Akwarium wielogatunkowe (towarzyskie).

Akwarium towarzyskie to takie, które jest przystosowane do hodowli różnych gatunków ryb, pochodzących z różnych środowisk naturalnych. Taki rodzaj tworzymy zazwyczaj, gdy chcemy zasiedlić wszystkie poziomy zbiornika. Powinniśmy dobierać takie gatunki, abyśmy mogli zapewnić im odpowiednie warunki. Aby móc to zadanie spełnić potrzebna jest nam wiedza o tym, jakie ryby bytują przy lustrze wody, które przedkładają środkowe warstwy wody oraz które przebywają przy dnie zbiornika. Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać ryby różnych gatunków w zbiorniku dużym niż małym. Wysokość takiego zbiornika powinna wynosić co najmniej 50 lub 60 cm. Pamiętajmy, że musimy odliczyć przestrzeń, która zostanie zajęta przez podłoże oraz tą pomiędzy lustrem wody a górną krawędzią zbiornika. Z tych przyczyn zazwyczaj lepiej jest kupić zbiornika większy niż mniejszy. Wielu początkujących akwarystów twierdzi, że małe akwarium nadaje się do pielęgnacji małych ryb, natomiast duże tylko dużych gatunków. Niestety ten sposób myślenia bardzo często się nie sprawdza. Czasami małe ryby dobrze czują się w niewielkim zbiorniku, natomiast inne małe ryby zdecydowanie preferują większe akwaria. Istotnym elementem jest to czy dany gatunek preferuje życie w stadzie czy też jest indywidualistami. Małe ryby wymagające własnych rewirów nie nadają się do dużego akwarium, zwłaszcza w przypadku gdy muszą żyć w towarzystwie bardziej ruchliwych gatunków. Za wielkość standardową zbiornika towarzyskiego może uchodzić wymiar 100x60x50 lub 100x60x60 (długość, szerokość, wysokość). W standardowym zbiorniku towarzyskim warto tylnią ścianę zasłonić roślinami takimi jak np.: mikrozorium oskrzydlone oraz mech jawajski. Dzięki nim nie będzie widać gołych tylnich ścian. Rośliny najlepiej posadzić w taki sposób, aby uzyskać efekt dający wrażenie głębi. W naszym zbiorniku powinny się znaleźć również miejsca zaciszne w których nasze ryby będą mogły spokojnie odpoczywać. Bardzo dobrze jest, gdy w naszym akwarium będą miejsca jasne i zacienione. Dzięki nim nasze ryby będą bardziej aktywne ruchowo.

Przykładowe obsady ryb według wielkości akwarium:

- około 15 litrowe
Drobniczka jednodniówka, okończyk moczarowy oraz krewetka.
- około 30 litrowe
Neon smukły, razbora karłowata.
- około 60 litrowe
Niewielkie gatunki żyworódkowate takie jak np.: gupik lub gupik Endlera lub limka. Przy dnie mogą żyć kiryski lub nieduży gatunek kirysów. Przy hodowli kirysów nie zapominajmy o stworzeniu niezbędnych kryjówek.
- 60 litrowe i większe z niewielkimi rybami stadnymi
Wariant I
Drobnoustek, smukleń pryskacz, zwinniki przypominające neony, neony, łagodne modrooki, tęczanka motylowa oraz danio tęczowy (przy większej ilości światła).
Wariant II
Brzanka wysmukła, drobnostek, neon smukły oraz smukleń pryskacz.
- 60 litrowe i większe ze stadnymi rybami niezbyt ciepłolubnymi.
Wariant I (amerykański)
Neon innesa, bystrzyk czerwony oraz kirysek pstry lub spiżowy
Wariant II (azjatycki)
Danio pręgowany, brzanka zielona oraz kardynałek chiński.
- około 100 litrowe z dużą ilością roślin.
Strefa przydenna: Kirysek (w przypadku gdy raczej nie ma brzanek), para pielęgniczek lub barwniaków lub dwie pary badisów (W akwarium muszą być groty i kryjówki), ryby z rodziny zbrojnikowatych (Ancistrus lub Otocinclus), kosiarka czyli grubowarg syjamski.
Strefa środkowa: żyworodne piękniczkowate (2-3 gatunki), przeźrocza lub brzanki (oprócz wysmukłej i wielkołuskiej) lub żałobniczka lub tetra cesarska lub tęczanki.
Stefa przypowierzchniowa: Szczupieńczyk Dageta, szczupieńczyk pręgowany
- duże lub średnie akwarium z amerykański kąsaczowatymi
Wariant I (Oświetlenie umiarkowane, miękka woda z dodatkiem wyciągu z torfu, korzenie, ciemne podłoże i tło, mało niewymagających światła roślin oraz wydajna filtracja)
Zwinnik latarnik i nadobny, bystrzyk trójpręgi i Axelroda, bystrzyk pięknopłetwy, neon czerwony, czerwonogłówka, bystrzyk pięknopłetwy, kirysek.
Wariant II (więcej roślin i światła)
Te same ryby oraz dodatkowo glonojady

Jest to tylko kilka proponowanych zestawień. Oczywiście z każdego gatunku powinno być kupowane co najmniej po kilka ryb. Wiadomo, że nie trzeba kupować wszystkich wymienionych gatunków. Ilość ryb należy ściśle dostosować do wielkości zbiornika.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Krzysztofa Kondrasiewicza ze Słupska.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

78 komentarzy

  1. muniek72:

    Misiek18, wszystkie pojedyncze proponuje abys usunal i pozostal przy neon innesa, przy 60 litrach kup razem kolo 20 sztuk ,zostaw rybki ktore żerują przy dnie kolo6 sztuk i ewentualnie danio5 sztuk, efekt powinien byc zajebisty przy takiej ilosci neonow, swietnie beda plywac razem i dawac efekt stada.

  2. Misiek18:

    mam zestaw rybek w akwarium 60 l : brzanka sumatrzańska-3, danio pręgowany-2,danio różowe-2, żałobniczka-2, kardynałek chiński-1,neon innesa-1,brzanka mszysta-1, brzanka różowa-1, molinezja ostrousta-1. Wszystkie ryby się tolerują ale chcę dokupić nowe. Jakie gatunki wybrać aby uniknąć bójek w akwarium? proszę o pomoc specjalistę .

  3. mesi:

    mam w akwarium 100l 14 neonów innesa 8 danio pręgowanych 3 proporczykowce z kap lopez 2 bocje wspaniałe

  4. Murzyn good , cacy Murzyn:

    Pytanie czy Ctenolucjus Hujeta http://www.superakwarium.pl/ctenolucius-hujeta-id902.html może być w akwarium razem ze szczupieńczykiem pręgowanym http://www.superakwarium.pl/szczupienczyk-pregowany--id808.html ?

  5. Mariola:

    Jestem bardzo młodym akwarystą dostałam akwarium(30l)i mam w niej 3neonki i7głuoiki ale woda jest jakaś mętna co mam robic i czy mogę dokupic rybki jak tak to jakie

  6. początkujący:

    czy mogą być takie rybki w jednym akwarium tęczanka bystrzyk głupik brzanka kosiarka mieczyk bojownik

  7. Schiza13:

    Oliwka : Możesz sobie dokupić stadko brzanek różowych sam je miałem (ale nie z welonkami) niebędą sie gryzły ponieważ same mają ładne weloniasty ogonek i tak z 4 brzanki sumatrzańskie. Ps. Zasadź gęsto aqua:PP Powodzenia

  8. I love fish!!!:

    Mam pytanie... Czy brzanki mogą razem z zbrojnikami(glonojad),neonami i daniami pręgowanymi razem pływac?

  9. oliwka:

    mam pytanie dostalam zlota rybke na urodziny w kuli pozniej zaczelam czytac te wszystkie fora i wiem ze kula nie jet odpowiednim miejscem dla rybki na szczescie mi pekla i musialam kupic akwarium 60l :) na wieksze nie mam miejsca wiem ze w takim akwarium nie powinno byc wiecej welonek jakie rybki moge do niego dokupic bardzo bym chciala zeby byly pomaranczowe albo zolte prosze o odpowiedz

  10. Ender:

    Witam Zastanawiam się nad takim zestawem: Bojownik (samiec +1-2 samice), Wielkpłetw wspaniały (miałem kiedyś super ryby), pyszczaki, glonojad, kiryski, sumik karłowaty wszystko w akwarium 60l z wyposażeniem. Moje GG 5236476

  11. siwy łsk:

    Witam wszystkich mam pytanie , AKWA 250L 100cm/50cm/50cm mam zamiar umieścić w nim następujące ryby: 30 neonów ,10 brzanek sumatrzańskich,2 glonojady,3 kiryski,jeden bojownik,2 molinezje,2 mieczyki,2 gurami co sądzicie o takiej obsadzie?????? PROSZĘ O KONSTRUKTYWNE I PROFESJONALNE ODPOWIEDZI:) p.s czytałem że brzanki jak śa od małego z neonemi to sie przyzwyczają z resztą neonów ma być więcej więc może nie będą się czepiać????kirysom jak zrobie kryjówki może też da radę?? i jeszcze jedno czy brzany bardzo szarpią rośliny???? ewentualnie mógłbym z nich zrezygnować aczkolwiek bardzo mi zależy -są śliczne i ruchliwe:P pozdrawiam i z góry dziękuję:PPPP

  12. Mr. Zet:

    wymien akwa na wieksze;p lub kup 2. brzanki rekinie mi sie ledwo w 200l mieszcza.. moja rada pogadaj ze sprzedawca w sklepie akwarystycznym i mu je odsprzedaj badz oddaj;p zalezy jak sie dogadasz;p

  13. AKWARYSTA:

    Mam problem. Mam duze akwarium (112 L) ale mam w nim tez sporo ryb : 4 brzanki rekinie ok 15 cm , 6 jakichs kiryskow ok 10cm , 1 jesiotra ok 25 cm, 4 glonojady 10,12 i 20 cm, 4 skalary ok 10 cm, 1 labeo ok 10 cm, 3 gurami ok 8 cm, ok 30 neonow, 7 welonow ok 6-10cm, i pelno gupikow. Co mam zrobic w tej sytuacji? jak nie wiedzialem za duzo o rybach to bralem byle jakie od kazdego znajomego kto likwidowal i nie wiem co teraz . POMOCY.

  14. adambra :

    Każdy początkujący hodowca może sobie zadać pytanie "Jakie rybki kupić ?" Poniżej znajdziecie kilka porad jak dobrać rybki by w akwarium czuły się dobrze.Gdy kupimy już zbiornik myślimy jakie rybki mogą w nim zamieszkać. Idziemy do sklepu a tu okazuje się że mamy do wyboru dziesiątki gatunków ryb. Nie można kupować byle jakich ryb trzeba się zastanowić czy np. Sewerum złote polubi neonka inessa. ;) W tym przypadku (jakbyś kupił taki zestaw) na pewno Sewerum polubi neonki ale na kolację... I otóż trzeba się jak widzicie zastanowić nad kupnem ryb. O to pytania które trzeba zadać sobie zanim dokonamy zakupu. 1. W pierwszej kolejności musimy zapytać o nazwę ryby. Bez takiej wiedzy będzie nam trudno znaleźć opis tej ryby w książkach lub w innych źródłach informacji. 2.Jeśli wiemy jaki chcemy kupić gatunek ,musimy dowidzieć się jaką ryba ma mieć wodę w akwarium (o współczynniki wody): - o temperaturę - o miękkość wody - o napowietrzenie i wiele innych współczynników. 3. Następnie dowiadujemy się o charakterze ryby. Musimy dowiedzieć się czy ryba jest mięsożerna czy może agresywna. Gdy wiemy już wszystko o rybce dobieramy jej odpowiedni środowisko i urządzenie nowego domku. Karmimy ją wskazanym przez sprzedawcę pokarmem. W ten sposób dobieramy rybki o podobnych wymaganiach pn. tęczanki dobrze czują się z mieczykami i żałobniczkami itd. Nasze akwarium będzie tętnić życiem i radością, a my będziemy dumni że nasze rybki są zdrowe i szczęśliwe!:D Uwagi: nie można zbytnio ufać sprzedawcą których nie znamy.Sprzedawcy chodzi nie o zadowolenie klienta tylko o dokonanie sprzedaży. Oczywiście są sprzedawcy którym można zaufać , ale zanim ów zaufania nabierzemy musimy poznać sprzedawce;)

  15. Patrycja - Alice:

    Spytacie na pewno "dlaczego ?" podam wam więc tutaj prosty przykład : mam koleżankę która ma akwarium dopiero/już - jak kto woli ja skłaniam się ku dopiero - półtora roku ja mam swoje 1 rok i gdy byłam młodsza miałam akwarium razem z siostrą przez 5 lat (potem byłyśmy zmuszone je niestety zlikwidować, ale to już inna historia), moja koleżanka ma niestety w głowie głównie teorię nie praktykę...ma akwarium 60l ja mam 25l (planuję kupić większe) gdy opowiadałam jej, że dostałam akwarium, jakie mam rybki itd. ona od razu okrzyczała mnie za to, że mam w swoim akwarium Mieczyki Hellera oczywiście we wszystkich książkach pisze, że mogą być w akwarium od 60l, ale czy tak jest w praktyce ? Nie ! W jej akwarium Mieczyki nie rozmnożyły się, a w moim miałam aż 62 młode co świadczy o tym, że u mnie mają dobre warunki hodowlane...i zapewniam was, że moja samiczka nie została zapłodniona w sklepie zoologicznym ! Mam ją od małego - u mnie dorastała...oto prosty przykład teoria to nie zawsze równa się praktyka ! Dlatego apeluję do was o to abyście w końcu przejrzeli na oczy i nie wypowiadali się na tym portalu mając w głowie jedynie teorię, bo muszę przyznać, że już z takimi osobami się tutaj spotkałam !

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter