Akwarium wielogatunkowe (towarzyskie).

Akwarium towarzyskie to takie, które jest przystosowane do hodowli różnych gatunków ryb, pochodzących z różnych środowisk naturalnych. Taki rodzaj tworzymy zazwyczaj, gdy chcemy zasiedlić wszystkie poziomy zbiornika. Powinniśmy dobierać takie gatunki, abyśmy mogli zapewnić im odpowiednie warunki. Aby móc to zadanie spełnić potrzebna jest nam wiedza o tym, jakie ryby bytują przy lustrze wody, które przedkładają środkowe warstwy wody oraz które przebywają przy dnie zbiornika. Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać ryby różnych gatunków w zbiorniku dużym niż małym. Wysokość takiego zbiornika powinna wynosić co najmniej 50 lub 60 cm. Pamiętajmy, że musimy odliczyć przestrzeń, która zostanie zajęta przez podłoże oraz tą pomiędzy lustrem wody a górną krawędzią zbiornika. Z tych przyczyn zazwyczaj lepiej jest kupić zbiornika większy niż mniejszy. Wielu początkujących akwarystów twierdzi, że małe akwarium nadaje się do pielęgnacji małych ryb, natomiast duże tylko dużych gatunków. Niestety ten sposób myślenia bardzo często się nie sprawdza. Czasami małe ryby dobrze czują się w niewielkim zbiorniku, natomiast inne małe ryby zdecydowanie preferują większe akwaria. Istotnym elementem jest to czy dany gatunek preferuje życie w stadzie czy też jest indywidualistami. Małe ryby wymagające własnych rewirów nie nadają się do dużego akwarium, zwłaszcza w przypadku gdy muszą żyć w towarzystwie bardziej ruchliwych gatunków. Za wielkość standardową zbiornika towarzyskiego może uchodzić wymiar 100x60x50 lub 100x60x60 (długość, szerokość, wysokość). W standardowym zbiorniku towarzyskim warto tylnią ścianę zasłonić roślinami takimi jak np.: mikrozorium oskrzydlone oraz mech jawajski. Dzięki nim nie będzie widać gołych tylnich ścian. Rośliny najlepiej posadzić w taki sposób, aby uzyskać efekt dający wrażenie głębi. W naszym zbiorniku powinny się znaleźć również miejsca zaciszne w których nasze ryby będą mogły spokojnie odpoczywać. Bardzo dobrze jest, gdy w naszym akwarium będą miejsca jasne i zacienione. Dzięki nim nasze ryby będą bardziej aktywne ruchowo.

Przykładowe obsady ryb według wielkości akwarium:

- około 15 litrowe
Drobniczka jednodniówka, okończyk moczarowy oraz krewetka.
- około 30 litrowe
Neon smukły, razbora karłowata.
- około 60 litrowe
Niewielkie gatunki żyworódkowate takie jak np.: gupik lub gupik Endlera lub limka. Przy dnie mogą żyć kiryski lub nieduży gatunek kirysów. Przy hodowli kirysów nie zapominajmy o stworzeniu niezbędnych kryjówek.
- 60 litrowe i większe z niewielkimi rybami stadnymi
Wariant I
Drobnoustek, smukleń pryskacz, zwinniki przypominające neony, neony, łagodne modrooki, tęczanka motylowa oraz danio tęczowy (przy większej ilości światła).
Wariant II
Brzanka wysmukła, drobnostek, neon smukły oraz smukleń pryskacz.
- 60 litrowe i większe ze stadnymi rybami niezbyt ciepłolubnymi.
Wariant I (amerykański)
Neon innesa, bystrzyk czerwony oraz kirysek pstry lub spiżowy
Wariant II (azjatycki)
Danio pręgowany, brzanka zielona oraz kardynałek chiński.
- około 100 litrowe z dużą ilością roślin.
Strefa przydenna: Kirysek (w przypadku gdy raczej nie ma brzanek), para pielęgniczek lub barwniaków lub dwie pary badisów (W akwarium muszą być groty i kryjówki), ryby z rodziny zbrojnikowatych (Ancistrus lub Otocinclus), kosiarka czyli grubowarg syjamski.
Strefa środkowa: żyworodne piękniczkowate (2-3 gatunki), przeźrocza lub brzanki (oprócz wysmukłej i wielkołuskiej) lub żałobniczka lub tetra cesarska lub tęczanki.
Stefa przypowierzchniowa: Szczupieńczyk Dageta, szczupieńczyk pręgowany
- duże lub średnie akwarium z amerykański kąsaczowatymi
Wariant I (Oświetlenie umiarkowane, miękka woda z dodatkiem wyciągu z torfu, korzenie, ciemne podłoże i tło, mało niewymagających światła roślin oraz wydajna filtracja)
Zwinnik latarnik i nadobny, bystrzyk trójpręgi i Axelroda, bystrzyk pięknopłetwy, neon czerwony, czerwonogłówka, bystrzyk pięknopłetwy, kirysek.
Wariant II (więcej roślin i światła)
Te same ryby oraz dodatkowo glonojady

Jest to tylko kilka proponowanych zestawień. Oczywiście z każdego gatunku powinno być kupowane co najmniej po kilka ryb. Wiadomo, że nie trzeba kupować wszystkich wymienionych gatunków. Ilość ryb należy ściśle dostosować do wielkości zbiornika.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Krzysztofa Kondrasiewicza ze Słupska.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

78 komentarzy

  1. esterasum:

    mania.przecież brzanki będą gupikom płetwy obgryzać

  2. mania:

    czy brzanki sumatarzańskie mogą być z gupikami,neonami innesa itp ????

  3. Alvaro:

    @Monika, nie wspomniałaś o filtrze, bez niego ani rusz. Czy akwarium dojrzało? (2-3 tyg. przed wpuszczeniem ryb).Czy używasz wody odstanej? (dobrze odstać też uzdatniaczem). Myślę, że twoj problem to za duże stężenie produktów przemiany materii (głównie amoniak i związki azotowe). Jeśli masz filtr to go wyczyść w wodzie z akwarium, jeśli nie masz to kup. Musisz poczekać aż flora bakteryjna zasiedli filtr i zacznie przerabiać amoniak powształy z przemiany materii ryb, dlatego czeka się aż akwarium dojrzeje, w szczególności filtr. Dla pewności możesz zrobić testy wody na amoniak i azotyny/azotany. To zabija ryby.

  4. do monika:

    1.WELONY POTRZEBUJĄ DUŻEGO AKWARIUM.2.GLONOJAD MOŻE JEŚĆ GUPIKI.3.W AKWARIUM SĄ JAKIEŚ CHOROBY.sprawdz czy na rybach nie ma plam.jeśli są poczekaj aż ryby zdechną i wymień całkowicie wode,wygotuj piasek.narazie nie kupuj ryb.

  5. Monika:

    Proszę was bardzo o pomoc kupiłam synowi akwarium ma dwa gupiki glonaojada i welona niestety już drugi raz rybki zaczynają zdychać akwarium ma pompkę oświetlenie i ma 60litrów niestety rybki żyją średnio dwa tygodnie i zaczynają zdychać co jest nie tak

  6. kamciaxd1:

    do akwarium daje się wodę przegotowaną i ostudzoną czy można wlać kranówkę proszę o szybką pomoc

  7. GabiIi:

    Jak byłam kiedyś nad rzeką to złowilam rybke i wpuscilam ją do akwarium.Teraz zyje juz ponad miesiac i jest szcesliwa fajnie nie? xD

  8. Yap:

    Do mietek212: NIE!!!!! W żadnym wypadku nie dokupuj skalarów do welon! Skalary je potrafią obryźć tak, że z welonek zostaną ości!

  9. Krzysiek:

    Do Akwarzysty ; skalary sobie daruj trochę za małe akwa , ale zamiast nich kup sobie więcej neonów.Ja w swoim 240 l mam ok. 50 neonów wygląd wspaniały.

  10. Akwarzysta:

    Czy w akwarium 54l może żyć: 2 skalary, 2 molinezje, 2 danio, 1 gupik, 1 gurami, 6 neonów? Z góry dziękuję i proszę o szybką odpowiedz.:)))

  11. wiola:

    czy w akwarium 72l. mogą być:4 danio, 5 gupików, 1 otosek, 2 kiryski, mułojad, leos i glonojada i kilka roślin???

  12. atatcama:

    czy mogęwq 250l trzymac:4 argusy czerwone,4 argusy zielone,4 strzelczyki indyjskie,4 srebrzyce,4 srebrzyce seby i 2 wegorki ogniste?prosze o szybka odpowiedz. z gory dzieki

  13. kilerhb:

    Sara raczej nie ale napewno nie mogą być z brzankami sumatrzańskimi

  14. POCZĄTKUJĄCY:

    Czy bojownik syjamski może być w jednym akwarium z bojownikiem karłowatytm(samce)?

  15. Mimikap:

    nigdy nie miałam akwarium, ale ostatnio chciałabym je założyć - 63l.jakie powinnam dobrac rybki? i ile powinno ich być?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter