Poradnik akwarystyczny

Poradnik akwarystyczny
Wkłady filtracyjne do filtrów akwariowych w akwarium

Wkłady z gęstej gąbki (gąbkowe) i waty perlonowej stosowane są do wychwytywania z wody większych zanieczyszczeń. Należy stosować tylko specjalne gąbki dostępne w sklepach akwarystycznych. Stosując wkłady zakupione w takich sklepach mamy pewność, że nie uwolnią do wody szkodliwych zanieczyszczeń oraz nie rozłożą się za sprawą bakterii. Za wkłady do filtracji biologicznej mogą służyć ceramiczne pierścienie, sztuczne gąbki o średnicy ok. 1,5 mm, kruszywo wulkaniczne oraz granulaty ceramiczne. W tego typu wkładach bakterie mogą się swobodnie rozwijać. Ogólnie możemy przyjąć, że do filtracji biologicznej nadają się materiały, które umożliwiają swobodny przepływ przez nie wody.

Poradnik akwarystyczny
Rozdętka Pospolita

Rozdętka Pospolita - posiada lewoskrętną skorupkę dorastającą do 12 mm i podobną do tej u Świderka, tylko mocno „rozdętą” na początku skąd wzięła się nazwa. Muszla jest owalnego kształtu, silnie lśniąca o gładkiej powierzchni i półprzezroczystych ściankach. Ślimak pożyteczny, lecz bardzo szybko się rozmnaża. Ma zalety lecz i wady. Oto one: Zalety: - Wyjada z akwarium glony, - W hodowli nie sprawiają dużych problemów, - Jeśli ktoś chce mieć dużo małych ślimaków - to właśnie one. - Zjada zgniłe rośliny - Zjada odchody ryb i innych ślimaków Wady: - Szybko się rozmnażają, - Gdy nie ma glonów, jedzą rośliny, -

Poradnik akwarystyczny
Akwarium holenderskie, czyli akwarium roślinne

Akwarium holenderskie jest jednym z najczęściej spotykanych i jednocześnie jednym z najładniejszych typów akwariów. Jego główną cechą charakterystyczną jest ogromna ilość roślin. Z racji, iż jest to głównie akwarium roślinne, rybki oraz inne stworzenia odchodzą na drugi plan, a z akwarysty robi się niejako „wodny ogrodnik”.

Poradnik akwarystyczny
Tło strukturalne do akwarium

Tła strukturalne w akwarystyce znane są już od dawna. Bardzo często przy zakładaniu akwarium, nie wiemy, co zrobić z tylną częścią. Niedoświadczeni lub niedoinformowani akwaryści pozostawiają tylną ściankę akwarium „przezroczystą”. W ten sposób, bardzo często, zamiast przepięknego widoku naszego zbiornika, widzimy rzucającą się od razu brzydką, gołą ścianę zza akwarium, lub inne, mało dekoracyjne elementy.

Poradnik akwarystyczny
Kaskady do oczka wodnego

Oczko wodne jest wspaniałym elementem niejednego ogrodu. Jednak wiele osób szuka sposobu, jak jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten element wystroju. Jednym z najciekawszych sposobów, jakie mamy do wyboru w tym celu, jest pobudowanie specjalnych kaskad. Są to schodkowo ułożone półki, po których począwszy od najwyższej, poprzez pośrednie, a kończąc w naszym oczku, płynie cały czas woda.

Poradnik akwarystyczny
Zbrojnik Niebieski (Glonojad)

Zbrojnik Niebieski (Ancistrus temminckii/Ancistrus dolichopterus/Ancistrus multispinis). Jego naturalnym środowiskiem jest dolna oraz środkowa Amazonka. Nazwa pochodzi od niebiesko-szarej barwy, kontrastującej z białymi bądź szarymi kropkami równomiernie rozmieszczonymi na ciele. Są rybami dosyć długo żyjącymi; nawet do 10-11 lat. Często nazywany glonojadem, jeden z najbardziej rozpowszechnionych zbrojników. Dymorfizm płciowy łatwo rozpoznawalny: Samce mają kilkanaście dłuższych wąsów na pysku. Gatunek ten występuje również w odmianie albinotycznej.

Poradnik akwarystyczny
Akwarium wiszące - ścienne... samemu

Zapraszam do zapoznania się z tekstem opisującym mój pomysł i spostrzeżenia w trakcie samodzielnej budowy szerokiego akwarium wiszącego. Tekst niniejszy stanowić ma poradę dla osób, które tak jak ja szukały tego tematu w "sieci" i nic konkretnego nie znalazły. Stwierdziłem, że pomysł mam i się do jego realizacji zabrałem. Efekt jest taki, że parę rzeczy bym zmienił, ale całość wisi już prawie 2 lata.

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter