylijskiego stanu Rodonia dla handlu m.in. takimi właśnie zwierzętami. Jest to gatunek, którego w dalszym ciągu naukowcy odkrywają nowe odmiany. Kiryski to miłe dla oka rybki o niewielkich rozmiarach. Cechą charakterystyczną ich wyglądu jest maczugowaty kształt. Gdy spojrzymy na nie z profilu widzimy, że linia łącząca płetwę grzbietowa z pyszczkiem ryby jest dosyć stroma.

Poradnik akwarystyczny
Jak oświetlamy akwarium morskie?

Oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym utrzymaniu akwarium morskiego. Za sprawą światła rośliny przeprowadzają fotosyntezę oraz jest możliwy obieg wszystkich związków pokarmowych krążących w oceanach i morzach. Akwarium morskie jest bardzo wrażliwe pod względem warunków świetlnych. Spektrum, typ oraz moc oświetlenia są bardzo ważne dla ryb, a przede wszystkim dla koralowców.

Poradnik akwarystyczny
Molinezje - popularne od lat

Molinezje to ryby, które swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu ministrowi finansów, na którego cześć amerykańscy odkrywcy tego gatunku ryb nazwali je jego nazwiskiem Mollien (Mollienesia). Dzisiejszy ich wygląd wysoce odbiega od pierwszych dzikich form występujących w naturalnym terenie. Najczęstszym gatunkiem, który dominuje w akwariach całego świata to Molinezja ostroustna oraz Molinezja wysokopłetwna.

Poradnik akwarystyczny
Brzanki - wskazówki hodowlane

Brzanki są to ryby, które możemy tylko spotkać w słodkich wodach Afryki i Azji. Oczywiście są to ryby, które wolą przebywać w ciepłym środowisku, dlatego można je spotkać na tych kontynentach w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jeśli chodzi o rozmiar to możemy powiedzieć ze są to ryby małe prowadzące bardzo łagodny styl życia, często przebywające w dużych stadach. Wygląd ciała jest uwarunkowany od gatunku.

Poradnik akwarystyczny
Oczko wodne (Lato, Jesień, Zima)

Piękny staw ogrodowy jest wynikiem regularnego programu okresowych rutynowych działań. Należy systematycznie dokonywać czynności konserwacyjnych nie czekając aż jakiś z elementów oczka wodnego ulegnie awarii.

Poradnik akwarystyczny
Oczko wodne - pompy

Celem działania pomp wodnych jest wprawianie wody w ruch oraz przenoszenie jej na wyższy poziom. W sprzedaży dostępnych jest ich wiele rodzajów do różnorodnego zastosowania. Pompa elektryczna jest stosowana do przetłaczania wody z jednego stawu do drugiego, do fontann oraz do dostarczania wody do górnej części wodospadu.

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter