Pirania Natterera

Pirania Natterera łac. Serrasalmus nattereri) Tę trzydziestocentymetrową rybę rozmnaża się w niewoli bardzo rzadko. Jest to jeden z groźniejszych gatunków piranii, których stada zamieszkują dorzecze Amazonki. Niebezpieczne są zwłaszcza w okresie suszy, kiedy obszar żerowania każdego z głodnych stad jest ograniczony odo malutkich jeziorek. W normalnych warunkach piranie te są płochliwe i bojaźliwe. Ich dolna szczęka zaopatrzona jest w duże, ostre zęby umożliwiające odcinanie jak nożem wielkich kęsów. Szczęka górna jest także uzbrojona w bardzo ostre, choć dużo mniejsze zęby. Dymorfizm płciowy jest prawie niezauważalny. Samce są zazwyczaj mniejsze a krawędź ich brzucha widziana od przodu ma kształt litery V(u samic litery U).Kiedy ryby są podniecone, np. w okresie tarła, ich ciało nabiera ciemnej barwy. W okresie godowym samiec przygotowuje dołki w dnie, do których później samica składa 300-400 żółtawych jaj o średnicy 1,5mm.Do tarła ryby wymagają odpowiednio dużej przestrzeni, świeżej wody o temperaturze 24-26 stopni Celsjusza, a przede wszystkim odpowiedniego pokarmu w postaci żywych ryb. Miejsce tarła jest strzeżone przez samca. Larwy wylęgają się po 36 godzinach i pozostają na krawędzi dołka. W tym czasie należy zebrać je za pomocą ssawki i przenieść do osobnego zbiornika. Po 7 dniach od chwili wylęgu zaczynają swobodnie pływać. Jako pierwszy pokarm należy podać larwy solowca ,później siekane rureczniki, zooplankton i narybek piękniczkowatych. Kiedy młode osiągną długość 2-3 cm, zaczynają atakować i ranić się wzajemnie. Częściowo można tego uniknąć regulując liczbę ryb, rozdzielając je według wielkości oraz regularnie, obficie karmiąc. Dziękuje, Michał Frączek

25 komentarzy

 1. Yorki:

  Piranie to drapieżniki i zabiją każdą mniejszą od siebie rybe - choć gupików(u mnie endlerków nie ruszają - za mały kaliber żeby je ganiać), z trzyciniakami może być różnie. Grygioł - 112l to szklanka dla tych ryb. Jaro - nie wypisuj głupot że w takim akwarium można trzymać piranie i na pewno nie można hodowac 1 szt. bo to ryby stadne i minimum to 5szt. Ja posiadam stadko 7sztuk w 525l, mają jakieś 15-20cm długości i już wydaje mi się że mają ciasno.

 2. Jaro:

  w 112 L mozna 1 , max 2 . Dawid, spore masz akwa , 700 L, te 16 mają jak w raju .

 3. Q2ty:

  Grygioł w 112 litrach to możesz sobie chodować gupiki i mieczyki i nie za dużo a nie piranie nattereri ...

 4. Grygioł:

  ile mogę hodować prani czerwonych w 112l akwarium??

 5. Michał:

  16 SZT NA 700 LITRÓW TO TROSZKĘ MAŁO , PIRANIE TO RYBY KTÓRE LUBIĄ PŁYWAĆ..

 6. Meggy:

  Czy pirania atakuje Gupiki lub Trzcinaki?????????

 7. Susie:

  u mnie w sklepie w pszczynie Młode pirańki 20cm po 15 zł za szt.

 8. ^.^:

  ja widziałem w Cieszynie po 12 zł miały >10 cm

 9. wilku:

  ile kosztuje sztuka

 10. dawid:

  mam 16 sztuk w 700l karmie każda ma jakieś 10cm

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter