Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. hubi akwarysta 96:

  teraz mam jedną sztukę ale kiedyś miałem dwie sztuki lepiej zaopatrzcie sie w pokrywę bo skaczą.

 2. chmuruś.:

  hej wszystkim mam 2 mieczyki (parkę) 2 bojowniki (parkę) i jednego glonojada czy mogą być razem w akwa wydaje mi się że mieczyki podgryzają glojadka i bojownika

 3. Biedronka:

  Czy ktoś może wie dlaczego mieczyk plywa czasami łebkiem do góry,tak jakby dosłownie wisiał??Czasem też przysiada na dnie,jakby odpoczywał.Je niby normalnie...Nie wiem czemu sie tak sie zachowuje. ?????

 4. LOL:P:

  do złota rybka: ja miałam welonki z mieczykami ale nie polecam, bo w moim przypadku welony były przez nie podgryzane:(

 5. EMILL:

  Lubię te ryby

 6. daanielo:

  na nie które pytania to wiem ale sam przegapiłem kocenie samicy :(

 7. złota rybka:

  czy mieczyki mogą byc w akwa razem z welonkami?

 8. Anonimowy:

  niedawno zdechł mi mieczyk(samica). była w czerwone plamki biała. co się mogło stać??

 9. Mateusz:

  Samiec mieczyka nie odstępuje samicy na krok zdaje mi się,że będą młode ile sztuk mogło by się urodzić i gdzie je trzmać dopuki nie podrosną.

 10. lenor:

  po jakim czasie można wpuścić małe mieczyki go akw głównego]

 11. LOL:P:

  do Michał: wybierz gupiki są śliczne i spokojne po porostu suuuper!!!! POZDRAWIAM

 12. Rafał:

  Michał-mam mieczykli i jestem zadowolony. Według mnie są lepsze od gupików w wyglądzie. Najpiękniejsze są te pomarańczowo-czarne.

 13. ss_langa:

  po wyleczeniu pleśniawki dobrym sposobem jej zapobiegania jest korzeń chrzanu (czysty,wypłukany,umyty i lekko nacięty)w akwarium

 14. ss_langa:

  Jeśli rybka opada bezwładnie na dno z reguły przyczyną jest jakaś choroba pęcherza pławnego...mieczyki nie padają bez powodu,jeśli padają po kilka sztuk bez żadnych wyraźnych objawów główną przyczyną jest woda,a dokładniej skład chemiczny,mieczyki są bardzo wrażliwe jeśli chodzi o wode oraz jej natlenienie...szczególnie padają "bez powodu" w akwariach przerybionych gdzie mocno zostaje zakłócona równowaga chemiczna,to że woda jest czysta nie znaczy że nie trzeba jej podmienić!...jeśli chodzi o płetwy to wcale nie musi znaczyć że coś je obgryza...może to być zaawansowana pleśniawka,martwica spowodowana chorobą grzybiczą bądź bakteryjna która często atakuje odmiany weloniaste

 15. Michał:

  Musze wybrać miedzy gupikami a mieczykami pomuszcie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter