Razbora Galaxy – (niebiański danio perłowy)

Opis

Razbora Galaxy- Celestichthys margaritatus - Danio margaritatus , Microrasbora sp. Galaxy. Jest dosyć niewielkim gatunkiem z bardzo interesującym wzorem na ciele. W sprzedaży potocznie nazywana jest niebiańskim perłowym danio. W wyniku intensywnego odłowu gatunek był bliski wyginięcia. Jego ciało jest niebieskie z perłowymi, różowymi albo złoto opalizującymi owalnymi plamami. Płetwy odbytowa i grzbietowa są zaokrąglone, zaś płetwa ogonowa trochę rozwidlona. Dojrzałe samce posiadają czerwony brzuch oraz jego kolory stają bardziej wyraziste. Ponadto u samców kolor niebieskawy, upstrzony białymi plamkami, rozciąga się na przednią część brzucha po obu stronach ciała. U samic ta część jest kremowa lub biała. Jest gatunkiem ruchliwym, poruszającym się zazwyczaj skokami.

Rodzina

Karpiowate Cyprinidae.

Pochodzenie

Płytkie zbiorniki w podmokłych rejonach na północny wschód od jeziora Inle w północnym Myanmarze, powyżej 1000 metrów nad poziomem morza.

Długość

2,5 cm.

Odżywianie

Z chęcią spożywają pokarmy takie jak: rureczniki, oczliki, żywą artemię oraz pokarmy suche.

Temperatura

22-24 C. W czasie tarła 25-26 C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem stosunkowo mało wymagającym odnośnie parametrów chemiczno-fizycznych wody. Woda powinna być przejrzysta, średnio twarda o pH 7,0-7,5. Polecana jest hodowla w zbiorniku jednogatunkowym w większej grupie. Najładniej wyglądają na tle bogatej roślinności. W zbiorniku wielogatunkowym mogą zostać potraktowane za pokarm przez dużo większe ryby.

Rozmnażanie

Podawanie żywego pokarmu stymuluje razbory galaxy do tarła. Podmiana 50-60% wody również powinna zachęcić do rozrodu. Dno zbiornika tarliskowego warto zaopatrzyć w kępkę mchu jawajskiego. Samice są gotowe do tarła jeśli oblegają miejsce potencjalnego tarła, płetwy wprawiają w drżenie i mocno napinają, a ich ciało staje się delikatnie wygięte. Z jednego tarła uzyskujemy zazwyczaj około 25-35 ziarenek ikry. Dorosłe odławiamy, ponieważ ikra może zostać wyjedzona. Młode wylęgają się po około 4 dniach. Zbiornik tarliskowy powinien być intensywnie natleniany oraz dobrze jak jest zaopatrzony w filtr UV. Aby zapobiec pleśnieniu ikry do wody można dodać akryflawinę. Po około czterech dobach młode zaczynają pływać. Karmimy je drobnym planktonem z czasem przechodząc na większy pokarm. Po około 60 dniach młode zaczynają przypominać osobniki dorosłe.

79 komentarzy

 1. marexi:

  wspolczuje wam w wiekszych miastach, np u mnie galaxy kosztuja 4zl

 2. Rahvean:

  Widział je ktoś do kupna w Łodzi lub okolicach?

 3. Miałem kiedyś Gupika:

  W Sokolce po 7zł mam teraz 2 samce i 3 samice... Po czym Poznac czy samica ma w sobie jajeczka???

 4. mkojot72:

  kupiłem 10szt.w szczecinie,ale systematycznie padają,na szczęście zdążyły znieść ikrę i mam teraz około 30 młodych ale po 2 miesiącach nie wyglądają jak dorosłe DLACZEGO?

 5. Ola:

  Kakadu Arkadia w Warszawie są po 10 zł sztuka

 6. safe:

  Są to rybki bardzo lubiące gęsto zarośnięte akwarium, jedzą w zasadzie wszystko co drobne, najchętniej żywy pokarm, oraz starte kurze ugotowane żółtko. Polecane do krewetkarium. Bardzo płochliwe. Przed większymi (głównie szybko pływającymi) rybami chowają się w gąszczu nie nie uśmiecha im się wyjść. W Nowym Sączu po 8zł/szt

 7. Nygus:

  Suri-widziałem je w Kakadu w Manufakturze

 8. Suri:

  Gdzie w Łodzi mozna kupić Galaxy, na giełdzie jej nie ma?

 9. Grac:

  W Poznaniu 6zł/szt. sklep internetowy Corydoras

 10. Początkująca :

  Czy ta rybka może być z parką proporczykowców z kap lopez + krewetka rc w akwa 30l ??

 11. Batonik:

  Hoduję 7 szt w 30L, żywa roślinność, Moczarka,Gałęzatka,Cabomba...świetne w hodowli.Polecam

 12. Bordowy Dziadek:

  W Poznaniu sklep Z.O.O na Hali Góreckiej, cena 7 zł za sztukę ;)

 13. Kati:

  do lula: można, ok. 5szt, ale zadbaj o to, żeby w akwa były rośliny żywe(to podstawa dla tych rybek)

 14. toronto:

  do Panbudzik : tak w Toruniu dostaniesz, w Afrze na Gałczyńskiego niestety są po 14zł

 15. Lula:

  Czy w akwarium 30l można trzymać te rybki? Jesli tak to ile?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter