Brzanki - wskazówki hodowlane

Brzanki są to ryby, które możemy tylko spotkać w słodkich wodach Afryki i Azji. Oczywiście są to ryby, które wolą przebywać w ciepłym środowisku, dlatego można je spotkać na tych kontynentach w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jeśli chodzi o rozmiar to możemy powiedzieć ze są to ryby małe prowadzące bardzo łagodny styl życia, często przebywające w dużych stadach. Wygląd ciała jest uwarunkowany od gatunku. Wiadomo, że każdy gatunek brzanki będzie się różnił ubarwieniem. Długością ciała dochodzi w warunkach akwariowych do 5cm przy wysokości 2cm. Niektóre mają wydłużone ciała, natomiast niezwykłą rzadkością jest spotkanie takiej ryby z wydłużonymi płetwami. Różnica, która można zaobserwować miedzy gatunkami jest to, że niektóre posiadają jedną lub dwie pary wąsów a niektóre ich w ogóle nie mają. Aby nasze ryby prawidłowo się rozwijamy zapewniamy im dość duży i długi zbiornik ze żwirem o zaokrąglonych krawędziach. Wszystko to po to, iż brzanka jest rybą zbierająca pokarm z podłoża i dbając o odpowiedni podkład chronimy naszą hodowlę przed licznymi otarciami, skaleczeniami itp. Wszystkie te szczegóły postaram się już dokładnie opisać poniżej.

Akwarium

Jak każdy wie wielkość akwarium w hodowli określonego gatunku ryb jest bardzo ważny. Ja przyjąłem w swoim akwarium pewien przelicznik. Dla jednego okazu brzanki zapewniam około 7 litrów wody. Więc jak każdy się domyśla stado 10 ryb powinno mieć zbiornik o pojemności 70 litrów. W celu urządzenia podłoża, tak jak napisałem powyżej, używamy drobnego żwiru rzecznego. Ryby te chętnie wyciągają opadły pokarm z dna, dlatego obowiązkowo musimy o to zadbać, aby uchronić je przed chorowaniem. Kolejnym warunkiem prawidłowego przebiegu hodowli brzanki jest zapewnienie jej gęstej roślinności w akwarium, gdzie znajdą schronienie i gdzie będą mogły przystąpić do tarła. Nie obsadzajmy jednak całego akwarium zielenią. Ważne jest też, aby zapewnić rybą obszar wolny, aby mogły sobie swobodnie pływać. Nie ma tu też jakiś specjalnych wymagań, co do odmian roślin. Dobrze by było, aby w akwarium znalazł się mech jawajski lub kabomba, ponieważ ryby bardzo lubią składać na nich ikrę. Temperatura, jaka powinna panować w akwarium powinna wynosić książkowo 20-25C, lecz wiem z własnego doświadczenia, że długo utrzymująca się temperatura poniżej 23C powoduje u brzanek chorobę zwaną „pleśniawka”. Dlatego polecam zastosowanie grzałki z termostatem.

Ryby te nie mają szczególnych wymagań, jeśli chodzi o oświetlenie. Dostosowanie światła już zależy od naszego gustu, czyli czy lubimy obserwować ryby w mocnym świetle czy słabym. Brzanki są wszystkożerne. Pamiętajmy też, że nie należy ich karmić zbyt często. Pokarm, jaki powinny przyjmować może być sztuczny, jak i prawdziwy podawany w różnym stanie. Ja moim rybom podaje smakołyki takie jak: parzone liście mniszka lekarskiego, szpinak, larwy komara, tubifeksy, jak również trochę kuchni domowej, kluski lane lub makaron.

Brzanki należą do gatunku, który nie jest zbyt gościnny i źle znoszą obcych w swoim zbiorniku. Najgorzej nie tolerują obecności ryb o długich płetwach. Często możemy obserwować jak nasze brzanki będą atakować inne ryby. Osobiście spotkałem się z sytuacją, gdy moje ryby odgryzały wąsiki kiryskom spiżowym. Dlatego osobiście nie ryzykuję i umieściłem swoje ryby w akwarium gatunkowym. Samce są znane z tego, że niemal bez przerwy toczą, na szczęście, niegroźne walki. Więc dla naszego świętego spokoju umieśćmy brzanki w oddzielnym akwarium, ponieważ jeśli przebywają z innymi rybami już przez dłuższy czas i tak nie mamy gwarancji, że one nie zaatakują.

Rozmnażanie

Brzanka opisywana przeze mnie odpowiednią dojrzałość płciową osiąga w wieku 6-7 tygodni. Przeważnie nasze ryby trzymamy w gromadzie, dlatego też trudno jest dokonać wyboru odpowiednich osobników do rozrodu. Dlatego też wybieramy te, które w głównym zbiorniku wykazują sobą największe zainteresowanie. Przenosimy je do akwarium lęgowego (tarliskowego) o parametrach około 40 litrów i 20-30 cm wysokość wody w zbiorniku najlepiej ustawionego w cieniu. Ryby te, jak wiele innych, zostawiają ikrę na roślinach, dlatego nasze akwarium doposażymy w duża ilość bujnej roślinności. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć złożone jaja przed rodzicami np. siatką oddzielająca tarlaki od ikry oraz odłowienie ryb po odbytym tarle. Sposób składania ikry jak i momentu zapładniania jaj przez samca jest wysoce podobny, jak u innych ryb z rodziny karpiowatych. Samiec ściska i podtrzymuje samice płetwami powodując, iż samica rodzi jaja, które on natychmiast zapładnia. Po dwóch dniach od momentu zapłodnienia w odpowiednich warunkach wykluwają się małe larwy, zaś po czterech dniach młode ryby samodzielnie zaczynają pływać. Należy pamiętać, iż zbyt późne podawanie pokarmu naszemu narybkowi może spowodować wyginiecie większej części hodowli. Najkorzystniej jest podawać tym rybkom w okresie młodości wrotki i larwy solowca - około 3-4 razy dziennie.

Popularne gatunki:

Brzanka sumatrzańska

Do najpopularniejszych gatunków hodowanych brzanek w naszym akwarium należy właśnie ta odmiana. Zamieszkuje ona rzeki Sumatry, Borneo, Tajlandii i Płw. Malajskiego. Gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki dochowamy się okazu długości nawet 7cm. Ciało jest wysokie i bocznie spłaszczone pokryte szarożółtymi łuskami. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest posiadanie przez niego 4 pasów przebiegających m.in. przez oko, płetwę grzbietową, za płetwą grzbietową i poprzek płetwy ogonowej. Płetwy i koniec pyska są głownie czerwone. Dosyć trudno jest rozróżnić samca od samicy. Samce są bardziej filigranowe, smuklejsze i bardziej połyskliwe. Rozmnażanie tych ryb przebiega w taki sam sposób i w takich samych warunkach, jak opisano powyżej.

Brzanka rekinia

Ryba ta pochodzi z krajów swojej opisywanej poprzedniczki, jak i również z Kambodży i Laosu. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest długość ciała, jaką mogą osiągnąć. Jest to jak na brzankę ogromna długość – 25 cm. Jej ciało jest srebrzyste, zaś płetwy żółte z czarnym obrzeżeniem. Rekinia jest rybą dużą i szybko pływającą, dlatego też potrzebuje dużego zbiornika. Ja osobiście posiadam zbiornik 300 l i w nim przeważnie 10 sztuk tej ryby. Nie mieszam ich z innymi gatunkami, ponieważ odmiana ta należy do agresywnych, co zagroziłoby dziesiątkowaniem populacji mojego akwarium. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że pod względem estetycznym bardzo ładnie to wygląda. Dobrze by było, jak byśmy jej również zapewnili bardzo słoneczne miejsce i dobrze natlenioną wodę. Warunki wodne tak jak dla innych brzanek. Ze względu na ich rozmiar zmieniamy trochę ich menu pokarmowe. Dokarmiamy je regularnie 3 razy dziennie takim pokarmem jak: żywy plankton, larwy ochotki i komarów, dżdżownice mrożonki, suche płatki i granulki oraz pokarm roślinny: sałata, glony, płatki owsiane.

 

Brzanka brokatowa

Gatunek ten został w pełni wyhodowany w niewoli. Dorasta do 8cm długości. Jest bardzo spokojny. Przede wszystkim wysoce żywotny. Lubi przebywać w cieniu, dlatego hodując takiego osobnika zapewniamy mu wygodę w celu lepszego rozwoju. Nie należy do płochliwych i łatwo się oswaja. Ubarwienie na grzbiecie i tylnej części ciała jest pomarańczowe. Tuż przy płetwie ogonowej występuje ciemna plama. Płetwy mają zabarwienie czerwone. Brzanka brokatowa przyjmuje większość pokarmów, dlatego też nie stwarza większych problemów. Aby otrzymać większe okazy urozmaicamy im dietę. Rozmnażają sie w zbiorniku ogólnym, ale w celu uzyskania nawet 2000 sztuk młodych, przenosimy rodziców do akwarium tarliskowego.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Mateusza Pałysę

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

84 komentarzy

 1. Łukasz:

  112L to za małe akwarium na brzanki rekinie. Odpowiednie to 300L i więcej.

 2. hihas:

  ej ile brzanek rekinich moge trzymac w akwarium 112l?

 3. welonek i gupik:

  witam wszystkich :) mam pytanie posiadam dwa male welony i 6 gupikow mam tem 22-25 stopni filtr oswietlenie rosliny i akwa 60 litrow i czy moge dokupic 2 Brzanka sumatrzańska???

 4. linda:

  Czy mogę trzymać brzanki mszyste bez grzałki?

 5. Rybcia:

  mam pytanie ile rybek miesci sie w akwa o pojemności ok. 10,5 l narazie zakladam moje akwarium i nie wiem dokladnie ile moge miec w nim tych cudownych istotek

 6. kangur:

  Lee i Michal. Z sumatrami naprawde nie ma reguly. Moje nie interesuja sie innymi rybami wogole, podskubuja pletwy tylko sobie nawzajem a boja sie tylko labeo. Nigdy nie przeszkadzaja moim gurami ani skalarom, choc jak mialem sumatry lata temu to pamietam, ze pozagryzaly mi pare ryb. Moje obecne sumatry (mam 7) wydaja sie tak zajete ganianiem siebie nawzajem, ze nie maja czasu na glupoty. Pozdrawiam

 7. Lee:

  Wiesz że gurami posiada długie, nitkowate półetwy brzuszne idealne dla brzanek? Brzanki z chęcia potraktuja to jako zabawkę. ;) Uwierz ze brzanki napewno nie boja się gurami tylko masz nieodpowiednie dla nich warunki.^^ Brzanka rekinia jest agresywna jeśli jest trzymana w pojedynkę. L:D

 8. Michal:

  Sumatry sa to gang który zeruje na slabszych polecam trzymac gruamiego dwuplamistego poniewaz one go sie boja i sa pod sciana i nikomu nic nie robia

 9. kangur:

  Chcialbym stanowczo odradzic mlodym akwarystom kupowanie brzanek rekinich chyba, ze macie naprawde duze akwa. Rekinki to piekne ryby ale rosna bardzo szybko i ani sie obejrzycie jak bedziecie mieli rybska po 30cm. Ponadto duze rekinki smigajace po akwarium wprowadzaja stres wsrod niektorych ryb np takich jak gurami i rozne gatunki tetr (w tym neonki).Potrafia tez powyrywac rosliny, poniszczyc dekoracje. Poza tym trzeba je czesto karmic a przez ich apetyt trudno innym rybom sie najesc. Widzialem w akwarium pokazowym w sklepie rekinka ok 40cm a wlasciciel powiedzial, ze widzial jeszcze wieksze. No i jeszcze to, ze majac takie wyrosniete rekinki nie mozna dokupowac mlodych neonek i innych malych ryb, chyba ze chcecie zafundowac brzankom posilek. Ja ze wzgledu na nie zmienilem profil mojego akwa i przestawilem sie na duze ryby i to takie, ktore nie panikuja gdy rekinki szaleja. Szkoda mi tylko moich pieknych gurami, ktore kiedys krolowaly a teraz siedza pochowane. Pozdrawiam

 10. Marcin:

  mam akwarium 25l,w ktorym trzymam 7 brzanek sumatrzanskich dwa kraby teczowe rekina,teczowego i 2 pielegnice.Jakos udaje mi sie je chodowac z tym ze dzis znalazlem jedna zjedzona rybke(nie przez kraby).Moje brzanki unikaja mocnego oswietlenia

 11. Mr.King:

  ja mam 8 brzanek 2 gurami dwuplamiste 3 bocje wspaniałe 1 glonojada larikaria 1 glonojada niebieskigo 5 neonów inessa 2 szczupieńczyki złote w 300l i bardzo dobrze zachowują sie wzgleddem siebie

 12. kangur:

  Nie zgadzam sie a autorem artykulu, ze brzanka rekinia to ryba agresywna. To bardzo spokojne ryby i w moim akwa to one czesto sa terroryzowane, szczegolnie przez labeo. Jednak za wzgledu na ich wielkosc, szybkosc i srebrny kolor czesto powoduja one panike wsrod innych ryb. Nigdy nie widzialem zeby rekinki ganialy inne ryby ale jak im sie jakas mala rybka nawinie to nie gardza taka przekaska. Czasem plywaja parami jakby przyklejone do siebie, jest to cos jak zabawa albo pokaz sily. Brzanki sumatrzanskie to wesole i zwinne rybki, ciagle w ruchu. Trzymane w wiekszej grupie w zasadzie nie napastuja innych ryb ale potrafia podgryzac sie nawzajem. Stare osobniki sa b. podatne na stres. Odpoczywajace sumatry przyjmuja pozycje glowa w dol. Samca latwo odroznic po jaskrawo czerwonym pyszczku. Polecam tez brzanki rozowe. Dobrze je trzymac w duzej grupie i wiecej samcow niz samic- wtedy samce maja piekny rozowoczerwony kolor. Pozdrawiam

 13. Piciu :

  Ja mam akwa 80 l i mam 15 brzanek,mam tez molinezje 2 i gurami 2,jak narazie troche gurami gonią,a tak to spoko.miedzy soba sie ganiaja.fajne zywotne niezamulone rybki.

 14. Kasia:

  Brzanki to wspaniale ryby. Mam 3 branki czerwone 3 gupiki, 2 glonojady, 1 bocje, 1 danio i świetnie mi sie chodują. Niesty mi sie rosliny nie utrzymują w akwiarium, ponieważ są cigle zjadane przez ryby lub żólkną mi. Jeżeli ktoś ma pomysł jak tego uniknać pisać na gg: 9769688

 15. jabko:

  MAM 1 pytanie mianowicie czy moge trzymac krewetki z brzankami? 2 pytanie jakie ryby denne? mam brzanki mszyste i sumatrzanskie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter