Brzanki - wskazówki hodowlane

Brzanki są to ryby, które możemy tylko spotkać w słodkich wodach Afryki i Azji. Oczywiście są to ryby, które wolą przebywać w ciepłym środowisku, dlatego można je spotkać na tych kontynentach w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jeśli chodzi o rozmiar to możemy powiedzieć ze są to ryby małe prowadzące bardzo łagodny styl życia, często przebywające w dużych stadach. Wygląd ciała jest uwarunkowany od gatunku. Wiadomo, że każdy gatunek brzanki będzie się różnił ubarwieniem. Długością ciała dochodzi w warunkach akwariowych do 5cm przy wysokości 2cm. Niektóre mają wydłużone ciała, natomiast niezwykłą rzadkością jest spotkanie takiej ryby z wydłużonymi płetwami. Różnica, która można zaobserwować miedzy gatunkami jest to, że niektóre posiadają jedną lub dwie pary wąsów a niektóre ich w ogóle nie mają. Aby nasze ryby prawidłowo się rozwijamy zapewniamy im dość duży i długi zbiornik ze żwirem o zaokrąglonych krawędziach. Wszystko to po to, iż brzanka jest rybą zbierająca pokarm z podłoża i dbając o odpowiedni podkład chronimy naszą hodowlę przed licznymi otarciami, skaleczeniami itp. Wszystkie te szczegóły postaram się już dokładnie opisać poniżej.

Akwarium

Jak każdy wie wielkość akwarium w hodowli określonego gatunku ryb jest bardzo ważny. Ja przyjąłem w swoim akwarium pewien przelicznik. Dla jednego okazu brzanki zapewniam około 7 litrów wody. Więc jak każdy się domyśla stado 10 ryb powinno mieć zbiornik o pojemności 70 litrów. W celu urządzenia podłoża, tak jak napisałem powyżej, używamy drobnego żwiru rzecznego. Ryby te chętnie wyciągają opadły pokarm z dna, dlatego obowiązkowo musimy o to zadbać, aby uchronić je przed chorowaniem. Kolejnym warunkiem prawidłowego przebiegu hodowli brzanki jest zapewnienie jej gęstej roślinności w akwarium, gdzie znajdą schronienie i gdzie będą mogły przystąpić do tarła. Nie obsadzajmy jednak całego akwarium zielenią. Ważne jest też, aby zapewnić rybą obszar wolny, aby mogły sobie swobodnie pływać. Nie ma tu też jakiś specjalnych wymagań, co do odmian roślin. Dobrze by było, aby w akwarium znalazł się mech jawajski lub kabomba, ponieważ ryby bardzo lubią składać na nich ikrę. Temperatura, jaka powinna panować w akwarium powinna wynosić książkowo 20-25C, lecz wiem z własnego doświadczenia, że długo utrzymująca się temperatura poniżej 23C powoduje u brzanek chorobę zwaną „pleśniawka”. Dlatego polecam zastosowanie grzałki z termostatem.

Ryby te nie mają szczególnych wymagań, jeśli chodzi o oświetlenie. Dostosowanie światła już zależy od naszego gustu, czyli czy lubimy obserwować ryby w mocnym świetle czy słabym. Brzanki są wszystkożerne. Pamiętajmy też, że nie należy ich karmić zbyt często. Pokarm, jaki powinny przyjmować może być sztuczny, jak i prawdziwy podawany w różnym stanie. Ja moim rybom podaje smakołyki takie jak: parzone liście mniszka lekarskiego, szpinak, larwy komara, tubifeksy, jak również trochę kuchni domowej, kluski lane lub makaron.

Brzanki należą do gatunku, który nie jest zbyt gościnny i źle znoszą obcych w swoim zbiorniku. Najgorzej nie tolerują obecności ryb o długich płetwach. Często możemy obserwować jak nasze brzanki będą atakować inne ryby. Osobiście spotkałem się z sytuacją, gdy moje ryby odgryzały wąsiki kiryskom spiżowym. Dlatego osobiście nie ryzykuję i umieściłem swoje ryby w akwarium gatunkowym. Samce są znane z tego, że niemal bez przerwy toczą, na szczęście, niegroźne walki. Więc dla naszego świętego spokoju umieśćmy brzanki w oddzielnym akwarium, ponieważ jeśli przebywają z innymi rybami już przez dłuższy czas i tak nie mamy gwarancji, że one nie zaatakują.

Rozmnażanie

Brzanka opisywana przeze mnie odpowiednią dojrzałość płciową osiąga w wieku 6-7 tygodni. Przeważnie nasze ryby trzymamy w gromadzie, dlatego też trudno jest dokonać wyboru odpowiednich osobników do rozrodu. Dlatego też wybieramy te, które w głównym zbiorniku wykazują sobą największe zainteresowanie. Przenosimy je do akwarium lęgowego (tarliskowego) o parametrach około 40 litrów i 20-30 cm wysokość wody w zbiorniku najlepiej ustawionego w cieniu. Ryby te, jak wiele innych, zostawiają ikrę na roślinach, dlatego nasze akwarium doposażymy w duża ilość bujnej roślinności. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć złożone jaja przed rodzicami np. siatką oddzielająca tarlaki od ikry oraz odłowienie ryb po odbytym tarle. Sposób składania ikry jak i momentu zapładniania jaj przez samca jest wysoce podobny, jak u innych ryb z rodziny karpiowatych. Samiec ściska i podtrzymuje samice płetwami powodując, iż samica rodzi jaja, które on natychmiast zapładnia. Po dwóch dniach od momentu zapłodnienia w odpowiednich warunkach wykluwają się małe larwy, zaś po czterech dniach młode ryby samodzielnie zaczynają pływać. Należy pamiętać, iż zbyt późne podawanie pokarmu naszemu narybkowi może spowodować wyginiecie większej części hodowli. Najkorzystniej jest podawać tym rybkom w okresie młodości wrotki i larwy solowca - około 3-4 razy dziennie.

Popularne gatunki:

Brzanka sumatrzańska

Do najpopularniejszych gatunków hodowanych brzanek w naszym akwarium należy właśnie ta odmiana. Zamieszkuje ona rzeki Sumatry, Borneo, Tajlandii i Płw. Malajskiego. Gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki dochowamy się okazu długości nawet 7cm. Ciało jest wysokie i bocznie spłaszczone pokryte szarożółtymi łuskami. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest posiadanie przez niego 4 pasów przebiegających m.in. przez oko, płetwę grzbietową, za płetwą grzbietową i poprzek płetwy ogonowej. Płetwy i koniec pyska są głownie czerwone. Dosyć trudno jest rozróżnić samca od samicy. Samce są bardziej filigranowe, smuklejsze i bardziej połyskliwe. Rozmnażanie tych ryb przebiega w taki sam sposób i w takich samych warunkach, jak opisano powyżej.

Brzanka rekinia

Ryba ta pochodzi z krajów swojej opisywanej poprzedniczki, jak i również z Kambodży i Laosu. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest długość ciała, jaką mogą osiągnąć. Jest to jak na brzankę ogromna długość – 25 cm. Jej ciało jest srebrzyste, zaś płetwy żółte z czarnym obrzeżeniem. Rekinia jest rybą dużą i szybko pływającą, dlatego też potrzebuje dużego zbiornika. Ja osobiście posiadam zbiornik 300 l i w nim przeważnie 10 sztuk tej ryby. Nie mieszam ich z innymi gatunkami, ponieważ odmiana ta należy do agresywnych, co zagroziłoby dziesiątkowaniem populacji mojego akwarium. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że pod względem estetycznym bardzo ładnie to wygląda. Dobrze by było, jak byśmy jej również zapewnili bardzo słoneczne miejsce i dobrze natlenioną wodę. Warunki wodne tak jak dla innych brzanek. Ze względu na ich rozmiar zmieniamy trochę ich menu pokarmowe. Dokarmiamy je regularnie 3 razy dziennie takim pokarmem jak: żywy plankton, larwy ochotki i komarów, dżdżownice mrożonki, suche płatki i granulki oraz pokarm roślinny: sałata, glony, płatki owsiane.

 

Brzanka brokatowa

Gatunek ten został w pełni wyhodowany w niewoli. Dorasta do 8cm długości. Jest bardzo spokojny. Przede wszystkim wysoce żywotny. Lubi przebywać w cieniu, dlatego hodując takiego osobnika zapewniamy mu wygodę w celu lepszego rozwoju. Nie należy do płochliwych i łatwo się oswaja. Ubarwienie na grzbiecie i tylnej części ciała jest pomarańczowe. Tuż przy płetwie ogonowej występuje ciemna plama. Płetwy mają zabarwienie czerwone. Brzanka brokatowa przyjmuje większość pokarmów, dlatego też nie stwarza większych problemów. Aby otrzymać większe okazy urozmaicamy im dietę. Rozmnażają sie w zbiorniku ogólnym, ale w celu uzyskania nawet 2000 sztuk młodych, przenosimy rodziców do akwarium tarliskowego.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Mateusza Pałysę

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

84 komentarzy

 1. Dorota:

  Witam Mam akwarium od około roku. Nigdy nie wymieniam całości wody tylko ok. 1/4. Akwarium ma pojemność 45l. Na wyposażeniu jest korzeń ok 15 cm i ze 3 pęczki roślinek Cruptocoryne wendtii. W akwarium żyją sobie 3 brzanki różowe (2 samce jedna samica)jeden kirys i glonojad 2,5 cm. Pare dni temu zachorowała jedna brzanka pływa mało skoordynoowanymi ruchami, ale po pokarm podpływa. Dwie pozostałe od 2 dni zaczeły ukrywać się między roślinkami. Wszystkie rybki wyglądają zupełnie normalnie- żadnych zmian w ubarwieniu tylko zachowanie. Do tej pory były bardzo ruchliwe. Karmię je pokarmem w płatkach i suszoną rozwielitką. temp w akwarium ok 23 st. Proszę o pomoc. Co może im dolegać i jak temu zaradzić?

 2. 8630:

  widać każdy ma inne doświadczenia z brzankami u mnie spokój 112 l duży korzeń z kryjówkami i zielono 8 brz sumatrzańskich (z różnych hodowli) 2 mszyste 4 barwieńce 2 kiryski 1 platydoras banda neonków kilka rodzajów ślimaków w tym i helenki wszystkie zgodnie sobie hasają nikt nikomu nie nic nie podgryza oprócz helenek które zrobiły porządek z inwazją małych ślimaków ale to akuratnie zamierzony efekt

 3. zuza:

  Mam od wczoraj 9 brzanek brokatowych w 72l,i powiem wam że guzik prawda że sa łagodne, towarzyskie.Podgryzaja nawet slimaki ampularie, które za wczasu bronia sie chowajac w skorupce. Nic nie moge kupić juz do tego akwa.Marzyły mi sie kiryski lub otoski. Ale autor artykułu ma rację, brzanka zawsze jest brzanka i jest agresywna. Zwiekszenie stada nic nie da, bo wtedy jeszcze bardziej sie rzucaja na wszystko. Także pozostaje przy 9 brokatowych i 2 ampulariach.

 4. Zetor:

  Witam. Mam zbiornik o pojemności 70L, pływa tam 8 brzanek sumatrzańskich, 4 kiryski pstre, 3 tęczanki, 1 glonojad syjamski. Ani razu nie zauważyłem aby brzanki atakowały inne ryby. Musi jednak być ich conajmniej 6 sztuk jak wynika z moich obserwacji. Samce lubią się ganiać ale tylko między sobą i nie ranią się nawzajem. Nie interesują się rybami strefy przydennej. Nie atakują też tęczanek - bardziej spokojnych. Wolą pobierać pokarm z toni niż z dna. Są bardzo łakome i nie należy ich przekarmiać oraz zadbać o jak nabardziej różnorodny pokarm. Ja daję im suszony naturalny, płatki z witaminami, granulat i roślinny własnej roboty. Rosną pięknie i są wspaniale wybarwione.

 5. obcy:

  ja mam brzanki sumarty i powiem szczerze ,że zjadły same siebie, glonojady ,ślimaki i roślinki ale danio łososiowego nie ruszają- wredne i złośliwe rybska mi się trafiły(dostałem w spadku).

 6. Michał:

  Witam! Mnie się chyba wyjątkowo agresywne brzanki sumatrzańskie trafiły: załatwiły kiryski, ledwo odratowałem parkę brzanek różowych.. zeżarły nawet ślimaka Helena

 7. milośnik ryb:

  czy brzanki różowe mogą życ z mszystymi proszę o szybką odpowiedz

 8. Alvin:

  Darek - brzanki sumatrzańskie mają bardzo wojowniczą naturę, mogą zatem stanowić zagrożenie dla ryb posiadających okazałe płetwy bądź wyrostki czuciowe. Jeśli pozwoli na to rozmiar akwarium, możesz hodować sporą grupę brzanek sumatrzańskich (wówczas agresja rozłoży się na pozostałe osobniki tego samego gatunku, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo zaatakowania innych ryb), bądź zdecydować się na gatunek brzanki o spokojniejszej naturze (pięciopręga, odeska, wysmukła - kilka propozycji). Stwierdzenie, iż wszystkie gatunki brzanek są agresywne jest jak najbardziej nieprawdziwe. Podaj, na jakim konkretnie gatunku Ci zależy, a użytkownicy z pewnością pomogą.

 9. Darek :

  czy mogę trzymać brzanki z gupikami , kardynałkami i mieczykami ??

 10. Kaj:

  moje brzanki sumatrzańskie żyją w zgodzie z Danio pręgowanymi molinezjami i kiryskami spiżowymi, może to jakiś wyjątek ;) brzanki zajmują się wyłącznie sobą :)

 11. Krzysztof:

  Brzanki spokojnie mogą być z labeo, w gęsto obsadzonym zbiorniku i cierniooczki się uchowają

 12. monika:

  probowalam trzymac kiryski spizowe z brzankami ale bardzo szybko kiryski zostaly kompletnie ogolocone z pletw w pore prznioslam je do innego akwarium gdzie pletwy odrosly uf...

 13. Oskarek;p:

  Daje informacje dla tych co im zdychają powiem tak brzanki sumatrzańskie to ryby które potrzebują kryjówek często sie chowają i ich nie widac ja tak miałem z tatą nie miały kryjówek i mi zdechła jak dokupiłem statek taki to od razu było lepiej i teraz mam akwa 300l i mam 5 i to także ryba stadna nie trzymac mi 1 ;p pozdrawiam

 14. Asiami:

  Niezły artykuł, jednak autor zastosował pewne uogólnienie, z którym nie sposób się zgodzić: "Brzanki należą do gatunku, który nie jest zbyt gościnny i źle znoszą obcych w swoim zbiorniku. Najgorzej nie tolerują obecności ryb o długich płetwach." Stwierdzenie to jest prawdziwe tylko w stosunku do niektórych gatunków brzanek (np. sumatrzańskiej), a krzywdzące dla innych. Ja mam brzanki wysmukłe i brzanki odeskie, które trzymam razem z tęczankami filigranowymi (Iriatherina werneri), posiadającymi długie nitkowate płetwy. Brzanki wysmukłe nawet się do wernerek nie zbliżają – głównie grzebią w żwirku lub siedzą w roślinkach. Zresztą są to rybki o bardzo pokojowym usposobieniu, nie tylko jak na brzanki - kiedyś trzymałam je z bojownikiem i też się nim nie interesowały. Co do brzanek odeskich, są to ryby bardzo ruchliwe jednak równie nieagresywne. Jeśli akurat nie gonią się w parach, to odpoczywają pływając w jednej ławicy z wernerkami. Brzanka odeska jest rybą rzadko spotykaną, a szkoda, bo jest naprawdę godna polecenia ze względu właśnie na połączenie ruchliwości z pokojowym usposobieniem oraz na piękne ubarwienie samców. Nie mówiąc o niskiej cenie ;)

 15. Dawid:

  czy pasuje taka obsada rybek do akwarium 200l 10 danio malabarskie, 5 gurami, 3 barwniaki czerwonobrzuche, 2 teczanki bosemana, 2 karasie 8cm, 1 duzy glonojad, stado gupikow dorosłych

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter