Razbora Galaxy – (niebiański danio perłowy)

Opis

Razbora Galaxy- Celestichthys margaritatus - Danio margaritatus , Microrasbora sp. Galaxy. Jest dosyć niewielkim gatunkiem z bardzo interesującym wzorem na ciele. W sprzedaży potocznie nazywana jest niebiańskim perłowym danio. W wyniku intensywnego odłowu gatunek był bliski wyginięcia. Jego ciało jest niebieskie z perłowymi, różowymi albo złoto opalizującymi owalnymi plamami. Płetwy odbytowa i grzbietowa są zaokrąglone, zaś płetwa ogonowa trochę rozwidlona. Dojrzałe samce posiadają czerwony brzuch oraz jego kolory stają bardziej wyraziste. Ponadto u samców kolor niebieskawy, upstrzony białymi plamkami, rozciąga się na przednią część brzucha po obu stronach ciała. U samic ta część jest kremowa lub biała. Jest gatunkiem ruchliwym, poruszającym się zazwyczaj skokami.

Rodzina

Karpiowate Cyprinidae.

Pochodzenie

Płytkie zbiorniki w podmokłych rejonach na północny wschód od jeziora Inle w północnym Myanmarze, powyżej 1000 metrów nad poziomem morza.

Długość

2,5 cm.

Odżywianie

Z chęcią spożywają pokarmy takie jak: rureczniki, oczliki, żywą artemię oraz pokarmy suche.

Temperatura

22-24 C. W czasie tarła 25-26 C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem stosunkowo mało wymagającym odnośnie parametrów chemiczno-fizycznych wody. Woda powinna być przejrzysta, średnio twarda o pH 7,0-7,5. Polecana jest hodowla w zbiorniku jednogatunkowym w większej grupie. Najładniej wyglądają na tle bogatej roślinności. W zbiorniku wielogatunkowym mogą zostać potraktowane za pokarm przez dużo większe ryby.

Rozmnażanie

Podawanie żywego pokarmu stymuluje razbory galaxy do tarła. Podmiana 50-60% wody również powinna zachęcić do rozrodu. Dno zbiornika tarliskowego warto zaopatrzyć w kępkę mchu jawajskiego. Samice są gotowe do tarła jeśli oblegają miejsce potencjalnego tarła, płetwy wprawiają w drżenie i mocno napinają, a ich ciało staje się delikatnie wygięte. Z jednego tarła uzyskujemy zazwyczaj około 25-35 ziarenek ikry. Dorosłe odławiamy, ponieważ ikra może zostać wyjedzona. Młode wylęgają się po około 4 dniach. Zbiornik tarliskowy powinien być intensywnie natleniany oraz dobrze jak jest zaopatrzony w filtr UV. Aby zapobiec pleśnieniu ikry do wody można dodać akryflawinę. Po około czterech dobach młode zaczynają pływać. Karmimy je drobnym planktonem z czasem przechodząc na większy pokarm. Po około 60 dniach młode zaczynają przypominać osobniki dorosłe.

79 komentarzy

 1. jonio:

  Sklep IKOLA we Wrocławiu na ul.Orzechowaj 4,9zł.

 2. Kryspin:

  po 6 zł. na allegro

 3. G1:

  Kupie 12 sztuk - Kraków - scorcc@interia.pl

 4. Dupek:

  ja kupiłem za 10 groszy od kolegi 50 szt w akwarium 380l

 5. OSA.PL123:

  Piękne rybki miałem pięć w 150 litrówce ale zniknęły w nie wyjaśnionych okolicznościach. (Pewnie skalar je wciął):)

 6. huta:

  W SANDOMIERZU PO 10 zl. WOŁAJĄ . ALE WARTO MAM 6 szt. PIĘKNE !!!!!!!!!!!!!!!

 7. Joakim:

  Drogie?! Na Bornholmie są po ok. 30zł za sztukę. Dziś kupiłem 6. Piękne!

 8. DAWO:

  TRZMIEL WROCŁAW GALAXY 6ZŁ

 9. M.C.:

  do andrzej: samczyk jest bardziej kolorowy

 10. danio:

  W mielcu za tesco 4.50zł.

 11. Ajop:

  takie rybki można dostać w Puławach ???

 12. Dejw:

  Ruda Śląska 5zł/szt

 13. rafal:

  DANIO PERŁOWY (Microrasbora galaxy)czy ma ktos na sprzedasz????prosze o kontakt na oszee1977@wp.p lub gg - 9828935

 14. niko:

  We Wrocławiu są po 6 złotych

 15. Daron:

  Czesc, w Lodzi je znajdziesz na gieldzie zoologicznej. cena ok 5

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter