Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

 1. beti:

  czy z gurami mogą żyć brzanki mam rekinie,sumatrzańskie i różowe

 2. Krystian:

  Mi brzanki (6) nikogo nie obrgryzaja ;p. A trzymam je z: neonkami (15), kiryskami (12), barwniakami (2), kirysnikami (2) akwa 200l. Bardzo ruchliwe rybki, w większej grupie nie powinny obgryzac pletw.

 3. michal:

  Jak mozna trzymac brznki sumatrzanskie z neonkami dziwie sie sprzedawca rybek, ze odwalaja taka lipe.Sa to fajne rybki jak sa w stadzie 10,15 sztuk w odpowiednio duzym zbiorniku.Mozna polaczyc brzanki sumatrzanskie, mszyste,albinosy i inne bedzie fajny efekt.Pytajcie sie sprzedawcow co mozna trzymac razem w jednym zbiorniku.Wszystkie rybki wymagaja odpowiednich warunkow bledy sa po naszej stronie zapytaj sie dwa razy zanim kupisz zywe stworzenie.

 4. JK:

  mi brzanki poobgryzały neonkom ogonki i bez ogonów pływają xd

 5. pies:

  mam 4 dorosłe sumatry w towarzystwie 3 brzanek rekinich , kiryśnika , kirysa , 2 kosiarek i 2 glonojadów w 100 litrach i nie zauważyłem nigdy z ich strony agresji lub większego zainteresownia towarzystewem - są spoko i bezkonfliktowe

 6. maciej:

  było super ale do czasu gdy kupiłem sobie nowe brzanki cały czas je goniom niewiem co zrobic ale najprawdopodobnie wyzuce je do kibelka lub dam komus

 7. krysti:):

  ja mam jedną tą awanturnice i wybiła mi prawie wszystkie rybki!

 8. wisp:

  Odradzam Brzanki mam 4szt!!!... przez 2-tygodnie wybiły mi z 15 rybek...3 danio, 2 molinezje, 2 mieczyki, kilka głupików...i neonkę A nie oszczędziły nawet bojownika!!!! dzisiaj idą do kibla bo dosyć tego!!!

 9. xD:

  a nadają się do akwa z rakami?

 10. Hugo:

  Posiadam 8 brzanek,3 bocje,3 kosiarki,2 glonojady.Super się dogadują,zero awantur pomiędzy gatunkami.Jedynie ostatnio większość brzanek chowa się po kątach i gdzie popadnie,jedynie jadna z nich szarżuje po zbiorniku,czyżby tarło?Ktoś u siebie to zaobserwował?

 11. rafzas:

  RE:"J" Plywajac z glowa w dol one odpoczywaja.Smiesznie to wyglada i nie pokojaco na poczatku. Dont worry...

 12. Basia:

  super rybki mam 4 i sie nie nudzą bo jak było ich mniej rzeczywiście zaczepiały inne i załatwiły dwa skalary

 13. ego:

  Mi gość w sklepie zoologicznym sprzedał brzankę sumatrzańską ale w ogóle jest nie podobna do tej fotki wyżej on jest cały czerwony a ona żółta.Czy są jakieś rodzaje tych rybek??????

 14. ego :

  cześć kupiłem te rybki ale są nie podobne do tych na zdięciu samiec jest czerwony a ona źółta

 15. adrian:

  moja brzanka cały czas ściga welona, ale poza tym jest spokojna.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter