Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. kamil1124:

  do złota rybka z mieczykami - molinezje, danio pręgowany kirysy,gupiki skalary,piskorki bystrzyki ..... jest ich duzo

 2. złota rybka:

  z jakimi rybami bezpiecznie moge polączyć mieczyki?

 3. zlota rybka:

  ja od jutra zaczynam moją hodowlę rybek zastanawiam się jakie rybki kupić aby wzajemnie sie nie zwalczały mam 30 litrowe akwarium co polecacie?

 4. lysy 714:

  umnie wieczorem samiczka mieczyka zachowywała się normalnie jadła nic jej nie dolegalo a rano juz była martwa co to moze być

 5. Krystian:

  A własnie dziś sie skapłem że brzuch sie powiekszył i czrne plamki przy odbycie

 6. Lasjo:

  zależy czy są glodne:)

 7. nati:

  czy samica mieczyka zjada swoje młode po urodzeniu

 8. Bodo:

  Mam problem z hodowlą mieczyków. Kupuję pożyją ok miesiąca i umierają. Tak się dzieje z każdymi nowo kupionymi. Nie wiem czy jakąś bakterię mam w akwarium, czy może nie chcą współżyć z jakimiś innymi rybkami...

 9. Agulek:

  Ja dziś wpuścilam 3 male mieczyki do glównego akwa, rybcie mają niecały miesiąc, dorosle się nimi nie interesują a malce pływają między nimi i wcale się nie chowają :)

 10. Agulek:

  Ja dziś wpuścilam 3 male mieczyki do glównego akwa, rybcie mają niecały miesiąc, dorosle się nimi nie interesują a malce pływają między nimi i wcale się nie chowają :)

 11. Master-112:

  mieczyki były moimi pierwszymi rybami...bardzo mnie zdziwiło ze miałem 2 samice i po 1 miesiącu obydwie zmieniły płeć z żeńskiej na męską...

 12. Seth:

  Wychowuję młode mieczyki razem z dorosłymi przy czym są to krzyżówki czerwona z zieloną i berlińską.Nie ma przejawów kanibalizmu,a dwa samce:czerwony i berliński nie przejawiają względem siebie żadnej agresji.Wszystko zależy od temperamentu ryb.

 13. Kaśka :

  a my mamy 100 mieczyków w akwarium 64 litrowym i coraz szybciej rozmnażają się

 14. Żelagg12744166:

  mam mieczyki ale tylko raz mi sie rozmnozyly... nie wiem ile bylo bo narybki pomieszane byly z narybkiem molinezji... a do akwarium wpuszczac je... zalezy jakie masz tam ryby.. bo jezeli typu molinezja mieczyki gupiki neonki kirysy to jak beda mialy po wiecej niz 5-6 mm... ja tak robie i jest git... piszcie jak sie znacie to mi doradzicie...;]

 15. doświadczony akwarysta:

  te rybki są super stale mi się rozmnażają choć mam bardzo młodego samca którego kupiłem malutkiego jakieś 2 miesiące temu to jakoś daje sobie rade hehe... polecam!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter