Poradnik akwarystyczny

Poradnik akwarystyczny
Zakładanie akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze sprawy związane z zakładaniem akwarium przez początkujących akwarystów. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką popełnia wiele błędów, które skutkują padnięciem ryb. Powoduje to zniechęcenie u początkującego akwarysty. Postaram się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w pięknym hobby, jakim jest posiadanie akwarium w naszym domu.

Poradnik akwarystyczny
Gurami - ciekawe ryby akwariowe

Od wielu lat hoduje w swoim akwarium gatunek ryb labiryntowatych, a mianowicie gurami. Spotkałem się z nim po raz pierwszy na wystawie akwarystycznej w Berlinie na stoisku jakiegoś Azjatyckiego wystawcy. Od tamtego momentu w mojej głowie zrodził się pomysł, aby założyć hodowle takiego gatunku. Pierwsze okazy zacząłem nabywać od zaprzyjaźnionych zachodnich sąsiadów. Niemcy, od których dostałem wtedy 10 osobników, mieli w swojej hodowli około 250 ryb z rodziny beloncjowatych.

Poradnik akwarystyczny
Gupiki - ryby dla początkujących

Gupik potocznie nazywany pawim oczkiem należy do rodziny, piękniczkowatych Poecilidae. Po raz pierwszy jej naukowy opis ukazał się z rąk naukowca Petersa. Nazwę rybki zawdzięczają angielskiemu duchownemu, który jako pierwszy sprowadził je do Europy Johna Guppy’ego. Skąd pochodzi? Dokładnie nie wiadomo. Naukowcy zajmujący się specjalistycznymi badaniami twierdzą, że z wysp Trinidadu, Martyniki i St.Thomas.

Poradnik akwarystyczny
Paletki (Dyskowce) - dowiedz się więcej

Pierwsza paletka została odkryta aż 175 lat temu. Tego niezwykłego odkrycia dokonał austriacki badacz środowiskowy Johann Nattarer. Ten badacz przez około 18 lat swojej pracy w Ameryce Południowej zaobserwował ponad 50 000 zwierząt. Wśród nich było około 1700 ryb, z czego jednym gatunkiem była paletka odkryta w biegu rzeki Rio Negro w Brazylii. Po przyjeździe do kraju przekazał swojemu koledze Jakubowi Heckel’owi 37 skrzyń z zawartymi informacjami i eksponatami.

Poradnik akwarystyczny
Ogólny zakres rozrodu (rozmnażania) ryb w akwarium.

W wyborze ryb do akwarium każdy hodowca kieruje się własnym gustem, ubarwieniem, zachowaniem się określonego gatunku itd. Podświadomie poszukujemy gatunków, które spełnią nasze oczekiwania, nie zastanawiając się w wielu przypadkach nad trudnością stworzenia odpowiednich warunków do rozrodu. Z perspektywy lat wiem, że najważniejszym czynnikiem, który decyduje o rozrodzie jest stres wywołany błędami hodowcy w przygotowaniu zbiornika:

Poradnik akwarystyczny
Proporczykowiec z Kap Lopez

Zachęcam Was do przeczytania tego artykułu w którym umieściłem wszystkie znane mi informacje na temat gatunku rybki akwariowej: Proporczykowiec z Kap Lopez.Chciałbym przybliżyć Wam środowisko w którym ona żyje i hodowlę w osobistych akwariach.Serdecznie zapraszam i pozdrawiam. Michał Frączek

Poradnik akwarystyczny
Korzenie do akwarium – preparowanie

Korzenie stosowane w akwarystyce to drewno z prawdziwych korzeni, gałęzi oraz pni. Najłatwiej jest je znaleźć na torfowiskach, lasach oraz dnach rzek. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest dosyć szybkie tonięcie. Oczywiście jeśli dany korzeń przeschnie to nie będzie chciał utonąć. W takiej sytuacji drewno należy przez długi czas moczyć w wodzie pod obciążeniem, aby nasiąkło wodą i stało się cięższe.

Poradnik akwarystyczny
Glony w oczku wodnym

Jednokomórkowe glony z rodzaju zielenic potrafią w krótkim czasie sprawić, że woda stanie się zielona. Jest to sygnał, iż w naszym zbiorniku nie panuje równowaga biologiczna. Z glonami trzeba postępować jak z chorobą tzn. lepiej zapobiegać niż leczyć. Przyczyną ich pojawienia się jest zbyt duża ilość składników odżywczych zawartych w wodzie. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów powodujących szybkie obumarcie glonów, jednakże ich długofalowe działanie jest bardzo wątpliwe.

Poradnik akwarystyczny
Neon innesa

Neon innesa - co właściwie wiemy o tej małej, niepozornej rybce? Zamieszczam tutaj krótki artykuł, oparty na własnych doświadczeniach, pozwalający poznać nam piękny świat tych wspaniałych rybek.

Poradnik akwarystyczny
Oczko wodne – rośliny strefy bagiennej i nadbrzeżnej

Rośliny do oczka wodnego możemy podzielić na kilka głównych grup. Podział ten powstał ze względu na miejsce ich występowania w stawie. Sadząc rośliny musimy wziąć pod uwagę ich preferencje do życia w danej strefie. Strefa bagienna jest to strefa przejściowa pomiędzy wodą, a lądem. Rośliny rosnące w tej części bujnie rozwijają się w naprawdę mokrej ziemi. Rosną na brzegach, a więc pomagają wkomponować oczko w ogólny wygląd ogrodu. Ponadto są doskonałym schronieniem dla żab i innych zwierząt. Sadząc rośliny nie należy wybierać gatunków zbyt wrażliwych. W naturze poziom wody również często obniża się, a rośliny prawie na to nie reagują. Strefa ta powinna być dostatecznie szeroka.

Poradnik akwarystyczny
Żółw ozdobny – hodowla

"Mamo, kup mi żółwia" – tak często zaczyna się tragedia gadów, kupowanych pod wpływem impulsu i ze względu na niewielkie rozmiary. Niestety sprzedawcy "zapominają" poinformować kupującego, że mały żółwik w niedalekiej przyszłości osiągnie naprawdę duże rozmiary, z którymi będą związane wysokie koszty utrzymania. Hodowla żółwi zbyt często kończy się dla nich wrzuceniem do najbliższego stawu, bo gad się znudził, jest zbyt duży, trzeba mu poświęcić więcej zachodu, a w stawie "jakoś przeżyje".

Poradnik akwarystyczny
Dekoracje w akwarium

Jak udekorować akwarium? Często zadajemy sobie takie pytanie, stajemy się bezradni i bez wyobraźni kupując elementy dekoracji wykonane sztucznie, jak np.: statki czy sztuczne roślinki.

Poradnik akwarystyczny
Oczko wodne - wiosna!

Wkrótce nadejdzie wiosna, już teraz należy zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie, a szczególności w oczku wodnych. Higiena oczka wodnego zadecyduje o jego równowadze biologicznej przez kolejne miesiące letnie i jesienne.

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter