Bojownik - agresja, a kubki?

Artykuł przeznaczony jest dla osób zastanawiających się czy umieścić w swoim baniaczku ogólnym bojownika. Otóż odpowiedź jest prosta: Jest wiele czynników składających się na to czy możemy naszego bojownika "włożyć" do akwarium z innymi rybkami. Podam tu kilka czynników wpływających na agresywność tych ryb: -Po tym jak były trzymane w kubeczku i włożymy je do akwarium przeżywają one szok związany ze zmianą przestrzeni (po prostu przerażone są otaczającą je przestrzenią) dlatego ganiają inne ryby -Na tak zwanych "farmach bojowników" stawia się samce obok siebie w kubkach, aby pięknie się wybarwiały i rosły szybciej chcą w ten sposób pokazać rywalowi jakie są silne i wspaniałe -zależy to również od jego charakteru Ja osobiście w akwarium mam bojownika i jest on spokojny, pływa z neonami, mieczykami i innymi, nie toczy z nikim walk. Dokonałem tego w następujący sposób: -Poszedłem do sklepu zoologicznego, w którym sprzedawca miał parę zbiorniczków pokazowych, w których były bojowniki z innymi rybkami... -Obserwowałem chwile bojowniki w tych zbiorniczkach...i wybrałem najspokojniejszego -Sprzedawca nie robił problemów, a bojownik ponieważ nie żył w kubeczku był przyzwyczajony do dużego akwarium i nie przeżył szoku Tak jak wspominałem mój bojownik jest spokojny, a znajomy, który kupił bojka z kubeczka musiał go oddać, ponieważ zabił mu brzankę... Dziękuje i życzę udanych zakupów tych wspaniałych ryb... Krystian D.

Redakcja serdecznie dziękuje za cenne obserwacje. Jest to kolejny powód, aby nie przetrzymywać ryb w tak małych zbiornikach. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów przesyłanych przez użytkowników.

135 komentarzy

 1. emsifanki:

  ja kupiłam bojownika z kubeczka, do akwarium z innymi rybkami (tylko razborami) i powiem wam,że na początku był trochę nieśmiały, siedział w krzaczkach, ale potem się pięknie rozbrykał, bawił się swoim ogonem, albo po prostu leżał na roślince... uważam, że to największe szczęście i prezent jakie można dac bojownikowi kubeczka - pokazać mu inne, lepsze życie, wtedy te rybki pięknie rozkwitają

 2. sn@jperk@:

  mi niestety księżniczki załatwiły bojownika na amen już w pierwszą noc....

 3. lolek:

  ja kiedyś też miałem bojownika trzymałem go innymi rybami był bardzo spokojny raczej to na nim czasami wyżywał się ryby a nie on na nich pozdrawiam

 4. Sraczka123:

  Hej ja też mam bojownika

 5. rafax2:

  Trzymałem bojownika z gupikami,neonami,pyszczakami,skalarami(nie było wszystkich tych gatunków "na raz" w akwarium)i nic żadnym nie robił....Bojownik przeżywa tak jak tu było napisane szok,ale nie trzeba kupować takiego z akwarium,jak jest z kubeczka to trzeba dłużej go trzymać w tym akwarium w woreczku(dłużej niż zwykle klimatyzujemy ryby),bojownik oczywiście musi mieć też przestrzeń dla siebie w akwa,swoje terytorium,nie można go dać do akwarium np. 25l z 15 neonami(to oczywiście ogromne przerybienie).Żeby bojownik żył w zgodzie z innymi rybami musi być odpowiednio zaklimatyzowany(by nie przeżył szoku)i akwarium nie może być przerybione.Nie można też(choć to każdy akwarysta chyba wie;p)trzymać w jednym akwarium dwóch samców bojownika,bo wtedy jeden zabije drugiego albo oba się zabiją.Można natomiast trzymać harem bojowników. Wiem że straszny nie ład w tym komentarzu,wybaczcie:P

 6. Mateo:

  z doświadczenia wiem, że te dwa gatunki ryb (bojownik i danio) żyją w zgodzie. Trzymam je od ok. dwóch m-cy i jest między nimi zgoda. Proponuję dla pewności zasięgnąć informacji na ten temat w sklepie akwarystycznym. Życzę powodzenia!

 7. Karola:

  Witam jakieś 3 tygodnie temu kupiłam sobie większe akwarium 60l i mam 5 mieczyków ( 2 samce) i ( 3 samiczki) do tego mam 4 neony, glonojada, 2 kiery oraz 2 ślimaki ampulari. Pani w sklepie doradziła mi bojownika wzięłam z kubeczka i przez jakiś tydzień pływał po kontach i chował się między roślinami teraz pływa razem z innymi rybami i jest bardzo spokojny. Wyczytałam z poradnika że 1 bojownik może spokojnie być z innymi rybami. Teraz planuje zakup krewetki oraz paru neonów i bystrzyków.

 8. bojownikacz:

  mój bojownik (samiec)był przez kilka lat w kuli nie ogrzewanym nie napowietrzanym chciałem go przełożyłem do akwa 30 L i na drugi dzień pływał do góry brzuchem ale ży przełożyłem go spowrotem do kuli i normalnie pływał :) co mam zrobić zęby był w akwa z innymi rybami

 9. hakil:

  do ok : raczej tak ... :) ale jeżeli chcesz ryzykować :P to spróbuj ale ja myśle że raczej tak, będzie ganiał

 10. Gregor:

  4 dni mam już bojownika z kubeczka i jest bardzo spokojny... Pierwsze dwa dni był trochę oszołomiony i pływał w kątach a teraz już się ośmielił.

 11. oko:

  czy bojownik który był w kuli ok.3 l przez rok i włozy się go do akwarium 112 l.z innymi rybami to będzie je ganiał....//??????;)

 12. Jantar54:

  Kupiłem tydzień temu Bojownika z kubeczka.Teraz pływa w akwarium towarzyskim wraz z Neonami, Danio, Razborą Galaxy i Espei, Cierniooczkami, Tetrami cesarskimi, Pielęgniczkami Ramirezi i Glonojadem Syjamskim. I wcale nie gania innych ryb, pływa sobie spokojnie po całym zbiorniku czasami tylko się jeży gdy zobaczy swoje odbicie w szybie. Pewnie zależy to od indywidualnego usposobienia ryb i mogę to sądzić po tym że w moim zbiorniku wspomniany Glonojad nie gania innych ryb tylko samczyka Ramirezi. A samczyk Ramirezi tylko Bojownika. Jeżeli chodzi o Pielęgniczki Ramirezi to opisywane są jako spokojne i towarzyskie rybki a nawet płochliwe. I w co tu wierzyć. Pozdrawiam

 13. Kinia:

  Kupiłem dwa tygodnie temu bojownika z "kubeczka". Zaczął ganiać mieczyki i samce gupika. Przykleiłem mu lusterko a następnie zasłoniłem w taki sposób, że ok. 2 cm^2 ma odsłonięte. Od tego momentu przestał ganiać rybki, ponapina się chwilę przy lusterku i pływa sobie dalej spokojnie w 70 l akwarium. Często odpoczywa na kabombie. dodał: DevSeba (2011-12-31 19:59:29) Ja też zrobiłam z moim bojownikiem. Mimo że mój był z akwarium bardzo gonił gupiki. Ale po dwóch dniach od przyłożenia lusterka nie mogłam uwierzyć, że to ten sam bojownik

 14. tytus:

  do Phenol.moim zdaniem samica jest większa od samca i go tłucze ,trzymanie samca w kotniku nic ci nie da.w końcu samica tak mu obgryzie płetwy że dostanie ostrej pleśniawki i zdechnie.ja coś to możesz wpuścic bojownika do 10l i postawic go na biurku.a żeby mu odrosły płetwy karm go szklarką.

 15. NeOnKa:

  Czy mogę trzymać Bojownika z : - 2x Sumik < parka > - 2x neon czarny - 2x błyszczyk parański - 1x glonojad < maciupki zaledwie 3cm > - 1x Gurami Złoty < jeszcze mały 4cm > akwa mam 20 l. ale będę je zmieniać za ok 1 miesiąc na 50 - 100l. :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter