Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

 1. ZwJHG:

  do Marta: Poczytaj sobie wczesniejsze komentarze. Skalar to ryba ktora wymaga zbiornika minimum 60 cm wysokosci i 120 cm dlugosci! Osobiscie uwazam ze trzymanie ryb w okraglych \\\\\\\"akwariach\\\\\\\" to swiadome skazywanie ryb na cierpienie. Ryba to nie zabawka! Kup sobie Marto lepiej pluszowego misia ;)

 2. DANIEL13:

  czy skalary moge trzymac z długowąsem?

 3. Mieszkaniec Konina:

  Ile kosztuje skalar lub inna dosyć duża rybka podobna do niego w taniej cenie w Koninie (lub w okolicach.Piszcie na komentarzach,na e-mail:ad22452@wp.pl ,lub na GG;12927913

 4. tttttomek:

  Jakie rybki najlepiej pasują do skalarów?

 5. Marta:

  mam pytanie czy moge trzymac w kuli 3 litrowej 3 skalary dzięki za odpowiedz Marta

 6. Paulina:

  Mogę trzymać parkę skalarów z 8 neonami czarnymi i parką glonojadów w 120l?

 7. gluptak:

  ja mam pterophyllum altum i sie rozmnożyły:D

 8. sylka:

  mam 100l akwarium myślę o hodowli skalarów wcześniej miałam severum ale jakoś nie wyszło miałam 6 sztuk i wszystkie jednej nocy zdechły proszę o rade ile mogę trzymać skalarów w moim akwarium?

 9. Hekate:

  Witam, od zawsze mam słabość do skalarów. Właśnie zakupiłam 8 małych sztuk i przechodzą kwarantanne w 112l akwa. Docelowo będą pływać w czarnych wodach 780l. Zastanawiam się czy nie zwiększyć ich liczby do 14-16 szt.

 10. Robert :

  tomato1221: Sum rekini, znany potocznie w spożywczaku jako "panga" rośnie w naturze do 130cm i 44kg wagi. Sam sobie odpowiedz czy akwa wystarczy :)

 11. pablo:

  Witam mam 3 skalary. Dwa samce i samice.Samce walczą ze sobą. Jeden z nich atakuje tą samiczkę. A drugi ją jakby broni jej. Czy to jest para bo ja nie wiem. Nie pływają razem więc nie jestem przekonany czy to para. Proszę o pomoc.

 12. Adri@no:

  tomato1221 zastanowilbym sie, czy nie lepiej kupic wieksze akwa, zeby rybi mialy miejsce....

 13. ToMojeHobby:

  Dla skalarów proponuje jako żywy pokarm Neony Inesa:) ja daje swoim i rosnom jak na drożdżach:)

 14. Kacper:

  Chciałbym zapytac czy moge trzymacz 2x skalary w 54l. akwa i czy niebędą sie męczyć

 15. tomato1221:

  ja mam akwa 400 l mam tam 14 skalarów,2 glonojady,2 sumy rekinie i 1 małego sumika czy taki akwa starczy dla tych ryb?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter