Bojownik - agresja, a kubki?

Artykuł przeznaczony jest dla osób zastanawiających się czy umieścić w swoim baniaczku ogólnym bojownika. Otóż odpowiedź jest prosta: Jest wiele czynników składających się na to czy możemy naszego bojownika "włożyć" do akwarium z innymi rybkami. Podam tu kilka czynników wpływających na agresywność tych ryb: -Po tym jak były trzymane w kubeczku i włożymy je do akwarium przeżywają one szok związany ze zmianą przestrzeni (po prostu przerażone są otaczającą je przestrzenią) dlatego ganiają inne ryby -Na tak zwanych "farmach bojowników" stawia się samce obok siebie w kubkach, aby pięknie się wybarwiały i rosły szybciej chcą w ten sposób pokazać rywalowi jakie są silne i wspaniałe -zależy to również od jego charakteru Ja osobiście w akwarium mam bojownika i jest on spokojny, pływa z neonami, mieczykami i innymi, nie toczy z nikim walk. Dokonałem tego w następujący sposób: -Poszedłem do sklepu zoologicznego, w którym sprzedawca miał parę zbiorniczków pokazowych, w których były bojowniki z innymi rybkami... -Obserwowałem chwile bojowniki w tych zbiorniczkach...i wybrałem najspokojniejszego -Sprzedawca nie robił problemów, a bojownik ponieważ nie żył w kubeczku był przyzwyczajony do dużego akwarium i nie przeżył szoku Tak jak wspominałem mój bojownik jest spokojny, a znajomy, który kupił bojka z kubeczka musiał go oddać, ponieważ zabił mu brzankę... Dziękuje i życzę udanych zakupów tych wspaniałych ryb... Krystian D.

Redakcja serdecznie dziękuje za cenne obserwacje. Jest to kolejny powód, aby nie przetrzymywać ryb w tak małych zbiornikach. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów przesyłanych przez użytkowników.

135 komentarzy

 1. Phenol:

  Nie znalazłem w komentarzach jeszcze jednego typu zachowań. ---U mnie samiczka mocno podgryza i gania samca bojownika.--- Ale od początku. Kupiłem oczywiście zdrową parkę (w osobnych kubeczkach).Na początku były w małym akwarium 25 l,bo duże 90 l dojżewało.W 25 l to samiec atakował lekko samiczkę.Gdy przeniosłem ich do dużego 90l (obsada:10x molinezja,1x sumik,2x zbrojnik,dużo roślinności i dwie kryjówki)role się odwróciły to samiczka podgryzała samca i niestety musiałem go przenieść do kotnika (w tym samym akwa)by płetwy mu trochę się zagoiły.Gdy się podleczył to przez przeźroczystą ściankę kotnika stroszył się do samiczki a ona do niego.Widać było że mu lepiej i się jej nie boi.Po tygodniu go wypuściłem ale samiczka w ciągu 5 godz.postrzępiła go ponownie.Teraz siedzi w kotniku i widać że nie czuje się najlepiej a nawet nie wiadomo czy wytrzyma. Myśle że miał za dużo stresu,niepotrzebnie się widzieli przez szybkę kotnika i za szybko ich próbowałem ''pogodzić'' !!!! Jak ktoś coś wie niech mi coś podpowie !!! - Proszę o jakąś radę !!

 2. DevSeba:

  Kupiłem dwa tygodnie temu bojownika z "kubeczka". Zaczął ganiać mieczyki i samce gupika. Przykleiłem mu lusterko a następnie zasłoniłem w taki sposób, że ok. 2 cm^2 ma odsłonięte. Od tego momentu przestał ganiać rybki, ponapina się chwilę przy lusterku i pływa sobie dalej spokojnie w 70 l akwarium. Często odpoczywa na kabombie.

 3. Rafał :

  A mam pytanie czy jak da sie bojownika do kuli dużej około 2L i sie bedzie miało go tak z miesiąc to można dać inne rybki potem był bojownik w kubeczku

 4. Pecio:

  Ja kupiłem bojownika z dużego akwarium i i tak skubał mi gupiki

 5. QILTN:

  Wiciu dobra ciekawostka z tymi bojownikami. Ja miałem dawno temu może z 9 lat xD akwarium i chyba założę na nowo. Miałem gupiki, danio, molinezję (czarną), kiryska glonojada, mieczyki, no i te 2 bojowniki;D i coś tam jeszcze. mieczyki mi się rozmnożyły ładnie do 6 sztuk, z bojkami był problem, samiec zjadł samicę ... chyba że to był samiec, o ile samce mają kolor samic czyli jakiś brązowy, brzydki, i bez ogonka ...

 6. Wiciu:

  Miałem w jednym, niedużym akwarium 1 samca i 1 samicę. Hoduję bojowniki już jakiś czas i wiem, że bardzo często dochodzi do zamęczenia samicy w takiej sytuacji. Przynajmniej tak się twierdzi. U mnie sytuacja była zupełnie inna. Oba osobniki się tolerowały. Doszło nawet do sytuacji, gdzie samica zdawała się momentami dominować. Niestety samiec (staruszek) padł i dokupiłem nowego, młodego osobnika z kolejną samicą. I co się okazało? samiec został całkowicie zdominowany przez tę ciut starszą i większą samicę. stracił nawet fragment płetwy... i to niemały. musiałem odsunąć starszą samicę i przełożyć do innego zbiornika. po tym zabiegu, młody samiec zdominował młodszą samiczkę i sytuacja wróciła do "normy".pozdrawiam:)

 7. SzefoVVa:

  Ja mam bojownika wraz z młodym (takim całkiem malutki moze z 2 cm bedzie mieć ) glonojadem xD Najpierw bałam się że bojownik będzie go atakować, w internecie przeczytałam , ze będzie go atakowac. Ale dałam go do akwarium i okazało się ze bojownik tylko raz pogonił glonojada a potem go zostawił. A teraz pływają w spokoju. A teraz mam inne zmartwienie, ponieważ chce kupic danio pręgowane a w internecie przeczytałam ( na zaufanej stronie) , że te dwa gatunki ( bojownik i danio pręgowane) się nie znoszą.. :( Czy to jest prawda..?

 8. sera-lalalalauuuuuuuuuu:

  Ja ma samicze i samca i się nie gryzą a jak kupiłam samca to pani dała mi w kubku a jak samiczkę to w foli z wodą a kupiłam w tym samym sklepie.

 9. Roksia:

  ja mam bojownika i wcale nie jest agresywny jest bardziej ospany pozdro. ;***

 10. wiktoria:

  mój bojownik nie pływał w kubku tylko zamiast worka pani dała kubek i w kubku był przewieziony a goni ryby

 11. Wata:

  Jeśli Chodzi o Agresje To Bojka Mam W Akwa Wielogatunkowym i nic złego nie robi tylko czasem molinezje pogania ze swojego mini terenu a w kubku mieszkał nim go kupiłem

 12. kleopatra:

  Mialam bojownika,ale mi zdechł.Zawsze zastanawialam sie czemu tak gania za innymi rybkami.Ale to dla tego ,że czasem trzymałam go w kubku...

 13. Katiśś:

  hej nie wiecie czy będę mogła wpuścić bojownika do akwarium w którym są: -1 skalar -2 brzanki pięciopręgie -- gdzieś tak 10 mieczyków -2 glonojady (jeden ma 20cm drugi gdzieś tak 3cm) -1 złotą paletę -1 neona czarnego i jednego czerwonego (wiem muszę dokupić) -2 prętniki niebieskie - 4złote gurami - 6 szarych -kiryska akwarium ma 300 l czy mogę tam bojownika wpuścić???

 14. oliwiaaaa:

  Miałam kiedyś bojownika, ale od razu po zakupie wpuściłam go do 20 l. akwarium... ! I co ? ŻYJE do dziś. ! :) Ma na imię Kwarc, i ma 10 dzieci.. ! :P

 15. boj:

  denerwuje mnie to wszystko z kubeczkami powinni siebie wsadzic i siedziec

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter